Juhtkiri

Juhtkiri | Poliitiline konnatiik vajab uusi juhte (9)

Õhtuleht.ee, 18. mai 2015, 17:46
Foto: Laura Oks
Praegune valitsus on oma hambutuses nii igav ja trööstitu, et väiksemagi alternatiivi esilekerkimine mõjuks hapnikusõõmuna. Paari lähinädala jooksul saab endale uue juhi IRL. Kui saatus peaks tahtma, siis saavad uue esimehe ka sotsid, ning siis on võimuparteid pikantses olukorras: uutel juhtidel on ametisse asudes omad ideed, oma programm ja visioon, kuid milline on nende võimalus soovitut ellu viia? Kui Margus Tsahkna saab küll IRLi etteotsa, kuid magusale ministrikohale jääb Urmas Reinsalu, kes erakonna mudaliigasse tüüris, siis saab Tsahkna olema mitte juht, vaid pooljuht, kes on  käsist-jalust seotud

Ka Jevgeni Ossinovski peaks võimule tõustes võtma ministritooli kas Sven Mikserilt või Indrek Saarelt. Või tooma sotsid ära praegusest mitte-midagi-tegemise koalitsioonist. Võitlus alalhoidliku ning saavutatud positsiooni ja hüvedega rahul oleva tiiva ning muutusi soovivate ja sotside näo pärast muretsevate mässajate vahel ei saa ilmselt tulema lihtne.

Samal teemal

Perspektiiv, et praegune valitsus neli järgnevat aastat ainult vaesust ümber jagab,  tundub trööstitu. Seetõttu ei pruugi uute, nooremate ja vihasemate juhtide asumine võimuerakondade etteotsa olla sugugi halb. Ossinovski soov koalitsioonilepet ümber teha ei pruugi meeldida küll status quo ihalejatele, kuid keegi ju ometi peab poliitilisse konnatiiki esimese kivi viskama, et vesi vähegi liikuma pääseks.

Usutavasti ei ole praegu võimuerakonda, kes ei arutaks koostöö võimalikkust Keskerakonnaga. Sest kui peaks osutuma tõeks politoloogide oletus, et just Savisaare eemalolek aitas Keskerakonna reitingut kergitada, siis pole ka poliitikuil mõistlik neid võimaliku partnerina kõrvale jätta, eriti nüüd, kui ükski võimuliidu osaline ei saa kindel olla, et praegune valitsus püsima jääb. Nii võib Ossinovski Eesti poliitmaastikul midagi olulist liikuma panna isegi siis, kui ta ei peaks sotside juhiks  saama: parteide koostöö elavneks ometi ning küllap käivituks ka diskussioon Eesti ees seisvate eesmärkide üle.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee