Foto: Laura Oks
Õhtuleht.ee 11. mai 2015 16:57
Õhtuleht: Mida tähendas ja millist sõnumit kandis Georgi lint teie kui riigikogu liikme rinnas ja teie osalemine 9. mai üritusel Narvas, kus lehvisid muu hulgas ka ENSV, nn Donetski rahvavabariigi ja Venemaa lipud ning kanti Vene sõjaväemundreid? 

Mihhail Stalnuhhin (riigikogu liige, Keskerakond): 9. mail umbes 5000 inimese ees Narvas Peetri platsil seistes ütlesin ma järgmist: "Euroopast oleks jäljetult kadunud kümneid kultuure ja riike, sadu keeli ning kümneid miljoneid inimesi, kui hallis sõdurisinelis mees poleks 1945. aasta kevadel vallutanud Berliini".

Teades, mida kujutasid endast Treblinka ja Auschwitz-Birkenau, Sobibor ja veel umbes 1500 Saksa natside koonduslaagrit, olen ma veendunud, et elan ja praegu kirjutan neid sõnu vaid tänu tolles sõjas võitnutele. Georgi lint aga sümboliseerib minu jaoks 9. maid, seepärast kannangi seda.

Ja veel üks asi. Natsid olid fantastilised bürokraadid ja tähenärijad, tänu sellele teame, mis saatus ootas nende vallutatud rahvaid. Saksamaa arhiivides on dokumente (näiteks Generalplan Ost või Generalsiedlungsplan või neid otseselt kommenteerivad märgukirjad jmt), mis annavad sellest täpse ettekujutuse: juudid ja slaavi rahvad – hävitada, lätlased, eestlased ja mõned teised – saksastada. Georgi lint minu rinnal sümboliseerib sealhulgas minu tänu neile, kes oma elu hinnaga päästsid nii vene kui ka eesti keele ja kultuuri.