Eesti uudised

SILLAPOSTIDELE PRESIDENDID MAALINUD GRAFITIKUNSTNIK: minu töös poliitikat ei olnud! (9)

Arvo Uustalu, 16. mai 2015 08:00
PUTINI PEA: Ilvese portreele maaliti Vladimir Putini pea.Foto: Teet Malsroos
"Minu töös ei olnud poliitilisi sugemeid. Väikeseks provokatsiooniks võib aga pidada seda, et keegi Ilvese näo asemele Putini oma maalis," räägib kunstnik, kelle sillapostil olnud teose isegi siis, kui ta Putini naeratava Anonymouse maskiga asendas, Tartu linna-ametnikud üle värvisid.

Kunstnik Edgar Tedresaar tegi aprillis tänavakunstifestivali "Stencibility" aegu Tartu Sõpruse silla kahele kandepostile Lennart Meri ja Toomas Hendrik Ilvese portree. Ei läinud kaua mööda, kui tundmatu grafitimeister maalis Ilvesele Vladimir Putini pea. Kohale, kus asus Tedresaare signatuur, oli kirjutatud "Onu Vova teeb kõik korda!!!".

Provokatsiooni märganud linnaametnike nõudel maalis Tedresaar selle üle internetiühenduse Anonymous tuttavaks tehtud maskiga.

Kuid seegi ei päästnud kunstiteost.

Linn sõna ei pidanud

Tedresaare sõnul arutati juhtunut Tartu linnakunstnikuga, kellega sõlmitigi kokkulepe Anonymouse maski kasutamise kohta.

Linn sõna ei pidanud: 8. mai hommikul tulid töömehed ja värvisid sillaposti halli värviga üle.

President Meri jäi oma kohale.

"Anonymouse variandi tegemise olin lõpetanud öösel kell kaks. Ja viis tundi hiljem, hommikul kell seitse hakati seda maha võtma. Nii et tegelikult ei kustutatud mitte Venemaa riigijuhti, vaid naerunäoga maski. Mina pidasin sõna, linn mitte. Kas hakati kartma fooliummütsikesi või mida iganes, seda mina ei tea," tõdeb ta.

Kunstnik ütleb, et kes iganes tema Ilvesest Putini tegi, tegi ta seda iseenesest oskuslikult ja lisas tööle teise vaatenurga.

Ometi ütleb ta, et mõistab ka ametnikke. "Nemad pidid mingi otsuse tegema. Mõned linnakodanikud võisid ju pildile vastu olla, aga alati on keegi vastu. Mulle ei meeldi ka igasugused reklaamplagud ja -sildid, aga keegi ei hakka neid seepärast maha võtma. Putini suhu ei pandud ju imelikke sõnu, nagu seda sageli linnapildis näeb," ütleb ta.

Kunstnik toob näiteks kuldse pronkssõduri projekti ja tõdeb, et mõistab, kui see poliitilisi laineid lõi, aga ta ei saa aru, kui Putinit või Anonymoust poliitikaks peetakse.

Oma teose vahepealsesse muutmisse kunstnik traagiliselt ei suhtu ja lisab, et peade vahetust on varemgi praktiseeritud. Ta toob näiteks Edward von Lõnguse loodud kerjava Tammsaare pea asendamise Ansipi omaga.

Loodus tühja kohta ei salli

Tedresaare sõnul pole ta seda varem avalikult öelnud, kuid laineid löönud teose aluseks oli aasta parima portreefoto vääriliseks tunnistatud president Ilvese Müürilehe esikaanel ilmunud foto, mille autoriks on Renee Altrov. Just selle järgi tegi kunstnik autori loal šablooni. Kunstniku sõnul kandis ta sillapostile nõnda paksu värvikihi, et presidendi näojooned kumavad praegugi läbi halli värvikihi.

Ööl pärast posti ülemaalimist ilmus sellele šabloontehnikas kantud musta värvi leinaraamis kiri "RIP Ilves ja Vova olid siin! 24.04.2015–08.05.2015".

Nõnda said maalrid endale jälle pisut tööd. Kuid ka see ei jäänud sillaposti kunstiliseks luigelauluks. Praegu ehib seda üsna väikese kunstilise tasemega teos, millel tüdruk, kelle kõhule on esitähti kokku lugedes kirjutatud: rahukevad.

Tartu linnamajanduse osakonna juhataja Rein Haak kuulis juhtunust alles siis, kui maalritööd juba tehtud. Ses mõttes kõrvalseisjana tõdeb ta, et mõistab ametnike otsust, sest see on ikkagi üldrahvalik omand ning uuendatud kunstiteose suhtes avaldati rahulolematust. Ta toob näiteks Võidu silla, mille alla on lausa raudaiad tehtud, et sinna grafitit tegema ei pääsetaks.

"Seal on praktiliselt igal aastal grafitit linnakodanike raha eest üle värvimas käidud. Ja on ka linnakunstnik hindamas käinud, kas see on ikka kunst või kritseldused," räägib ta.

Ajakirjanduses levis jutt, et Putini kustutamist sillapostilt nõudis kaitsepolitsei. Seda linnaametnikud ei kinnita.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles Tartu Postimehele, et kaks ametnikku on ilmselgelt käitunud üleliia agaralt ja teinud otsuse, jättes sellest teavitamata oma otsesed ülemused ja abilinnapead.

Samal teemal

14.06.2017
Mõistatuslik tänavakunstnik Edward von Lõngus alustab Euroopa tuuri
24.07.2015
Alates laupäevast saab Tartus imetleda kahe meetri kõrgust Heli Läätse portreed
05.05.2015
GALERII | Lennart Meri sai naabriks Vladimir Putini
07.04.2015
PILTUUDIS: Tallinna linna kustutatud alasti kuninga grafiti asemele ilmus uus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee