SAATUS LAHTINE: Laevakaitsjatel tuleb oodata ülemkohtu puhkuse lõppu, siis avaneb uus lootus teada saada, milline on kohtuniku otsus nende passide vabastamise kohta. Foto: AFP/Scanpix
Kristiina Tilk 20. mai 2015 07:00
Välisministeerium on nördinud, et India kohus läks laevakaitsjate suhtes otsust tegemata puhkusele. Laevakaitsjad ärritab omakorda ministeeriumi vastuoluline jutt. Täna peaks mehed aga kätte saama oma isiklikud asjad.

Eesti välisministeerium teatas eile, et India ülemkohus ei ole avaldanud otsust laevakaitsjate kohtuasjas ja kuna selle nädala algusest juuni lõpuni India ülemkohus puhkab, ei ole otsust tõenäoliselt oodata enne juulit. Sellele vaatamata seisab laevakaitsjatel täna ees käik Madurai kohtumajja.

"Peame mingeid allkirju andma. Siiani ei ole seda vaja olnud, et kõik oleksid kohal. Miks just nüüd? Sealt edasi läheme Tuticorini, kus on laev meie isiklike asjadega," räägivad laevakaitsjad ja lisavad, et aimavad halba: "Sama tunne, mis viimati kodust lahkudes. Pole kunagi varem midagi sellist siin tundnud. Ei tahaks üldse minnagi…"

Minemata aga jätta ei saa, kuna ministeeriumist on meestele öelnud, et kui kas või üks mees jätab kohale ilmumata, isiklikke asju kätte ei saa. Kaks eestlast teatasid esiti, et neil on oma asjadest ükskõik, kuid ülejäänud 12 veensid nad ümber. Ministeeriumist öeldakse, et kõikide meeste kohalolek on vajalik, sest seda näeb ette Madurai kohtu otsus.

Välisministeerium väidab, et New Delhi saatkond pakkus Eesti kodanikest laevakaitsjatele transporti Maduraist Tuticorini ning on olnud valmis korraldama majutust, kuid laevakaitsjad loobusid sellest ning korraldasid transpordi ja majutuse ise. Ühtlasi andis saatkond Eesti kodanikele ööbimiskulude tasumiseks tagatiseta laenu.

Meestel Indias on asjast teine versioon: "Saime ministeeriumist meili, et ööbimisega on kõik organiseeritud. Poisid helistasid üle ja selgus, et mitte midagi polnud broneeritud. Nendes hotellides oli vaid kolm kahest vaba numbrit," teatab üks laevakaitsjatest ja lisab, et praegu on kaks hindut (laevameeskonna liige ja turvamees) Tuticorinis leidnud kaks hotelli, kuhu toad said. Nemad üürisid ka bussi.

"Me ei saa pileteid osta, kuna dokumente ei ole."

Kardavad vahistamist

Laevakaitsjad kardavadki, et kui minna passi asenduseks antud tagasipöördumistunnistusega Tuticorinis hotelli, võib kohalik politsei nad vahistada, sest puudub elamisluba ja viisa.

"Kui üks meie mees viimasel istungil oli, käis ta mitu hotelli läbi. Mitte keegi ei tunnistanud seda paberit, mis meil dokumentide asemel on. Alles üks brittidest istus sama probleemi pärast terve öö Chennai arestimajas," räägib laevakaitsja.

Ühtlasi on vastuoluline informatsioon ülemkohtu puhkuse asjus. Üks kohalik advokaat ütles laevakaitsjatele, et kohus lahendab advokaadi nõudel tähtsaid asju ka puhkuse ajal.

"Nendeks on näiteks surmanuhtlust käsitlevad erikaebused ja avalikku huvi pakkuvad juhtumid," leiavad laevakaitsjad, et viimane võiks nende kohta käia küll.

Ministeeriumist öeldi laevakaitsjatele, et nende puhul ei saa seda klauslit rakendada, kuna ülemkohtu otsus on tegemisjärgus.