Eesti uudised

15 kannatanuga avarii paiskas segi ka 112 töökorra – kõigile kõnedele ei jõutud vastata. Häirekeskus aga soovitab: ärge katkestage kõnet!

MURELIK PEREEMA: elud olid ohus, aga hädaabinumbril helistades keegi toru ei tõstnud (61)

Karoliina Vasli, 19. mai 2015, 07:00
TRÖÖSTITU: Kokkupõrge oli nii tugev, et Mercedes paiskus esiti ühele ohutussaarele, kus olid ka jalakäijad, ning pidama sai alles teise ohutussaare piiretes.Foto: Arno Saar
Tallinna südames ränga avarii pealtnägija üritas sellest kohe häirekeskust teavitada, ent numbril 112 keegi ei vastanud. Asutusest öeldakse, et kõnesid tuli korraga liiga palju. Kiirabi jõudis siiski sündmuspaika nii kiiresti kui võimalik. 

Õhtulehega võttis eile ühendust Maret (nimi muudetud – toim), kes oma lapsega laupäeva hommikul Tallinnas keskturu lähedal jalutas. Parajasti ületati Tartu maanteed, kui käis kõmakas – linnast välja sõitvas suunas liikunud BMW põrkas kokku vasakpööret tegeva Mercedesega. Mats oli nii tugev, et Mercedes põrutas otsa ülekäiguraja ohutussaarel seisvatele jalakäijatele. Kokku sai avariis viga 15 inimest.

Maret kirjeldab, et nad olid sel hetkel vaid napp kümmekond meetrit eemal. "Selja taha vaadates nägin BMWd, mille esiosa oli suhteliselt olematu. Samuti on siiani kõrvus teise auto roolis olnud naise šokikisa." Ta peab silmas Mercedest juhtinud Evet (42).

Maret valis automaatselt häirekeskuse numbri. "Tegin numbrile 112 kolm kõnet – kell 9.45, 9.47 ja 9.48 – ühelegi kõnele ei vastatud," imestab Maret.

Kell 9.46 proovis ta igaks juhuks ka numbrit 110, ent ka sealt ei saanud ta mingit vastust. "Sooviksin teada, kuidas on see võimalik, et häirekeskus ei vasta kõnedele, eriti kui tegemist oli niivõrd tõsise õnnetusega ja inimeste elud olid ohus," räägib ta.

Samal teemal

Maretit teeb murelikuks, et politseiinfost ja mujalt käis läbi, et õnnetus juhtus kella 9.50 paiku – kas see võib tähendada, et häirekeskusega saadi esimest korda ühendust alles siis?

Häirekeskuse avalike suhete juht Jaana Padrik ütleb, et esimene kõne tuli 9.44.48 ning sellele ka reageeriti.

"Nagu elulise tähtsusega kiire sündmuse puhul nõuetekohane, andis häirekeskus kohe kell 9.46 väljasõidukorralduse esimesele kiirabibrigaadile. Kokku anti häirekeskusest kohe järjest väljasõidukorraldus ligi 20 abiüksusele, välja sõitis üheksa kiirabibrigaadi, üks kiirabi operatiivkorrapidaja, üks päästemeeskond, seitse politseipatrulli," märgib ta.

Esimene kiirabi jõudis sündmuskohale seitse minutit pärast esimest kõnet kell 9.52. Padrik sõnab, et toimetuse poole pöördunud naise kõned langesid ajavahemikku 9.45 – 9.50. "Selle ligi kuue minuti sees tuli häirekeskusesse üle Eesti kokku 83 kõnet. See on tavapärasest neli korda kõrgem kõnekoormus. Siiski jäi ka sel ajal maksimumooteaeg alla kahe minuti," ütleb ta ja lisab, et naine ootas liinil 30–50 sekundit ja katkestas kõne.

"Seega tema kõned ei jõudnud vastuvõtmiseni, kuna samal ajal oli pidevalt palju helistajaid. Selle kuue minuti sees ületas kõnede hulk häirekeskuse vastuvõtuvõime," nendib Padrik.

Antud õnnetuses sai viga 15 inimest. Haiglaravile viidi neist 13 ja eilse päeva seisuga oli ravil kuus inimest, neist üks intensiivravi osakonnas. Juhtunu uurimiseks algatati kriminaalmenetlus. Hetkel pole ametlikult selge seegi, kummale juhile põles fooris keelav tuli. Maret tunnistab, et seda foori tema ei näinud, mistõttu ei hakka süüdlase üle ka spekuleerima.

61 KOMMENTAARI

1
18 mai 20. mai 2015, 12:55
kus see üks nüüd juurde tuli???
13 inimest viidi haigla, 3 neist oli raskelt kannatanud, 3 kergelt kannatanud lapsed. 7 neist vanemat inimest ja 1 kes sai koha peal.
Kokku oli neid 14.Kas järgmine päev tuli keegi uus ja ütles, et sai ka seal avariis osa?
k
Kogemus 20. mai 2015, 10:46
Olen muretsenud terve kohvri elustamisvahendeid,tulekustuteid,tule lämmatamiseks erinevaid asju,nüüd lindistab maal ka kaamera kõiki liikumisi rääkimata enesekaitse õppimisest mis on enesestmõistetav.
Loe kõiki (61)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee