Teleblogi

ARVUSTUS | "Kaardimaja" – strateegiakunstnikud Frank ja Claire 

Merit Maarits, 14. mai 2015 22:49
Foto: Reuters / Scanpix
"Sellenädalases "Kaardimajas" nägime, millised strateegiakunstnikud Frank ja Claire Underwood tegelikult on ning kuigi nende seniste sepitsuste hinnaks on teatud oluliste suhete katkemine ja kergelt mõrudamaks muutunud maine, tundub praegusel ajal rohkem kui kunagi varem olevat diktaat just nende käes.

President Walkeri usalduse kaotamine on kaotus suure algustähega, kuivõrd see ei olnud Franki plaanidesse tegelikkuses sisse kirjutatud ning sundis tal nii mõndagi oma kavatsustes ümber hindama. Kuid hea kohanejana pole Frankil mõtet jääda ootama sellega kaasnevaid tagajärgi, vaid vaja tegeleda oma tagala kindlustamisega, mille presidendi süüdistused hapraks on muutnud.

Samal teemal

Tõsi küll, Underwoodid ei kaota mitte sõpru, vaid on eelkõige võitmas enda poolele oma endisi vaenlasi, mis antud situatsioonis on aus, kui mitte isegi tulusam tehing, kuivõrd näiteks Jackie Sharpi puhul on tegemist inimesega, kes on Underwoodidele üsna asendamatu partner, seda eriti põhjusel, et vaenlasena võiks ta neile korralikuks pinnuks silmas olla.

Samal põhjusel on ka mõistetav, miks nt Claire oma uhkuse alla neelas ning Jackie’ga kompromissi ja lepitust otsima läks. Iseenesest näib taolise liidu loomine suurepärase ideena, kuna sellise löögijõuga mängib presidendipaari platsilt igatahes minema, Tuskist ja tema jüngritest rääkimata.

Mida ehk Underwoodiga ühte liitu heitnud Sharp, Durant jt ei pruugi esialgu taibata on see, et nad on eeskätt Frank Underwoodi töövahendid; Frank võib neile küll rääkida sellest, milliseid suuri asju nad koos tulevikus tegema hakkavaid, kuid tegelikkuses ei näe Underwoodide tulevikustsenaarium peategelastena ette kedagi peale nende endi.

Eesolevale mõeldes, siis olulistest kõrvaltegelastest rääkides ei pruugi ehk isegi Douglas Stamplerile tulevikus Underwoodide kõrval kohta olla, kuna antud lubadustest ja uutest võimalusest sõltumata on too ikkagi kõrvaliste tegurite kütkeisse kinni jäänud, mis esiti ei lase tal endal ikka veel päris normaalselt toimida, kuid rikub jätkuvalt ka Racheli, täiesti süütu inimese elu, kes väärib juba ammu seda, et tal pesast välja lennata lastakse.

Aga peale selle, et armukadedus maitseb kibedalt, näib ta halvavat ka kõik ratsionaalsed meeled ning tegutsemist hakkavad dikteerima emotsioonid ja muud kaootilised mõttesähvatused. Kohati saaks Stamplerist justkui aru, kuid teisalt näib see muidu niivõrd kainelt asjaliku mehe puhul suisa hämmastav.

Taaskord näeme Claire’i eneseohverdajalikku meelt, mis puutub tema ja Franki ühistesse eesmärkidesse. Paratamatult kipuvad asjad alati lõpuks nõnda kulgema, et Franki prioriteedid kaaluvad Claire’i omad üle. Kodune sooline diskrimineerimine? Teoorias võib-olla, kuid Underwoodide residentsis on need hoolikalt kaalutud ohverdused. Sellised ohverdused, mis ei ole plaanitud jätta ükskord kompenseerimata.

Underwoodid on Tuski rünnakutele andnud praeguse seisuga tubli vastulöögi ning on selle pannud enda kasuks tööle mitmelt rindel korraga, olles jõudnud Tuski usaldusisikutest kõrvaldada Fengi kõrval ka strateegiliselt oluliseks kujunenud Remy Dantoni, kellel pole nüüdseks õieti kummagi sõdiva leeri poole hoida.

Samuti tuletas seekordne episood meelde, et Lucas Goodwiniga kaasnenud krempel ei ole veel sugugi läbi ning tolle nime hetkeline maining sähvatas momendiks lootuse, et võib-olla polegi kõik veel läbi. Kõik lootused on häkkeril. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee