Eesti uudised

President Ilves rõhutas Kielis Eesti-Saksa teadlaste koostöö tähtsust 

Toimetas Piret Pappel, 20. mai 2015 19:30
President Toomas Hendrik Ilves koos Schleswig-Holsteini liidumaa peaministri Torsten Albigi ja teiste delegatsiooniliikmetegaFoto: Raigo Pajula/Vabariigi Presidendi Kantselei
Esmaspäeval riigivisiidile Saksamaa Liitvabariiki saabunud president Toomas Hendrik Ilves lendas täna hommikul Berliinist Kieli.

Ta kohtus Schleswig-Holsteini liidumaa peaministri Torsten Albigiga, kellega rääkis Eesti ja ligi kolme miljoni elanikuga Saksamaa mõjuka liidumaa partnerlusest nii majanduse kui ka teaduse vallas.

Eesti riigipea külastas 350-aastast Kieli Ülikooli, mille partnerülikoolide hulka kuulub ka Tartu Ülikool. Rektor Volli Kalm, kes saadab president Ilvest riigivisiidil, näeb, et teaduskoostöö ja üliõpilasvahetus kahe kõrgkooli vahel peaks veel hoogu juurde saama.

Samal teemal

„Geenitehnoloogia, ravimiuuringud, bioloogia, arstiteadus, ehk laiemalt eluteadused – see on sarnaselt meile ka Kieli Ülikooli üks tugevusi ning nemadki on huvitatud koostööst näiteks Tartu Ülikooli Geenivaramuga," ütles rektor Kalm.

President Ilves külastas Kielis ka mereuurimiskeskust GEOMAR, kes on Eesti teadlastele just Läänemere uuringutes oluliseks partneriks.

Eesti Teaduste Akadeemia president, rahvusvaheliselt mainekas mereuurija professor Tarmo Soomere, kes kuulub riigivisiidi ametlikku delegatsiooni, tunnistas: Kieli külastades on riigivisiidil tabatud Eesti teaduse kolme väga tugevat kohta – terviseteadused, ehk kõik, mis seotud inimese tervisega, lisaks geneetika, teiseks molekulaarbioloogia ja eluteadused, ning kolmandaks väikeriigi jaoks tugev mereteadus.

„Need on Eesti teaduse kolm kaubamärki, mille kõigi puhul on sügavad fundamentaaluuringud leidnud otsese praktilise kasutuse," lisas professor Soomere, keda seob Kieli mereteadlastega aastakümnete pikkune koostöö.

Schleswig-Holsteini liidumaa majandus-, transpordi- ja tehnoloogiaminister Reinhard Meyer tundis aga huvi Eestis väljatöötatud tööstusliku biotehnoloogia lahenduse vastu, et kaaluda selle Saksamaal rakendamist. Riigipead saatvasse äridelegatsiooni kuuluva teadusarendusettevõtte Nordbiochem OÜ nõukogu liikme Andres Pajuste sõnul oleks see alternatiiviks tänastele biokütustele ja asendaks naftast toodetud kemikaale Saksa teravilja ja suhkrupeedi baasil.

Täna õhtul jõuab president Ilves Hamburgi, kus homme kohtub valitseva linnapea Olaf Scholz'iga ning kõneleb Saksamaa liidumaade euroministrite konverentsil ja riigivisiidi puhul korraldataval Hamburgi-Eesti ärifoorumil. Ta külastab sealset rakenduskõrgkooli HSBA ning tutvub õppetöö ja praktika ühendamisega, samuti ettevõtet Kühne&Nagel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee