Teleblogi

ARVUSTUS | "Troonide mäng" – alistamine ning subjektitus (3)

Sander-Ingemar Kasak, 19. mai 2015 13:00
Foto: Home Box Office Inc.
Sellenädalases episoodis ("Unbowed, Unbent, Unbroken") on Arya endiselt zen-laadse kogukonna templis ja avastab selle saladusi, Varblased näitavad taaskord oma tõelist palet ning teatava kibedusmaiguga tehakse Sansast naine.

Ettevaatust: arvustus sisaldab spoilereid!

Samal teemal

Kohe kõige alguses peaks tegema väikese sissevaate sellenädalase peatüki kõige vastuolulisemasse stseeni. Pärast viite hooaega ei ole see mingi üllatus, et nii "Troonide mängu" tegijatele kui ka George R. R. Martinile meeldib provotseerida. Sarnaselt eelmise hooaja Cersei ning Jamie vahejuhtumile on uues episoodis häiriv vägistamisstseen. Kui eelmisele sündmusele tõmbas vindi peale asjaolu, et tegemist oli intsestiga, siis seekord tekitas ebamugavust see, et kedagi sunniti seda vaatama.

Nimetatud vägistamisstseen kannab endas taaskord teatavat koloniaalset eripära, kui rääkida isanda ning alama suhetest. Teataval määral võib vaadelda Boltonite perekonna ekspansiooni, mis kätkeb endas Talitundra (Winterfell) ülevõtmist, kui koloniseerimistegevust. Seda sümboliseeribki Ramsay ning Sansa vahel juhtunu. Postkoloniaalses terminoloogias on kasutusel mõiste koloniaaliha, mis tähistab kolonialismi seksuaalseid aspekte, mille märksõnadeks oleks vägistamine, viljastamine ning penetratsioon. Vägivaldse suguaktiga allutab Ramsay endale nii Talitundra kui ka Sansa.

Arya pesitseb aga endiselt templis, mille kogukonna filosoofilised põhimõtted tunduvad olevat sarnased budistlike kontseptsioonidega. Neist võib välja lugeda ehk seda, mida pidevalt seriaali jooksul ka korrutatud on: kõik mehed peavad surema (valar morghulis). See tähendab budistlikust perspektiivist vaadates seda, et kõik on kaduv. Ettekujutus surematusest on ja jääb alatiseks illusiooniks. Selle tõe selgeks tegemiseks tundubki olevat parim viis just see, mis on Arya ülesandeks tehtud – surnute eest hoolitsemine pärast surma. Pidev kokkupuude katkenud eludega on parim meeldetuletus, et kõik inimesed on surelikud.

Taaskord puudutakse ka veidikene teistsugusest perspektiivist subjektituse teemat. Huvitaval kombel võib sellest välja lugeda ka tõe, et kõik inimesed on üks – kogu universumi eksistents on katkematu ühtsus. Kõik, mida inimesed oma identiteedi osaks peavad olevat, on kõigest illusioon. Ei ole tähtis, kas see on õige või vale, sest see on alati konstruktsioon. Kuid tõde ja vale on subjektiivsed. Kui inimene loobub oma kinnistunud identiteedist, siis temast võib saada ükskõik kes – ehk ta võib saada üheks kõigest. Enam ei ole tähtis see, kes ta on olnud, vaid primaarseks saab potentsiaal sellest, kes ta olla võib. Kui sa oled eikeegi, siis sa võid samal ajal olla see, kes iganes sa soovid.

Sellenädalases episoodis olid taaskord aktsioonis radikaalsed usuinimesed, kes kutsuvad ennast Varblasteks. Kui suureks kahjuks ei tulnud veel ilmsiks see, kuidas maksab Cerseile kätte poliitiline lüke, millega ta andis ekstremistidele riiklikul tasemel võimupositsioonis, siis sellegipoolest saime tõestust, et ka vagad usklikud võivad olla poliitiliselt sama salakavalad kui nt "Kaardimajast" tuntud Frank Underwood. Kuigi selline tegutsemine on neile võimalikuks tehtud teise nii-öelda mängujuhi poolt, kelleks on eelmainitud Lannisteride klanni esindaja.

Varblaste teema on aktuaalne ka eestlaste ühiskonna jaoks, sest esindavad nad ju dogmaatilist tõde ning hoiavad ühiskonda allakäigu eest, kaitstes traditsioonilisi meeste ja naiste vaheliste suhete väärtusi. Kuid iseasi on see, kas keegi on seda kaitset küsinud või on see pigem teatud grupi (rõhutatult) subjektiivse nägemuse pealesurumine ülejäänud ühiskonnale? Mingeid essentsialistlike inimhaabituse printsiipe ei eksisteeri väljaspool subjektiivset kogemust.

Selles hooajas on olnud ka palju huvitavaid külalisnäitlejaid. Ühes varasemas (kui ka kõnealuses) episoodis astus Obara Sandina üles Keisha Castle-Hughes, kes on põhiliselt tuntud filmist "Vaalasõitja", mis tõi talle kaasa ka Oscari nominatsiooni kõigest 13-aastasena. Tema tegelane tõestab taaskord, et "Troonide mäng" on täis raevukaid ning sisukaid naistegelasi. Kuid kõnealuses episoodis nägime ka Adewale Akinnuoye-Agbaje'd, kes kehastas orjalaeva kaptenit Malkot. Tema on tuntud teleseriaalist "Oz", kus ta kehastas ikoonilist tegelast Simon Adebisit. Just tema "Ozi" tegelase pärast on intrigeeriv näha, mida too näitleja "Troonide mängu" maailma suudab kaasa tuua. Sellenädalane episood oli hooaja teise poole avapauk ning edaspidi saavad asjaolud minna vaid pingelisemaks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee