Eesti uudised

Leedo võib ikkagi saada Vormsi liini (3)

Mattias Tammet, 14. mai 2015 07:00
VALMIS KÄIKU MINEMA: Uus praam Ormsö peaks Lääne maavalitsuse soovil juunist käiku minema, olenemata luhtunud riigihankest. Foto: Jarek Jõepera
Kohus otsustas, et Vjatšeslav Leedo ettevõte Väinamere Liinid tegi Vormsi-liini hankel alapakkumise. Sellegipoolest võib Lääne maavalitsus liini praegu Väinamere Liinidele anda – vähemalt ajutiselt.

Novembris võitis Väinamere Liinid hanke, millega pidi ettevõte hakkama mandri ja Vormsi vahel tänavu kevadest kurseerima verivärske praamiga Ormsö. Ettevõtte pakkus ühe reisi hinnaks 238 eurot, mis oli ainukese konkurendi – praegu liini teenindava Kihnu Veeteede – pakkumisest rohkem kui kaks korda odavam.

Samal teemal

Kihnu Veeteede hinnangul oli hind põhjendamatult madal ning eesmärk midagi muud, kui kasumi teenimine. Kihnu Veeteedega nõustus ka hankekomisjon ning kaks kohtuastet. Väinamere Liinidel ja hankijal, Lääne maavalitsusel, oli võimalik otsus eelmise nädala alguseni riigikohtusse edasi kaevata, kuid seda otsustati mitte teha. See tähendab, et riigihange kukkus lõplikult läbi ja tuleb uuesti korraldada.

Uus praam Ormsö on aga juba valmis. Viimaste katsetustega lõpetas ehitaja Baltic Workboats viimastel nädalatel ning möödunud nädalal anti praam riigi ehk omaniku esindajale – veeteede ametile – üle. Uus laev on vanast vähemalt mõõtmetelt veidi suurem, mootor on lausa kaks ja pool korda võimsam. Seega võiks olla suurem ka kütusekulu, kuid ükski osapool ei tea või ei taha täpselt öelda, kui palju suurem.

Lääne maavalitsus loodab vaatamata kõigele uut praami liinile saada juba juuni algusest ehk varem plaanitust vaid ühekuulise hilinemisega. Selle jaoks andis valitsus aprillis korralduse, mis lubab Lääne maavalitsusel uue hanke lõpplahenduseni – või hiljemalt järgmise aasta kevadeni – sõlmida praamioperaatoriga otseleping, mille jaoks võis pakkumisi esitada selle nädala esmaspäevani.

Ent kas see ei tähenda, et praamiettevõtted võivad esitada täpselt samad hinnapakkumised, mispuhul võidaks jälle Väinamere Liinid? Lääne maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Merle Mäesalu tõdeb, et nii võib tõesti juhtuda. Esmaspäevaks saadetud pakkumiste kohta küsis maavalitsus siiski ka enne otsustamist täpsustavaid küsimusi. "Kõik saavad aru, et meil on sellega kiire. Ja ilmselt peame neljapäeval otsuse vastu võtma," ütleb Mäesalu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee