Maailm

Venemaal ja Prantsusmaal pole Mistralide asjus kokkulepet (17)

Õhtuleht.ee, 16. mai 2015 08:00
SevastopolFoto: AFP / Scanpix
Prantsusmaa külmutas Venemaa sekkumise tõttu Ukraina kriisi eelmisel aastal lepingu, mille järgi ehitati Saint-Nazaire’is Vene mereväele kaks Mistral-klassi helikopterikandjat. Neist esimene, Vladivostok, on juba ammu valmis ning teinegi, Sevastopol, valmimas.

Ajalehe Kommersant andmetel soovib Prantsusmaa nüüd lepingu lõplikult tühistada ja lubab Venemaale tagasi maksta ettemaksuna saadud 785 miljonit eurot. Enne raha tagasikandmist tahab Prantsusmaa Moskvalt kirjalikku lubadust, et need sõjalaevad võib müüa kolmandatele riikidele.

Samal teemal

Venemaad Prantsusmaa ettepanek ei rahulda. Moskva soovib enne müügiloa andmist raha ning seda oluliselt rohkem, kui Pariis pakub. Väidetavalt küsib Moskva 1,16 miljardit eurot. Ajaleht Le Figaro kirjutas hiljuti, et lepingu lõplikul luhtumisel võidakse laevad uputada, sest Prantsusmaal ei lähe neid vaja. Seni püsib väike lootus, et laevad õnnestub Venemaa asemel kellelegi teisele müüa. Huvi on tundnud Kanada, Egiptus, üks Põhja-Euroopa riik ja viimastel andmetel ka Hiina. Arvestades Hiina ja Venemaa lähenemist, ei ole välistatud, et helikopterikandjate ostmisel annab Hiina need Venemaale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee