Maarius Suviste 14. mai 2015 07:00
26 riigikogu liiget on palunud riigikogu kantseleil kinni maksta oma üürikodu Tallinnas kuni 688,84 euro eest kuus. "Loomulikult on see vajalik neile, kes elavad väljaspool Tallinna või Harjumaad," ütleb Lääne-Virumaalt valitud rahvasaadik Einar Vallbaum.

Lihtsad inimesed, kes on tulnud Tallinna tööle, peavad ise vaatama, kuidas oma sissetulekutest elamise eest pealinnas maksta. Paljud on imestanud, et rahvasaadikutele kehtib erand. Kas riigikogu liikme palgast ei ole võimalik enda elamise eest maksta?

"Olen käinud Tallinnas tööl enne riigikogusse valimist väga pikalt. Siis olid tööpäevad kaheksast viieni. See oli minu valik," ütleb Einar Vallbaum (IRL), kes elab nüüd Tallinnas tööl olles Laial tänaval 680 eurot maksvas üürikodus. "Paljud inimesed imestavatki paljude asjade üle ja paljud jäävatki imestama. Selles pole midagi uut. Riigikogus tööl olles venivad päevad pikemaks, õhtul on kohtumised ja ilmselt tulevad ka ööistungid."

Miks ise ei maksa?

Küsides Ida-Virumaalt valitud keskerakondlaselt Martin Repinskilt, mida ta arvab riigikogu liikmete eluasemekulude hüvitamisest ning kuivõrd vajalik see on, vastab ta: "Ei oska öelda, kui vajalik ja oluline see on. Arvan, et riigikogu liikmed peavad arutama teisi palju tähtsamaid küsimusi, mis otseselt mõjutavad Eesti elanike elu."

Kas riigikogu liikme palgast ei ole võimalik enda elamise eest maksta? "See oleneb sellest, mis nurga pealt seda küsimust vaadata," ütleb Repinski, kes üürib Tallinnas tööl olles Lembitu tänaval elamist 688,84 euro eest kuus.

"On asutused, kes ei maksa, on asutused, kes maksavad," lisab ta. "Näiteks mina, oma töötajatele Konju farmis maksan ka eluasemekulud kinni, kui nad tulevad tööle teiselt poolt Eestit, ning ei ole võimalik iga päev kodus käia. Selliseid ettevõtteid on palju. See oleneb töösuhetest ning tööandja ja töötaja kokkuleppest. Minu eesmärk on, et Ida-Virumaa inimesed ei peaks Tallinnas tööl käima, et oleksid ka meie kandis väärt palgad ja töötingimused. Selle nimel töötangi riigikogus."

Vabaerakonna fraktsiooni liige Krista Aru üürib elamist Uus-Tatari tänaval 545 euro eest kuus. "Eluasemekulude hüvitamist pean vajalikuks ja põhjendatuks, keegi ei vaja ju Tallinna niisama eluaset," ütleb ta. "Ma ei oleks ju üürinud Tallinna korterit, kui siin ei töötaks. Mu kodu on ikkagi Tartus. Aga hüvitamisel peab olema piir, see ei saa ega tohi olla lõputu."

Keskerakondlane Tarmo Tamm tõdeb, et see ei ole ideaalne süsteem, mis meid kõiki rahuldaks. "Kindlasti on võimalik leida ka paremaid lahendusi, kuid seni välja pakutud võimalustest paremat leitud pole," tunnistab ta.

Riigi elamispind

Kaarli puiestee l asuva üürikorteri eest 525 eurot riigikogu kantselei raha maksev Tamm leiab, et olukorda aitaks lahendada see, kui riigikogu kantselei omaks elamispindasid. "Siis oleks saadikutel olemas kindel koht, ei peaks elamispinda otsima ja eraldi hüvitama. See oleks kindlasti pikas perspektiivis ratsionaalsem kui praegune lahendus," pakub ta. Ja toob näite enda olukorrast: "Üüritav korter seisab sisuliselt veerand aastat tühjana."

Riigikogu liikme palk on 3444,22 eurot.

Peale selle hüvitatakse rahvasaadikule kuludokumentide alusel tööga seotud kulutused kuni 30 protsenti riigikogu liikme ametipalgast.

Helmen Kütt: riigikogu liikme töö on ajutine

Riigikogu liige Helmen Kütt (SDE): "Kehtivat korda võib minu hinnangul põhjendada tõsiasjaga, et see tagab riigikogu liikmetele võrdsemad tingimused ja võimalused, seda sõltumata sellest, kas saadiku kodu on Tallinna südalinnas või hoopi kaugel Lõuna-Eestis. Kaudselt aitab see kaasa ka sellele, et riigikogus oleks esindatud kõige Eesti nurkade inimesed. Me ei soovi ju, et riigikogu koosneks peaasjalikult Tallinnas ja Tallinna ümbruse nn kuldses ringis elavatest inimestest.

Riigikogu liikme töö on ajutine ning kuna minu kodu on ja jääb ka tulevikus Viljandisse, siis Tallinna ei plaani ma kunagi püsivalt elama asuda."

Heljo Pikhof: see on mõistlik tava

Riigikogu liige Heljo Pikhof (SDE): "Mujalt Eestist riigikokku valitud saadikutele eluasemekulude hüvitamine tuleneb riigikogu liikme staatuse seadusest. Selle süsteemi eesmärk on tagada saadikute võrdsem kohtlemine – on ju Võrumaalt või näiteks Ida-Virumaalt või saartelt Tallinna tööle käimine märksa keerulisem ja aeganõudvam. Arvan, et see on mõistlik tava."

Riigikogu liikme eluaseme hüvitamise kord

Riigikogu liige, kelle rahvastikuregistrisse kantud elukoha aadress asub väljaspool Tallinna ja Tallinnaga piirnevaid omavalitsusi (Harku, Jõelähtme, Kiili, Rae, Saku, Saue ja Viimsi vald), võib esitada avalduse eluasemekulude hüvitamiseks.

Eluasemekuluks ei loeta tagatisraha üürileandjale, samuti telefoni, televisiooni ja andmeside kulusid. Samal ajal saab riigikogu liige hüvitist ainult ühe üürilepingu alusel tehtavate kulutuste eest või ühe majutusasutuse teenuste kasutamise eest.

Riigikogu liige ei või taotleda eluasemekulude hüvitamist, kui ta on sõlminud üürilepingu oma lähisugulase või -hõimlasega (vanem, laps, õde, vend, abikaasa ja abikaasa vanem või laps). Sellisest üürilepingust tulenevaid eluasemekulusid ei hüvitata.

Hüvitist makstakse eluasemekulu tõendavate dokumentide (üürileping, arved) ulatuses, aga mitte rohkem kui 20 protsenti riigikogu liikme ametipalgast ühes kuus. Arvestades kehtivat riigikogu liikme palka, siis praegu on see 20 protsenti 688,84 eurot.

Samal teemal

Kommentaarid  (118)

Oi 16. mai 2015 10:48
No see on küll täielik jama ju! Kõrgematele inimestele makstakse kõik kinni! Aga mida peavad tegema teised inimesed?! Rügavad tööd päevast-päeva, mõni võibolla rügab mitme töökoha peal, et ära elada saaks kuu aega, süüa on ju vaja, autole on samuti kütet vaja, kõike on vaja! Teie seal nüüd ei suuda enda kõrgema palgaga ära elatud,et makstakse kõik kinni! Vastik on lugeda seda!
tore lugeda 16. mai 2015 01:00
Minu mees käib ka Tallinnas tööl, kuid kodu on väljaspool Tallinna, sooviks ka soodustusi siis. Miks lihtrahvas peab tõmblema, et maksud maksta ja teile see kandikul kätte tuuakse. Nõmedad poliitikud....
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS