Juhtkiri

Juhtkiri | Kus te meid surute? Meri on ees! (26)

Õhtuleht.ee, 19. mai 2015 18:02
Foto: AFP / Scanpix
Nähes, et Vahemere paadipõgenike vabatahtliku vastuvõtmise ja majutamise idee ei toimi, plaanib Euroopa Komisjon luua liikmesriikidele kohustusliku 20 000 põgeniku ümberasustamismehhanismi, mille järgi peaks Eesti vastu võtma 1,63% ehk 326 põgenikku. Ühtlasi on komisjoni laual plaan Vahemere paadipõgenike ümberjagamisest liikmesriikide vahel (Eesti nn kvoodipanus EK arvates 1,76% kõigist, kes võiksid ümberpaigutamist vajada) ning plaan luua alaline mehhanism kriisiolukorras saabujate ümberjagamiseks tulevikus.

Sellise kohustusliku kvoodisüsteemiga ei tohiks Eesti nõus olla. Mitte üksnes seepärast, et säärane pealesunnitud süsteem rikuks liikmesriikide visiooni suveräänsusest ja õigusest ise otsustada selle üle, kas ja keda oma riiki elama lubada.

Samal teemal

Komisjoni pakutud süsteem ei arvesta riikide reaalse olukorra ja võimekusega põgenikke vastu võtta. 326 pagulast ei pruugi Brüsseli poolt vaadatuna teab mis suur number olla.  Kuid meie endi varjupaigasüsteemis tekitaks see kindlasti tugeva kriisi ning kombiks riigi võimekuse piire. See aga ei tohiks olla ühegi Euroopa ümberasustamisprogrammi eesmärk.

Nõukogude okupatsiooni alt vabanenuna oleme säärase kaugelt lähtuva ja tegelikkust mitte arvestava otsustamisstiili suhtes väga tundlikud. Ei saa ju olla, et Brüssel kaitseb küll väljastpoolt Euroopa Liitu sisse rännata soovijate õigusi, kuid istub selle nimel pähe omaenda liikmesriikidele ja tekitab neis omakorda poliitilist või humanitaarkriisi.

Jutt ei käi üksnes 326 pagulasest, ega isegi nendega hilisemat liitumist taotleda võivatest pereliikmetest. Vaid ka sellest, et tulevikku suunatud automaatne mehhanism juba Euroopasse jõudnud sisserändajad kvoodi alusel riikide vahel ära jagada ei ole ei reaalselt ega poliitiliselt ei mõeldav ega tehtav.

Mis võiks olla väljapääs? Loomulikult ei saa Eesti teha nägu, et Euroopa teises servas toimuv kurbmäng talle korda ei lähe. Eesti ei saa teha nägu, et Vahemere paadipõgenikud on üksnes Itaalia mure, meie vaatame vaid, kuidas üle piiri hiilivate venelaste (ja karukostüümis vietnamlastega) hakkama saame.

Ent lõpplahendus – olgu see siis pealegi lehmakauplemise sarnane – peab arvestama liikmesriikide tegeliku võimekusega põgenikke majutada. Ning see peab olema ka reaalselt piiritletud konkreetse kriisiga ega tohi anda Brüsselile blankovolitust tuhandeid inimesi mööda liikmesriike laiali pillutada.

Samal teemal

20.05.2015
Paet: sõjapõgenikest on kujunemas Euroopa sügavaim kriis
20.05.2015
Ajakirjanik Suurkask: Saksamaa üritab meelitada Eestit immigrantide kvootide taha
17.05.2015
ALLIKAS: Islamiriik smugeldab paadipõgenikena Euroopasse oma võitlejaid
15.05.2015
Johannes Kert: Brüsselis tuleks öelda, et Eesti võtaks pigem vastu Ukraina põgenikke