Eesti uudised

Politsei õpetab koera kurjategijate raha otsima (3)

Kristiina Tilk, 9. mai 2015 07:00
ESIMENE RAHAKOER: 77 politsei teenistuskoerast on Mad About Blue esimene, kellest saab sularaha otsiv koer Eestis. Foto: MATI HIIS
Siledakarvaline retriiver Mad About Blue on vaid kahekuune ja esialgu ei tea oma tulevasest tööst politsei- ja piirivalveametis veel midagi. Rääkimata sellest, et ta peab tulevikus esimese sarnase politseikoerana asuma kurjategijate rahapeidikuid otsima.

Mad About Blue toodi Leedust. Politseile andis koera kingitusena eile üle Västriku loomakliinik.

Samal teemal

Politsei- ja piirivalveameti eri- ja vormivarustuse juhtivametnik politseimajor Tõnu Tänav ütleb, et rahakoera teema tuli nende jaoks pisut ootamatult, kuid sellist koera on vaja. Tänava sõnul saab tulevikus Mad About Blue kutsetööks läbiotsimistel kaasas käimine ja kuritegelikul teel saadud raha ülesleidmine.

"Illegaalset raha liigub palju ning alati ei piisa visuaalsest vaatlusest. Tuleb ette olukordi, kus politseioperatsiooni käigus on vaja teha läbiotsimisi, et selgitada välja, kas seal on mingeid rahasummasid või mitte. Koer lihtsustab neid toiminguid oluliselt," teab Tänav, sest mujal juba on selliseid koeri.

Kuna koerte ülalpidamine on kallis ning kokku on Põhja prefektuuris 15 teenistuskoera, siis selleks, et rahakoer leiaks võimalikult sagedast rakendust, peab Tänav võimalikuks ka seda, et peale sularaha otsimise saab koera lisaülesandeks narkootikumide leidmine.

Tulemused selguvad teise eluaasta lõpuks

Seda, millal moel koera õpetama hakatakse ning kuidas ta kuuletub, Tänav veel ennustada ei oska, kuid kuna üks tema kolleegidest on oma praegust teenistuskoera juba pisut rahaotsimiseks ka treeninud ning see on andnud tulemusi, loodab ta, et samamoodi läheb ka Mad About Bluega. Lisaks loodetakse, et ehk õpetavad Soome kolleegid, kellel rahaotsimise koerad kasutusel, meidki ja jagavad näpunäiteid kutsika treenimiseks: "Eks rahal on ka oma lõhn nagu narkootikumidel, mida teised teenistuskoerad on õpetatud otsima."

Koera oskuste lihvimine võtab siiski aega. Tulemused selguvad tema teise eluaasta lõpuks: "Esimene aasta on puhas mäng ja rõõm. Peidad asju ja näitad koerale. Siis ei nõuta temalt veel midagi, sest koera närvikava ei ole selleks valmis," räägivad politseinikud. Västriku loomakliiniku juhataja Jüri Kasperi sõnul langes valik pesakonna kaheksast kutsikast just Mad About Bluele, kuna ta oli hästi kontaktialdis ning otsimistuhinas. Mad About Blue on juba neljas koer, kelle kliinik alates 2006. aastast politseile kinkinud on.

Aprilli lõpus sai politsei ka Soomest kolm saksa lambakoera kutsikat. Kaks hakkavad patrullkoertena tööle Ida ning üks Lõuna prefektuuris.

Samal teemal

08.06.2015
TV3 VIDEO | Politseikoerad õpivad Kuressaares ametit
08.04.2015
GALERII | Kahekuune politseikoer õpib sularaha otsima