VAATaVAD TÕTT: Merkel ja Putin enne pärja viimist Tundmatu sõduri hauale.Foto: Reuters / Scanpix
Tõnis Erilaid 11. mai 2015 07:00
Eile lendas Moskvasse Saksamaa kantsler Ukrainas. Ühisel pressikonverentsil hoiti erimeelsused enamasti vaka all, mingit uut võimalust rahule Ukrainas ei pakutud.

Enne kiirvisiiti oli Merkel kinnitanud, et Moskva vahel arenev dialoog peaks aitama raskustest üle saada.

Eilsel pressikonverentsil kõnelesid Merkel ja Putin kui ühest suust, et kuigi nad on eri meelt põhjustes, mis viisid Ukraina kriisi, näevad nad ainsa lahendusena Minski kokkulepete täitmist. "Me oleme ühte meelt kantsler Merkeliga, et kriisi lõpetamiseks on ainus tee – täita Minski kokkulepped," ütles Putin ja rõhutas OSCE rolli selle elluviimisel.

Samas rõhus Putin vajadusele otsedialoogiks Ukraina võimude ja isehakanud vabariigi vahel.

Putin lubas separatiste veenda

Soome Yleisradio Moskva korrespondendi sõnul oli õhus küll tunda märke pingelise olukorra leevenemisest Ukrainas, mis tegi võimalikuks selle, et Krimm annekteerida on andnud tõsise hoobi meie riikide suhetele," märkis Merkel.

"Ajalugu on õpetanud, et kriisisituatsioonid, ükskõik kui rasked need ka on, tuleb lahendada rahumeelses dialoogis. Praegu ei ole meil muid võimalusi, kui täht-tähelt täita Minski kokkuleppeid," ütles ta BBC-le.

Putin lubas, et rakendab kogu oma mõjujõu, et ka Ukraina separatistid neid kokkuleppeid täidaksid. Samas rõhutas Merkel, et asetab suuri lootusi lähenevatele valimistele Ukrainas ja lootis, et pärast neid saab Ukraina keskvõim riigipiiri lõpuks täies ulatuses kontrolli alla. Separatistlikud jõud on vastupidisel seisukohal ja soovivad valimisi korraldada oma seaduste järgi.

Putin kõneles pressikonverentsil ka vajadusest parandada Venemaa ja Saksamaa majandussuhteid. Kaubavahetus kahanes läinud aastal 6,5 protsenti ja tänavu paari kuuga koguni 35 protsenti, märkis Putin ja arvas, et Saksamaa majandusringkonnad pole selle üle rõõmsad. Venemaa vastusanktsioonidest eelistas Putin vaikida.

Merkel rõhutas, et tema Moskva visiidi põhieesmärk oli austada miljonite sõjas hukkunud inimeste mälestust ja eelistas koostööküsimusis piirduda ümmarguste sõnadega koostöö tähtsusest Venemaaga.

Molotovi-Ribbentropi paktist

Pressikonverentsil oli juttu ka Molotovi-Ribbentropi paktist, mis paljude ajaloolaste ja analüütikute meelest tegi võimalikuks II maailmasõja puhkemise. Putin aga väitis, et Venemaa (õigemini küll Nõukogude Liit) oli sunnitud selle pakti allkirjastama, et saada aega oma armee nüüdisajastamiseks. Putini sõnul otsiti võimalusi ka koalitsiooni loomiseks Saksamaa vastu, kuid kõnelused polnud viljakad.

Putin on ka varem püüdnud õigustada pakti sõlmimist.

Merkel polnud Venemaa presidendi hinnangutega nõus, kuid märkis Saksmaa vastutust sõja puhkemise pärast.

Putini pressiesindaja teatel on Venemaa president nüüd nii väsinud paraadidest ja kohtumistest nende väheste riigijuhtidega, kes ülepea Sotši kaitsetööstuse ja Venemaa armeega seotud asju ajama.

Relvastatud hülged marssisid paraadil

Venemaal laupäeval korraldatud kümnete sõjaväeparaadide hulgas erines üks teistest tublisti. Siberlane Jevgeni Baranov andis oma dresseeritud Baikali hüljestele püssi kätte, vormimütsi pähe ja lasi neid ka noaga vehkida. Baranov ütles, et patrioodina tahtis temagi anda oma panuse võidu 70. aastapäeva tähistamisse. Hülged oskavat ka marsside akvaariumi põhjas. Tavaliselt on Baranovi tsirkuse hülged Karupoeg Puhh ja Laska hõivatud vähem militaarse tegevusega – hüppavad läbi rõngaste, loobivad palli ja oskavat isegi laulda. Tsirkuseomaniku meelest olevat hülged isegi intelligentsemad kui delfiinid. Laupäevastest paraadidest suurim oli Moskvas. Uusima relvastusega püüti maailmale näidata Venemaa sõjalist vägevust.