Maailm

Euroopa Liit: Mursit ei tohi hukata 

Õhtuleht.ee, 19. mai 2015 07:00
Mohamed Mursi.Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa Liit teatas eile, et Egiptuse ekspresidendi Mohamed Mursi (63) surmaotsus tuleb ära muuta. Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ütles, et surmanuhtlus on julm ja eba­inimlik. Ta rõhutas, et Euroopa Liit on põhimõtteliselt surmanuhtluse vastu.

Mogherini lisas, et Egiptuse kohtuorganid peavad süüdistatavatele tagama sõltumatu uurimise.

Samal teemal

Egiptuse kohus mõistis laupäeval ekspresidendi Mohamed Mursi ja veel 105 Moslemivennaskonna liiget surma vanglast põgenemise eest 25. jaanuaril 2011. Tookord oli veel viimaseid nädalaid võimul Hosni Mubarak.

Mohamed Mursist sai pärast Mubaraki tagasiastumist esimene Egiptuses vabalt ja demokraatlikult valitud riigipea. Ta kukutati 2013. aasta juuli algul sõjaväelise riigipöördega. Mursit süüdistati vägivallale ja opositsiooniliste meeleavaldajate tapmisele õhutamises. Tema toetajad ründasid meeleavaldajaid 2012. aasta detsembris presidendipalee juures. Surma sai tookord vähemalt 10 inimest.

Pärast Mursi kukutamist valitses Egiptuses pikka aega verine kaos. Tema poolehoidjad Moslemivennaskonnast korraldasid arvukalt protestiväljaastumisi, mille mahasurumisel hukkus ligemale tuhat inimest.

Tänavu aprillis mõistis kohus Mohamed Mursi 20 aastaks vangi. See kohtuotsus oli oodatust leebem, sest prokurör oli nõudnud surmanuhtlust. Samas peeti võimalikuks, et surmanuhtlus on endiselt õhus, sest mitu kohtuprotsessi oli veel pooleli. Ja nii ka läks.

Euroopa Liidu kõrval hoiatas Egiptuse võime ka Türgi. Riigi presidendi kantselei teatas, et Mursi ja talle lojaalsete isikute hukkamine põhjustaks Lähis-Idas kaose.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee