Maailm

Poola võib saada uue presidendi 

Õhtuleht.ee, 12. mai 2015 07:00
Foto: Reuters
Poolas pühapäeval toimunud presidendivalimiste esimeses voorus võttis 11 kandidaadi seas napi võidu konservatiivse opositsioonipartei Seadus ja Õiglus kandidaat Andrzej Duda (42, pildil), kes kogus esialgsetel andmetel 34% häältest.

Edukam oli Duda konservatiivselt meelestatud riigi idapiirkondades, mis piirnevad Valgevene ja Ukrainaga. Parteid Seadus ja Õiglus juhib 2010. aastal Venemaal Smolenski lähedal toimunud lennukatastroofis hukkunud presidendi Lech Kaczynski kaksikvend Jarosław Kaczynski, kes loodab võita sügisel toimuvad parlamendivalimised.

24. mail toimuvasse presidendivalimiste teise vooru pääses Duda kõrval senine riigipea Bronisław Komorowski (62), kes sai 33% hääli. Valimiseelsed küsitlused olid talle lubanud aga 40% häältest. Kuigi ajaloolane Komorowski kandideeris sõltumatuna, võib teda pidada valitsuskoalitsiooni juhtpartei Kodanikeplatvorm kandidaadiks.

Kolmanda tulemuse tegi endine rokkmuusik Paweł Kukiz (51) – 20%. Tema poolt hääletasid peamiselt noored valijad.

"Ma usun, et meid ootab ees võit," kommenteeris esimese valimisvooru tulemusi juristiharidusega Andrzej Duda. Ta loodab teises valimisvoorus saada enda taha ka Kukizi toetajad.

Poliitikaekspertide arvates näitavad esimese valimisvooru tulemused, et rahva seas kasvab rahulolematus praeguse valitsuse poliitikaga. Valimistest osavõtuprotsent jäi alla 50.

Samal teemal

26.04.2015
Poola uueks presidendiks saab mõõdukas euroskeptik Duda
11.04.2015
Poola valib presidenti

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee