VALMIS KÄIKU MINEMA: Uus praam Ormsö peaks Lääne maavalitsuse soovil juunist käiku minema, olenemata luhtunud riigihankest. Foto: Jarek Jõepera
Mattias Tammet 14. mai 2015 07:00
Kohus otsustas, et Vjatšeslav Leedo ettevõte Väinamere Liinid tegi Vormsi-liini hankel alapakkumise. Sellegipoolest võib Lääne maavalitsus liini praegu Väinamere Liinidele anda – vähemalt ajutiselt.

Novembris võitis Väinamere Liinid hanke, millega pidi ettevõte hakkama mandri ja Vormsi vahel tänavu kevadest kurseerima verivärske praamiga Ormsö. Ettevõtte pakkus ühe reisi hinnaks 238 eurot, mis oli ainukese konkurendi – praegu liini teenindava Kihnu Veeteede – pakkumisest rohkem kui kaks korda odavam.

Kihnu Veeteede hinnangul oli hind põhjendamatult madal ning eesmärk midagi muud, kui kasumi teenimine. Kihnu Veeteedega nõustus ka hankekomisjon ning kaks kohtuastet. Väinamere Liinidel ja hankijal, Lääne maavalitsusel, oli võimalik otsus eelmise nädala alguseni riigikohtusse edasi kaevata, kuid seda otsustati mitte teha. See tähendab, et riigihange kukkus lõplikult läbi ja tuleb uuesti korraldada.

Uus praam Ormsö on aga juba valmis. Viimaste katsetustega lõpetas ehitaja Baltic Workboats viimastel nädalatel ning möödunud nädalal anti praam riigi ehk omaniku esindajale – veeteede ametile – üle. Uus laev on vanast vähemalt mõõtmetelt veidi suurem, mootor on lausa kaks ja pool korda võimsam. Seega võiks olla suurem ka kütusekulu, kuid ükski osapool ei tea või ei taha täpselt öelda, kui palju suurem.

Lääne maavalitsus loodab vaatamata kõigele uut praami liinile saada juba juuni algusest ehk varem plaanitust vaid ühekuulise hilinemisega. Selle jaoks andis valitsus aprillis korralduse, mis lubab Lääne maavalitsusel uue hanke lõpplahenduseni – või hiljemalt järgmise aasta kevadeni – sõlmida praamioperaatoriga otseleping, mille jaoks võis pakkumisi esitada selle nädala esmaspäevani.

Ent kas see ei tähenda, et praamiettevõtted võivad esitada täpselt samad hinnapakkumised, mispuhul võidaks jälle Väinamere Liinid? Lääne maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Merle Mäesalu tõdeb, et nii võib tõesti juhtuda. Esmaspäevaks saadetud pakkumiste kohta küsis maavalitsus siiski ka enne otsustamist täpsustavaid küsimusi. "Kõik saavad aru, et meil on sellega kiire. Ja ilmselt peame neljapäeval otsuse vastu võtma," ütleb Mäesalu.

Samal teemal

Kommentaarid  (3)

Nõustun, tingimustega 1. juuni 2015 00:09
Kangesti jääb mulje, et see Vjatšeslav Leedo jätkab ülbete ühekjsakümnendate äripraktikat, skeemitamist. Kaasaeg on: läbipaistvus, selgus, loogilisus, arusaadavus, võimalikult ühemõtteline asjaajamine.
Ette Panek... 14. mai 2015 12:00
... avada praamiliin Viimsist.
Taavi ja Trei oskavad kokku lugeda viimsilaste igapäevaseid viimsilaste perede kulutatud tunde hommikuti ja õhtuti Piirita teel järjekorras seistes. Muljetavaldav summa iga tööpäev, aga seda mõjusam aastases lõikes. Vald võib selle numbri Õhtulehes või Viimsi Teatajas avalikustada.
Kelle huvides on üha kasvavad liikluse järjekorrad, kindlasti mitte perekondade huvi, aga kelle saamatus, äkki REF tagatoa poliitika, kas nemad suudavad tahavad muuta. Ühene vastus, katteallikas esitage, JOKK
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS