Eesti uudised

Eesti tööjõud kahaneb kümne aasta jooksul 70 000 inimese võrra (14)

Õhtuleht.ee, 15. mai 2015 08:40
Foto: Toomas Huik / Postimees
Swedbaki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul on olukord Eesti tööjõuturul pingestumas, kuna tööealine elanikkond väheneb ja samal ajal süveneb ka spetsialistide puudus.

"Eesti elanikkond väheneb ning Statistikaameti andmeil kahaneb sealjuures meie tööjõud järgmise kümne aasta jooksul 70 000 inimese võrra, samal ajal kasvab vanemaealiste hulk," märkis Mertsina. Tema sõnul on tööpuudus Eestis viimastel aastatel väga kiiresti langenud: "Meie vastav näitaja on oluliselt madalam kui Lätis-Leedus."

Swedbanki tööstusettevõtete küsitlusele viidates rääkis Mertsina, et tööjõuturul on suurim puudus spetsialistidest ja see puudus on viimastel aastatel süvenenud. "Suur osa värvatavast tööjõust tuleb tööandjatel kohapeal välja koolitada ja see on ettevõtjatele väga kallis."

Mertsina hinnangul saab väheneva tööhõivega riik oma majanduskasvu parandada või seda hoida üksnes tootlikkust tõustes. "Et tootlikkust suurendada, on tarvis rohkem investeeringuid masinatesse ja seadmetesse. Tehnoloogilised uuendused omakorda suurendavad nõudlust kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu järele. See tähendab, et madala kvalifikatsiooniga tööjõud väheneb. Nõudlus kõrgema kvalifikatsiooniga tööjõu järele tõstab omakorda palgataset."