PruunkaruFoto: ILYA NAYMUSHIN
Maailm
29. mai 2015, 14:58

MATEMAATIK: tulnukad peavad olema paraja karu suurused (4)

Päikesesüsteemi piiridest väljaspool asub tuhandeid planeete ja nii mõnelgi neist võib leiduda elu. Millised kaugete taevakehade elanikud välja näevad? Ühe matemaatiku arvutuste järgi võiks teise tsivilisatsiooni esindaja kaaluda umbes 300 kilogrammi, vahendas LiveScience.

Barcelona ülikoolis töötav matemaatik Fergus Simpson kasutas Bayesi teoreemi, mille abil on võimalik välja arvutada tundmatu suuruse tõenäosusjaotus.

Teadlane alustas oma arvutusi sellest, kui palju võiks ühes kindlas tsivilisatsioonis olendeid olla ning sai tulemuseks, et tõenäoliselt on see number kuni 50 miljonit. 

Tõenäoliselt on galaktikas palju tsivilisatsioone ja tõenäoliselt kohtame me just neid tulnukaid, kes pärinevad suurematest tsivilisatsioonidest. 

Sama kehtib ka Maa kohta - valides meie planeedi elanike hulgas suvalise inimese, on ta suurema tõenäosusega Hiina elanik kui uusmeremaalane.

Sarnast arutluskäiku kasutades väitis Simpson, et elanikega planeet peaks olema Maast väiksem. Samas ei tohi see olla liiga pisike, kuna muidu ei pruugi sellel olla vett ega atmosfääri.

Suvalise tulnuka aga leiame suurema tõenäosusega siiski mõnelt kopsakamalt planeedilt, sest need lihtsalt mahutavad rohkem elanikke. Terve tsivilisatsiooni leidmise tõenäosus omakorda on suurem pisiplaneetide puhul, sest selliseid taevakehi on rohkem.

Simpsoni uurimuse viimane osa keskendus Maa-väliste eluvormide suurusele. Meie planeedil elutsevate olendite puhul kehtib rusikareegel - mida pisem on loom, seda rohkem neid leidub. Kui tulnukad otsiksid Maalt elusolendeid, siis leiaksid nad kõigepealt tõenäoliselt mingi putuka. Sinivaala kohtamise tõenäosus on palju väiksem.

Simpsoni arvutuste kohaselt peaks keskmine teise tsivilisatsiooni esindaja kaaluma umbes 314 kilogrammi ehk olema ligikaudu täiskasvanud isakaru suurune.