Foto: Laura Oks
Teet Teder 11. mai 2015 07:00
9. mai. Kell on 11. Ema lapsega seisab Filtri teel kaitseväe kalmistu väravas. 15 minutit hiljem on ta pronkssõduri poole edasi liikunud täpselt poole võrra ehk 50 meetrist 25. Nii palju on inimesi, kes Aljoša jalamile lilli viivad. Neid tuleb aina juurde. 

Enamasti viiakse punaseid nelke. Vaid üksikud roosad, valged ja kollased sekka, aga ikka nelke. Laps on väsinud ja nuianud end emale kukile. Rahvasumma suunamiseks olid maasse löödud plagud juhtnööridega, kuidas monumendi juurde minna. Lähenemine käigu otse ja paremalt, monumendi juurest ära pidid kõik liikuma vasakult. Seda tuletasid sõjaaegsetes mundrites korrapidajad pidevalt meelde. "Tehke ruumi, seltsimehed. Ärge takistage pääsu!" korrati aina kõlava häälega.

Ilm on ilus ja soe, mis lubas paljudel noorematel lilledega neidistel pidupäevaks lühikesed seelikud selga tõmmata. Säärte välkudes poseerisid nad fotograafidele veteranidega ja kinkisid neile lilli. Mõned ronisid ka monumendi kõrval madalatele müüridele ja laulsid heleda häälega mälestajate rõõmuks. Kalmistu värava juurest Filtri teelt telgist kõva häälega mängitud Lev Leštšenko "Võidupäev" monumendi juurde niiviisi peaaegu ei kostnudki.

See-eest kalmistu ees tegi muusikatelk paljudel meele pidupäevaseks. Lõbusad inimesed jagasid Georgi linte. Ja neid kulus hoogsalt. Suur pihutäis linte sai hetkega otsa. "Prasniki!" hõikus beeži mantliga lõbus sell, torkas jälle lindi vastutulijale pihku ja jätkas käed laiali tantsusammudega piki kalmistu-aia äärt patseerimist. Kui muud firmamärke ja sümboolikat kalmistul ja selle ümbruses ei paistnud, siis kaks Saku telki oli Filtri teele püsti aidatud. Neis müüdi pidulistele suppi, kalja ja muid karastusjooke. Õlut ei paistnud.

Kell 16 liiguvad kalmistul juba kolonnid. 50meetrine järjekord Aljoša juurde on veninud mitmesaja meetri pikkuseks ja lookleb kalmistuaiast välja piki Filtri teed. Nelgid peos, must-oranžid lindid kuidas keegi endale külge sidunud, seisavad austust avaldama tulnud viisakalt järjekorras. Saba kõrval on meeleolu pidulikkusest pidusemaks muutunud. Venemaa lipp ühes, noku teises käes, kergendab üks nokastunud mälestaja end surnuaia kõrval maja najal. Mitu seltskonda nõjatub kalmistumüürile haudade kõrval ja kuukab viina mahlaga. Mõni istub murul ja peab lähedasega pikniku, sakuskaks keeratakse lahti kurgipurk. Paesel kalmuaial on tühi vahuveini pudel. Kuigi avalikus kohas alkoholi pruukida ei tohi, on kalmistu piirkonnas liiklust ja parkimist korraldav mupo seaduse ootele jätnud. Niisamuti lubatakse parkida autosid kiirendus- ja aeglustusradadele, keset teed turvasaartele ja haljasaladele. Lillekuhi monumendi jalamil on võtnud uue kuju. Neid ei panda enam virna nagu hommikul, vaid püsti, ja nii on laienenud Aljoša jalge ees umbes viiemeetrise läbimõõduga poolkaareks. Monumendi kõrvale torgitakse lilli maasse. Improviseeritud peenar on väiksema krundi mõõtmetega.

Majalipud autode ja mootorrataste küljes 

Narva maanteed linna poole sõitmas umbes 30 mootorratturit, kel olid kaasas Venemaa ja nn Donetski Rahvavabariigi lipud ning Georgi lindid.

Politsei andmetel on tegu enamalt jaolt Eestist pärit inimestega, kes tulid Kadriorgu kokku ja hakkasid seal ringi sõitma.

Põhja prefektuuri pressiesindaja Uku Tampere sõnul on politsei umbes sajapealisest mootorratturite kambast teadlik, kuid nad pole korda rikkunud ja seega pole põhjust nende tegemistesse sekkuda. Lisaks sõitis ringi ka umbes 40 autoga kolonn, lehvitades NSVLi ja Venemaa lippe.

Politsei: joobes inimesi oli tavapärasest rohkem

Eesti eri paigus tabas politsei 9. mail ööpäevas 45 joobekahtlusega juhti.

Jürgen Ligi poega ründas viis meest

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi kirjutab oma Facebooki kontol, et kella kahe paiku öösel ründas viis meest Vabaduse väljakul tema poega. "Et võidupüha tähistamine möödus politseile rahulikult, on tõeliselt tore uudis ja mõistuse võit. Mis nii tore ei ole, on et tähistama tuldi ka mu poja peal," kirjutab

Ligi. "Küllap on sündmus turvalindil, kui mõni Jaani kiriku nurka näitab. Et vale mehe valisid, saadi aru, kui kolm maandus asfaldil. Esimene mõte oli, et milleks öösel linna ronida, aga seda öelda oleks kuidagi ebaõiglane. Ema süda ütles, et poega peksti, isa oma, et haavad paranevad ära, sest alla ei andnud ega jäänud. Aga tegelikult peaksime rusikate asemel jõudma käesurumisteni."

Samal teemal

Kommentaarid  (28)

Alias 11. mai 2015 23:36
Ah see tunne ongi, kui kuskil keegi, kellele su kommentaar ei meeldi :). Igatahes, ei tea, kas tegu ajaloolise eksimusega või tõde valus kuulata. Juhtisin lihtsalt tähelepanu asjaolule, et väike tähistaja on relvavalikul eksunud ning vene rohe-pruuni vormiga endale kätte saksa MP 39/40 püstolkuulipilduja rabanud. Venelased küll kopeerisid mitmeid saksa relva mudeleid, kuid antud automaat on küll niiöelda klassikaline "natsi sõduri tukk" praktiliselt kõikides kinoelamustes, kus natsi-saksamaa võitlejaid näidatakse. Lisaks minu teada antud "kujundust" venelased ei kopeerinud, nende endi PPsh oluliselt erineva välimusega.
Alias 11. mai 2015 23:24
Minu jaoks hoopis arusaamatu, miks pildil nr 72 (miski veidi hiljem kah) väike poiss vene mundris saksa püstol-kuulipildujaga (MP-39/49)? Oleks iis PPsh või midagi, aga ei, "hitleri masinavärgi" saavutus pihus ja "den pobedõ"...
Sellist riistapuud 12. mai 2015 19:37
nagu MP-39/49 Saksa armees polnud, olid mp38; mp40; mp41 ja siis mp44 alias StG44 (Sturmgewehr), hilisemas elus AK-47(Kalašnikov)
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS