Maailm

Paet: sõjapõgenikest on kujunemas Euroopa sügavaim kriis (23)

Toimetas Kristin Aasma, 20. mai 2015 13:44
Migrandid saabusid Sitsiiliasse Messina sadamasse.Foto: Reuters / Scanpix
Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles täna Euroopa Parlamendi täiskogul Strasbourg'is arutusel olnud Euroopa rände kohta, et põgenikekriisist on kujunemas kogu Euroopa suurimaid probleeme, mis võib ohustada Schengeni vaba liikumise toimimist ning pingestada ka ELi riikidevahelisi suhteid.

"Seega tuleb võimalikult kiiresti leida lahendused, mis aitavad sõjapõgenikke, võimaldavad vähendada survet Lõuna-Euroopa riikidele ega sea ohtu ELi solidaarsust ja tugevust," lisas ta.

Samal teemal

Paeti sõnul ei ole inimesed, kes on konfliktipiirkondadest lahkunud või lahkuvad, parema elatustaseme otsinguil, vaid põgenevad oma lähedaste ja iseenda elu päästmiseks.

"Euroopa Liit peab andma maksimaalse diplomaatilise panuse kokkulepete saavutamiseks, et vähendada konflikte Euroopa vahetus naabruses ja muidugi Euroopas endas ehk Ukrainas. Süüria kodusõja lõpp ja ISILi väljasurumine annaksid juba olulise panuse põgenikelaine vähendamisse," ütles ta.

Ühtlasi tuleb Paeti sõnul rajada adekvaatselt varustatud põgenikelaagrid turvalises piirkonnas konfliktipiirkondade läheduses. "See eeldab kokkuleppeid vastavate riikidega, kuhu sellised laagrid rajada ning süsteemset varustamist," ütles ta.

Paeti hinnangul tuleb kiiresti ja oluliselt tugevdada ka ELi piiriagentuuri Frontexit ning suurendada liikmesriikide panust Vahemere patrullidesse ja päästevõimekusse. "Saavutada tuleb tugevalt motiveeritud vabatahtlikkusel põhinev põgenike ümberpaigutamise lahendus riikidest, mis on kõige suurema surve all," ütles ta ning lisas, et abiks saab olla ka ELi keskne rahaline toetusmehhanism.

Paet rõhutas ka ELi ja Türgi tiheda koostöö olulisust põgenikega tegelemisel. "Eesmärk võiks olla, et ELi ja Türgi koostöös leitakse Türki jõudnud põgenikele lahendus Türgis," lisas ta.

Samal teemal

19.06.2015
Prantsuse president: me peame rohkem tähelepanu pöörama migratsiooni põhjustele
19.05.2015
Juhtkiri | Kus te meid surute? Meri on ees!
17.05.2015
FOTOD | Ida-Ukrainasse on jõudnud humanitaarabi ka Eestist
16.05.2015
Urmas Paetile avanes Ida-Ukrainas masendav vaatepilt: Ukraina kaitseliini tulistatakse iga päev