Juhtkiri

Juhtkiri | Sotsid võivad muuta (Eesti) kurssi (50)

Õhtuleht.ee, 13. mai 2015 17:45
Foto: Teet Malsroos
See aasta võib suvi sotside senisele juhile Sven Mikserile tulla tiu-tiu ja teisiti, kui tema vastu kandideerival Jevgeni Ossinovskil õnnestub parteijuhi koht üle võtta. Peale Mikseri tasub nii võimuliidu kui oma isikliku tuleviku pärast mures olla ka valitsusjuhil Taavi Rõivasel. Kritiseeris ju Ossinovski tugevalt sotside minekut valitsusse ning jättis seetõttu hääletamata, kui riigikogu valitsusele volitusi andis.

Kui Ossinovski peaks sotside juhiks saama, oleks igati loogiline, et ta asub riigikogu lihtliikme kohalt ministriks. Siingi on võimalusi mitu: kas võtta Mikserilt kaitseministri soliidne portfell, puksida valitsusest välja Indrek Saar või saata pingile Rannar Vassiljev. Lisaks ei saaks siis põrmugi välistada sedagi, et sotsid koalitsioonist välja astuvad, valitsus laguneb ning moodustatakse uus valitsusliit.

Samal teemal

Kuidas aga käituks valija, kui Ossinovskist peaks saama sotside uus juht? Mikseri juhtimisel on erakond mitmel valimisel esinenud järjest kehvemalt, kui reitingute järgi võinuks ennustada. Sotsid on üritanud venelasi enda sekka meelitades ja eraldi sihtkampaaniaid tehes flirtida vene valijaga, kuid Vadim Belobrovtsevi ülejooks Keskerakonda ja Ossinovski eemalejäämine valitsusest andsid märku, et ka vene küsimuses valitsevad erakonna sees pinged. Tõsi, osale venekeelsetele valijatele, kes otsivad alternatiivi Keskerakonnale, võib Ossinovski sotside juhina tunduda atraktiivne. Ent eestlasest valija võib meeles hoida sisserändaja poja strateegilist solvumist ning säärasest ebakonstruktiivsusest pigem eemale hoida. Nii võib sotse kummitada oht, et kui Mikser tõi loodetust vähem hääli, siis Ossinovskiga ei saada sedagi.

Isikuid kõrvale jättes oleks aga sotsidel vaja lahendada oma maailmavaate ja identiteedi küsimus. Kui muidu peaksid sotsid töötajate huvide eest võitlema barrikaadidel, siis Eesti sotsid on valinud salongikõlblike härrassotside mugava tee. Tõsi, viimase poolteise aasta jooksul on sotsid saanud valitsuses kaalukama positsiooni, kui eeldanuks nende osakaal riigikogus, samas vähem kui siis, kui nad oleksid valimistel teinud prognoositud tulemuse ja ise valitsuse moodustanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee