Eesti uudised

Karjäär pelutab külarahvast – kaevuvesi kaob (12)

Arvo Uustalu, 16. mai 2015 08:00
LAIENEB: Karjäär laieneb piirini, mille puhul uusi uuringuid vajaduseta ei nõuta. Foto: Aldo Luud
Võrumaal Marinova karjääri lähedal elavad inimesed kardavad, et kaevamine viib vee nende kaevudest. Kuid keskkonnamõjude hindamist ettevõttelt nõuda ei saa, sest kaevandatava ala pind jääb napilt alla 25 hektari.

Marinova küla külje all Meremäe vallas tahab osaühing Aigren oma dolomiidikarjääri laiendada. Inimesed on seetõttu mures. Vallavanem Rein Järvelill ütleb, et siiani karjääriga suuremaid probleeme pole olnud, kuid mullu jäi paar kaevu tõesti kuivale.

Meremäe külaseltsi juhatuse liige Viivika Kooser möönab, et täpset põhjust pole teada, miks kaevudes ühtäkki enam vett ei olnud. Küla-inimesed ise vastust ei leia ja just seetõttu oleks vaja keskkonnamõjude hindamist ja hüdroloogilisi uuringuid. Kuid ettevõttel on plaanis laiendada karjääri 24,98 hektarile. Pisut jääb puudu määrast, mis kohustaks uuringuid tegema.

"2007. aastal kaevandamist alustades öeldi, et maapealset varu jätkub kümneks aastaks, aga siis selgus, et need lõppesid mõne aastaga. Siis hakati kaevandama allapoole veepiiri. Praegu on pall keskkonnaameti käes, sest volikogu on laiendamise vastu," räägib Kooser.

Keskkonnaameti Põlva-Valga-Võru piirkonna juhtivspetsialist Rein Kalle selgitab, et uuringuid saab teha küll. Selleks on vaja volikogu tellitud eelhindamist, mis näitab lisauuringute vajadust.

Osaühingu Aigren juht Meelis Kibena ütleb, et tema teada on karjääri endine omanik alale keskkonna mõjude hindamise juba varem tellinud. "Mõistagi oleme nõus tegema lisauuringuid veepiirist madalama osa kaevandamisel, kui keskkonnamõjude eelhindamine näitab selle põhjendatust."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee