Maailm

Urmas Paetile avanes Ida-Ukrainas masendav vaatepilt: Ukraina kaitseliini tulistatakse iga päev (50)

Toimetas Kristin Aasma, 16. mai 2015 17:10
Ida-Ukraina inimesedFoto: AFP / Scanpix
Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet, kes külastas Ida-Ukrainas Mariupolit, Širokinot ja Volnovahat ehk vaherahu kontrolljoone ääres olevat piirkonda, ütles, et vaherahust täielikult kinni ei peeta.

"Širokinos Ukraina kaitseliini külastades selgus, et Ukraina vägede positsioone tulistatakse iga päev. Ka meie Euroopa Parlamendi Ukraina sõprusgrupi liikmete visiidipäeval," edastas Paet Ida-Ukrainas nähtut. "Širokinos avanes masendav vaatepilt puruks pommitatud lastelaagrite ja elumajadega," lisas ta.

Samal teemal

Mõne kilomeetri kaugusel nn kontrolljoonest asuvas Mariupolis elavad inimesed teadmatuses sellest, mis toob homne päev. "Siiani ei ole üle saadud 24. jaanuari raketirünnakust, kui linna ühele elurajoonile langes 40 sekundi jooksul 120 raketti, tappes üle 30 ja vigastades üle 120 inimese. Siiani pole suudetud kogu purustatud elamispinda rahapuudusel taastada," rääkis Urmas Paet.

Tema sõnul võiks Eesti aidata humanitaarabi kaudu Mariupoli inimestel kohutavast traumast üle saada.

"Külastasin ka raketitabamuse saanud korterit, kus kolm korteris olnud last olid õnnekombel maja teisel küljel olevas toas ning pääsesid eluga. Korterit pole aga suudetud taastada," rääkis Paet.

Mariupoli elanikud pelgavad uusi rünnakuid ning soovivad püsivat rahu, lisas ta.

Paet kohtus koos Euroopa Parlamendi Ukraina-sõprusrühma liikmetega ka Mariupoli ülikooli tudengitega ning külastas kontrolljoonel olevat Volnovaha haiglat, kuhu iga päev tuuakse tulistamises vigastatuid. Samuti külastas Paet Volnovaha abiorganisatsiooni, kes on väga tänulik Eestist Pagulasabi ja Ukraina kultuurikeskuse kaudu saadud suure humanitaarabi eest.

Paeti sõnul oli Ida-Ukrainas nähtu masendav. "Inimesed on palju kannatanud ning kahjuks lõppu ei paista. Vaherahu rikutakse pidevalt. Euroopa Liit peab andma maksimaalse panuse, et see vägivald lõppeks," ütles Paet.

Euroopa parlamendi liige Urmas Paet oli 14.-16. mail visiidil Ukrainas, kus külastas 15. mail Mariupolit.

Samal teemal

24.04.2015
Ukrainast naasnud Mailis Reps: sealsed olud on rasked, Harkivi oblastis on toimumas reaalne sõjategevus
20.04.2015
Paet: sõjapõgenikest on kujunemas Euroopa sügavaim kriis
17.04.2015
FOTOD | Ida-Ukrainasse on jõudnud humanitaarabi ka Eestist
13.04.2015
Ukrainas on hukkunud 220 Vene sõdurit