Foto: Reuters / Scanpix
Õhtuleht.ee 12. mai 2015 08:11
Suurem osa Euroopa noori vanuses 18-34 elab jätkuvalt vanematekodus ja selle põhjus on poosaline: korterit osta on kallis, laenutingimused karmid ja oma kodu majanduskulud liiga kõrged.

Üürikorteri peale ei hakka noorte rahakott samuti ning samuto napib odavaid sotsiaalkortereid, vahendas Eesti Korteriühistute Liit Euroopa eluasemeorganisatsiooni Housing Europe hiljutist uuringut.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimees ning Housing Europe'i juhatuse liige Andres Jaadla selgitas, et kuna riikide eluasemeturud onväga erinevad, siis on ka raske üleeeuroopalisi üldistusi teha. "Ent siiski on probleemkohti, mida kohtab kõigis riikides," nentis ta. "Euroopa pole paraku piisavalt taskukohaseid eluasemeid ning tõusnud on ka kodutute hulk."

Noored eelistavad taskukohase eluaseme puudumise tõttu pikalt vanematekodus elada: 66 protsenti Itaalia, 58 protsenti Portugali, 55 protsenti Hispaania ja 74 protsenti Slovakkia noortest elab vanemate juures.

Aina suuremaks probleemiks üle kogu Euroopa on eluaseme kõrged majanduskulud. "Eluasemed on ehitatud ajal, mil energiasäästlikkusest veel ei räägitud. Ent energiasäästlikkus kujutab endast ka kulude kokkuhoidu," märkis Jaadla.

Probleemiks on ka eluasemefondi vananemine. "Kaasaegsetest süsteemidest on vara rääkida, kui näiteks Rumeenias puudub ühes kodus kolmest isegi veevärk," rääkis Jaadla. "Paljudes endistes Ida-Euroopa riikides eksisteeriivad tänaseni tohutud 20-30 aastat tagasi ehitatud korrusmajade blokid."