Avasta Eestimaad

Avasta Eestimaad: millisesse salakohta nädalavahetusel matkama minna?  

Marko Kaldur, 14. mai 2015 12:34
Foto: MARKO KALDUR www.avastaeesti.ee
Kesk-Eesti vähemtuntumatest rabaradadest on üks kenamaid Mukri raba matkarada Raplamaal.

Kuigi lühike ja lihtne läbida, väärib Mukri matkarada läbikõmpimist. Rada ise algab ja lõppeb rabavahelisel kruusateel - seega kui ei taha üle raba sama teekonda tagasi kõndida, siis tuleb mööda autoteed jalutada raja lõpp-punktist tagasi algpunkti.

Õnneks on kruusatee, mis Mukri raba läbib, üsna katkine ja vähese sõidetavusega - küllap seetõttu sinna inimesigi vähe matkama satub.

Raja huvitavam ots on laugaste ning vaatetorniga lõik. Suurema lauka ääres saab laudadest lavatsil istuda ning palavama ilma korral end vettegi kasta.

Samal teemal

Seda võimalust on aja jooksul paljud kasutanud, mida tõendavad inimtegevuse jäljed laukajärve saarekestel.

Põnevamad tunduvad hiiglaslikke jalajälgi meenutavad laukad vaatetorni lähistel. Kalevipoja tegemistest sealkandis küll suuremaid teateid ei leidu, ent needsamad jäljed võiksid aluseks olla mõnelegi legendile läbi raba sumbanud muinaskangelasest.

Kel aega oodata või viitsimist hommiku eel Mukrisse suunduda, ei pea kahetsema vaatepilti, mis tornitipust avaneb. Udused laukad, päikesekiired mustaval veel peegeldumas, hea õnne korral metsloomade varjud läbi uduloori liikumas, võimsad värvidemängud taevas ja silmapiiril - elamusi saab tornis päikesetõusu- või loojangut oodates kuhjaga. Ning ega vaade pilves ilmagagi kehvaks osutu.

Ööseks ei pea tingimata rabast ära minema, sest matkaraja ühes otsas asub mõnus lõkkeplats koos katusealuse ning telkimisvõimalusega.

Selle lähedal asuvat tiigikest kasutavad metsloomad janu kustutamiseks, mistõttu koidu eel telgis kummaliste häälte peale ärkvele võpatades võib kindel olla, et jooma on tulnud mõni metsaelukas.