Maailm

Lääne diplomaadid Iraagis kahtlevad, kas öises rünnakus tapeti õige sihtmärk

USA eriüksus tungis Süüriasse (2)

Tõnis Erilaid, 18. mai 2015 07:00
valmistuvad: USA eriüksuslased õppustel.Foto: AFP / Scanpix
Ühendriikide eriüksus tappis eriti salajases rünnakus Ida-Süürias president Barack Obama korraldust täites ühe Islamiriigi juhtidest, tuntud varjunime Abu Sayyaf all, teatas USA kaitseminister Ashton Carter laupäeval.

Samas kahtlevad Iraagis tegutsevad lääneriikide diplomaadid, kas öine dramaatiline rünnak oli tegelikult selle suhteliselt vähetähtsa mehe vastu suunatud.

Abu Sayyaf ei ole Ühendriikide luureteenistuse koostatud kümne Islamiriigi tähtsama terroristi hulgas ja tema vahistamise või tapmise eest ei ole pakutud ka tavapärast pearaha, kirjutab Guardian. Ajalehe reporterite sõnul on ta keskmine tähtsusega figuur ja ometi korraldati tema tapmiseks öine reid, kus USA eriüksuslased sisenesid üleüldse teist korda Süüria territooriumile. Esimesel korral püüti vabastada ameeriklasest pantvang, ajakirjanik

James Foley. Teda hoiti vangis Islamiriigi mitteametlikus pealinnas Raqqas. Tuli aga välja, et pantvangid olid viidud teise kohta. Terroristid tapsid Foley kuu aega hiljem.

Samal teemal

Mis oli tõeline ees märk?

Nüüd korraldatud erioperatsiooni sanktsioneeris president Obama, mis muudab selle erakordselt tähtsaks, aga samas oli sihtmärk oma tähtsuselt teisejärguline. "Sayyaf oli väga läheda-ne ühe Islamiriigi juhi Abu Mohammed al-Adnaniga, nad olid tihti koos," räägib Bagdadi ekspert Hisham al-Hashimi, et võib olla oli rünnaku tegelik eesmärk tappa hoopis Adnani, mis läks aga untsu.

Pentagoni pressiteates märgitakse, et Sayyaf oli peale terroriüksuste juhtimise nõndanimetatud Islamiriigis vastutav ka nafta salakaubanduse eest. Daily Maili ajakirjanike väitel pommitasid Ühendriikide lennukid ühtaegu eriüksuslaste operatsiooniga üht Sayyafi kontrolli all olevat naftavälja. Möödunud aastastel andmetel teenisid terroristid nafta salakaubandusest vähemalt miljon dollarit päevas. Iraagi ametiisikute sõnul on mehe tegelik nimi Nabil Saddiq Abu Saleh al-Jabouri.

Ameeriklased vigastada ei saanud

Ashton Carter teatas, et eriüksuste reidi ajal puhkenud kokkupõrkeis ükski ameeriklane haavata ei saanud, küll aga tapeti tosinajagu Islamiriigi võitlejaid, kes oma ülemust kaitstes vastu hakkasid. Vahistati ja viidi USA Iraagis paiknevasse sõjaväebaasi Sayyafi abikaasa Umm Sayyaf. "Temaga töötavad meie luureteenistused," ütles Pentagoni esindaja, lisades, et naist ei ole kavas viia Guantanamo vanglasse. Ta kinnitas, et ka Ummil oli oluline roll nõndanimetatud Islamiriigi terroritegevuses. Kätte saadi ka sidevahendid, mille abil Sayyaf olevat pidanud ühendust Islamiriigi juhi Abu Bakr al Baghdadiga.

Vabastati noor naine, kelle Sayyafid olid endale teenijaks orjastanud.

Inglased koolitavad Süüria ülestõusnuid

Suurbritannia saatis 85 sõdurit Türki ja Jordaaniasse, et seal paiknevais väljaõppelaagreis koolitada Süüria presidendi Bashar al-Assadi ja Islamiriigi vastu võitlevaid ülestõusnuid. Inglise sõjaväelased liitusid ameeriklastega, kelle sooviks on treenida võitlusvõimeliseks vähemalt 5000 meest. Seni ei ole Süürias Islamiriigi terroristidega oma jõult võrreldavaid üksusi, kirjutab The Telegraph.

Õppelaagrid alustavad tegevust lähinädalate jooksul, kinnitas Suur-britannia armee esindaja. Enne tuleb tiheda sõelaga kontrollida nõndanimetatud Uue Süüria armee tulevaste võitlejate tausta ja ustavust.

Samas on Türgi, Saudi-Araabia ja Katari rahastatud üksused juba saavutanud märgatavat edu võitluses Bashar al-Assadi vastu. Põhja-Süürias vallutati Idlib ja vabastati ka tähtis piiripunkt ja selle ümbrus Deraa linna juures.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee