Eesti uudised

President Ilves: Euroopa vajab Saksamaa eeskuju (15)

Toimetas Piret Pappel, 18. mai 2015 18:32
President Toomas Hendrik Ilvese kohtumine Saksamaa Liitvabariigi presidendi Joachim GauckigaFoto: Raigo Pajula
President Toomas Hendrik Ilves, kes täna alustas neljapäevast riigivisiiti Saksamaa Liitvabariigis, kinnitas: Saksamaa kehastab demokraatliku Euroopa poliitilist vastutustunnet.

„Kaks aastat tagasi, kui liidupresident Gauck oli riigivisiidil Eestis, nõustusime ühiselt, et vastutus, mida Euroopa meilt praegu vajab, pole koorem, vaid väljakutse ja võimalus muuta Euroopa tugevamaks," ütles Eesti riigipea.

Täna on see veel ilmsem, sest meie julgeoleku olukord on drastiliselt muutunud, lisas ta kohtumise järel president Joachim Gauckiga.

Samal teemal

„Euroopa vajab Saksamaa eeskuju ja juhtrolli nii Euroopa rahanduse eest seismisel kui ka välispoliiitikas. Euroopa vajab rohkem Saksamaad," kinnitas president Ilves, pidades oluliseks liidupresident Gaucki ja liidukantsler Angela Merkeli osa Euroopa ühisväärtuste kaitsmisel.

Ta nimetas märkimisväärseteks kantsler Merkeli püüdlusi verevalamise lõpetamiseks Ida-Ukrainas. Samas on Euroopa Liit olnud ühtne oma sanktsioonipoliitikas ning loodetavasti on ka edaspidi.

Eesti hindab kõrgelt Saksamaa panust meie piirkondlikku julgeolekusse, mille nähtavaks osaks on osalemine NATO juhitud Balti õhuturbemissioonil, samuti Tallinnas tegutsevas NATO küberkaitsekeskuses, ütles president Ilves.

Tema ja liidupresident Gauck rääkisid ka Euroopa ühisest murest, massilisest põgenike probleemist EL-i lõunatiival. Eesti peab siin ilmutama solidaarsust, kuid Euroopa Komisjoni põgenike vastuvõtmust puudutavate otsuste kujunemine peab olema selgem, sõnas president Ilves.

Vastates ERR-i küsimusele, pöördus ta Eesti avalikkuse poole, öeldes, et me ei saa nõuda teistelt solidaarsust enda murede suhtes, kui me ise pole osalised teiste murede lahendamises.

President Ilvest saadab riigivisiidil 42-liikmeline äridelegatsioon, mis kinnitab Eesti ettevõtjate huvi Saksamaa suhtes, kes on meile neljas kaubanduspartner. President Ilvese sõnul võiks üks Eesti-Saksa majandussuhete tuleviku võimaluste rohkeks kokkupuutepunktiks olla Saksamaa ambitsioonikas Industry 4.0 programm, mida võib nimetada ka targaks tööstuseks. Siin saame ühendada Eestis arendatud IT-lahendused ja Saksamaa tööstusliku võimsuse, ütles Eesti riigipea.

Täna ja homme kohtub president Ilves Berliinis ka Saksamaa liidukantsler Angela Merkeli, Bundestagi presidendi Norbert Lammerti, välisminister Frank-Walter Steinmeieri ja rahandusminister Wolfgang Schäublega. Samuti on tal kohtumised Bundestagi riigikaitsekomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni ja Balti sõprusgrupi liikmetega.

Ta paneb pärja sõja ja vägivalla ohvreid meenutavale Neue Wache memoriaalile, Bundeswehri langenud sõdurite mälestusmärgile ning 1953. aastal Ida-Berliinis toimunud rahvaülestõusu mälestusmärgile.

President Ilves kõneleb Euroopa e-lõimumisest Saksamaa kaubanduskodade katusorganisatsioonis DIHK ja mõjukas mõttekojas Körber Stiftung ning külastab Bayer Pharma Berliini uurimiskeskust.

Eesti riigipea riigivisiidi puhul korraldatakse homme õhtul Berliini Kontserdimajas Arvo Pärdi autorikontsert, pärast mida annab president Ilves vastuvõtu liidupresident Gaucki auks.

Kolmapäeval külastab president Ilves Kieli, kus kohtub Schleswig-Holsteini Liidumaa peaministri Torsten Albig'iga ning külastab Kieli Ülikooli ning Läänemere ja ookeani uuringutega tegelevat teaduskeskust GEOMAR.

Neljapäeval on Eesti riigipea Hamburgis, kus kohtub valitseva linnapea Olaf Scholz'iga ning kõneleb Saksamaa liidumaade euroministrite konverentsil ja riigivisiidi puhul korraldataval Hamburgi-Eesti ärifoorumil. Ta külastab sealset rakenduskõrgkooli HSBA ning tutvub õppetöö ja praktika ühendamisega, samuti ettevõtet Kühne&Nagel.

Samal teemal

13.09.2015
"Miks ei lastud mul surra?"
20.04.2015
President Ilves tõi riigivisiidile Saksamaale Arvo Pärdi autorikontserdi
19.04.2015
GALERII | Ilves kohtus Merkeliga
19.04.2015
GALERII | Vaata pilte president Ilvese riigivisiidist Saksamaale ja loe riigiõhtusöögi lauakõnet!