Arheoloogilised väljakaevamised omaaegsel Tartu Jaani kiriku kalmistul 2002. aastal. Foto on antud artiklile illustratiivne.Foto: Ain Protsin/Postimees
Õhtuleht.ee 12. mai 2015 10:15
Möödunud nädalavahetusel ja ka maipühade ajal tegi arheoloog Marika Mägi väikesi proovikaevamisi Saaremaal Viidumäel, kus eelmisel suvel leiti "mustade arheoloogide" poolt rüüstatud ohverduskoht.

"Kontrollisime Viidumäe järsaku jalamil olevat soist ala, mis eelviikingiajal, umbes 1200 aastat tagasi, oli tõenäoliselt väike järv. Praegu kevadel oli seal kohati veel näha lahtist vett ning ka mujal, kui maapinda kaevata, valgus juba 15–20 sentimeetri sügavusel kaevatud auku vesi," kirjeldas Mägi Saarte Häälele kaevamiskohta.

Mägi rääkis, et talvel analüüsiti inimluid ja kokku võis eristada umbes kümne inimese jäänuseid: viis meest, kaks naist ja kolm last, kellest noorim umbes seitsmeaastane.

Kolm inimest oli selgelt tapetud moel, mis võiks viidata inimohverdustele ühel oli pea maha löödud, kahel juhul oli inimest löödud mõõga või kirvega näkku ning mitmeid luid olid närinud metsloomad, mis näitas, et laibad ja hiljem luud olid vedelenud maapinnal.