Maailm

7,3! Nepali raputas taas võimas maavärin 

Õhtuleht.ee, 13. mai 2015 07:00
HIRM: Inimesed jooksid eile Nepali pealinnas Katmandus pärast maavärinat kiiresti tänavatele.Foto: Reuters / Scanpix
Nepali pealinnast Katmandust ida pool toimus eile võimas maavärin, mille magnituud oli 7,3. Esialgsetel andmetel sai üle 60 inimese surma ja üle 1100 vigastada, vahendab Spiegel Online.

Maavärin toimus kell 12.35. Värina kese asus maailma kõrgeima mäe Džomolungma (Mount Everest) jalamil baaslaagri läheduses 15 kilomeetri sügavusel. Maavärinat oli tunda ka India pealinnas New Delhis ja Bangladeshi pealinnas Dhakas.

Samal teemal

Nepali pealinnas Katmandus jooksid paanikas inimesed tänavatele. Neil olid veel hästi meeles 25. aprilli õudused. Siis raputas Nepali veelgi võimsam maavärin, mille magnituud oli 7,8. Selles maavärinas hukkus üle 8000 ja sai vigastada 18 000 inimest. Hukkunute seas oli ka üks mägimatkal olnud eestlanna.

25. aprillil maavärinas purunes või sai kahjustada ligi pool miljonit maja. Seetõttu elavad miljonid inimesed Nepalis praegu telkides ja sõltuvad toiduabist. Eilne võimas maavärin, millele järgnes ka nõrgemaid järeltõukeid, raskendas nende olukorda veelgi.

Teadlaste selgituse järgi tekitavad Nepalis maavärinaid India ja Euraasia mandrilaamade liikumine. Mandrilaamad ehk tektoonilised plaadid on kivised tahvlid, mis katavad meie koduplaneeti ja piltlikult sobituvad omavahel servapidi kokku nagu mosaiikpildi osad. Mandrilaamad on pidevas liikumises ning hõõrduvad vastastikku.

India ja Hiina vahel asuv Nepal on seismoloogiliselt väga aktiivses piirkonnas. India laam pressib seal end Euraasia laama alla kiirusega umbes üks millimeeter nädalas. Kui pinged saavutavad kriitilise taseme, siis vallandubki maavärin. Seda, et uus võimas maavärin toimub vaid 17 päeva pärast eelmist, oli raske prognoosida.

Samal teemal

30.04.2015
Jaapani pealinna raputas maavärin
15.04.2015
Leiti Nepalis teisipäeval kadunuks jäänud USA sõjaväekopter
13.04.2015
Nepalis jäi kadunuks USA helikopter
12.04.2015
GALERII ja VIDEOD | Nepalis oli taas tugev maavärin - magnituudiga 7,3