Maailm

Armata – venelaste imerelv või hoopis mängutank (6)

Allan Espenberg, 9. mai 2015 07:00
UUS TANK: Venelaste uueks imerelvaks tituleeritud tankid T-14 (Armata) neljapäeval võiduparaadi peaproovil Punasel väljakul sõitmas.Foto: Reuters/Scanpix/GRIGORY DUKOR
Tänasel sõjaväeparaadil Moskvas on võimalik näha Venemaa konstruktorite välja töötatud uut sõjatehnikat. Kõige suuremat huvi pakub uusim tank, mida mitu aastat kiivalt avalikkuse eest varjati. Uue ülisalastatud lahingutanki ametlik nimetus on T-14, kuid mitmefunktsioonilise roomikveermiku nime järgi on hakatud seda kutsuma lihtsalt Armataks.

Esimesed fotod vagunitehases Uralvagonzavod toodetud uuest tankist jõudsid üldsuse ette alles märtsi lõpus, kui juhuslikel inimestel õnnestus maanteel liikunud tanki filmida.

Samal teemal

Aprilli keskel avaldas Vene kaitseministeerium uuest tankist ametlikud fotod, kuid nende põhjal oli masina välisilmest raske midagi aru saada, sest tanki torn oli kaetud presendiga. Seetõttu kirjutatigi meedias "mähkmetes tankist".

Selle nädala esmaspäeval avaldas Vene kaitseministeerium uued fotod, mis näitasid Armatat juba midagi varjamata. Pärast seda näidati Armatat ka Punasel väljakul toimunud paraadiproovidel täies hiilguses.

Uue tanki põhilised, nn riiklikud katsetused tehakse alles 2016. aastal, sest masin pole veel sajaprotsendiliselt valmis ja senini on piirdutud vaid eelkatsetustega. Seejuures kavatsetakse tanki katsetada mitmesugustes kliimatingimustes, alates Arktikast kuni soode ja kõrbeteni.

Tanki on välja töötatud juba umbes viis aastat ja pole võimatu, et lõpliku versioonini võib kuluda veel peaaegu sama palju. Samal ajal on valmistatud mitmekümnest tankist koosnev katsepartii, millest mõningaid masinaid ongi võimalik näha tänasel paraadil.Aasta lõpuks jagatakse katsemasinad eri regioonides asuvatele sõjaväeosadele. Esialgu on Venemaa kaitseministeerium tellinud 2300 uut tanki, mis hakkavad vanu tanke välja vahetama mõne aasta pärast ning umbes 2020. aastaks peaks juba 70% masinapargist olema uuendatud.

Suur vaimustus

Venelased on uuest tankist suures vaimustuses ja peavad seda kõige efektiivsemaks tapamasinaks, mis kunagi on loodud. Tank suutvat kontrollida kümneid sihtmärke nii maapinnal kui õhus, ta on varustatud unikaalse komposiitsoomuse ja elektroonikaga, mille abil ollakse võimeline tuvastama ja kahjutustama enamiku ohuallikaid. Tanki 125millimeetrine suurtükk on suuteline välja tulistama nii mürske kui rakette. Peale selle on tanki laskekaugus selline, mida polevat ka parimatel NATO sõjamasinatel. Isegi sakslaste Leopardil polevat selliseid mürske, mis suudaksid Armata purustada.

Tankiinsenerid on kinnitanud, et T-14 on varustatud kübersõja pidamiseks vajalike seadmetega, mis on välja töötatud Venemaa kontsernis Rostec. Kuni 55 tonni kaaluvad tankid on kaugjuhitavad ja kriitilise tabamuse korral on tank võimeline iseseisvalt tulejoonelt lahkuma. Ka tanki kolmeliikmeline meeskond on paremini kaitstud, kuna tankistid ei ole mitte tornis, vaid soomustatud kapslis.

Kõike eelnevat arvesse võttes on Vene ajakirjandus rääkinud, et uus tank on NATO asjamehed kõvasti ära hirmutanud. "Venemaa iga uus masin kutsub läänes esile paanika või vähemalt ärevuse," kirjutati.

Venemaa ametnikud on kinnitanud, et vähemalt aastani 2020 ei kavatseta Armata tanki ja teisi uusi sõjamasinaid välismaale eksportida. Teistviisi jõuab uus tank siiski välismaale, sest arvutimängu "Armored Warfare" arendajad on teatanud, et tulevikus tahetakse mängu lisada ka venelaste T-14 Armata.

Kuigi tankiga pole laiem üldsus veel tutvunud ja ka mõningaid tehnilisi andmeid pole avalikustatud, on spetsialistidel palju kahtlusi. Näiteks ei usuta, et tankist eriti asja saab, sest Venemaa mahajäämus elektroonika ja optika alal on võrreldes arenenud tööstusriikidega liiga suur.

Selle tõestuseks on ajakirjandusse lipsanud kuuldusi, nagu oleks "Vene sõjatööstuse au ja uhkus" T-14 Moskva lähedal Alabino polügoonil toimunud paraadiproovi ajal kahel korral rikki läinud. Sellest teatasid kohapeal viibinud sõjaväeallikad. Uralvagonzavodi esindaja aga kinnitas, et seadmete ülesütlemise jutt on täielik jama ning probleemide põhjuseks olid rumalad sõdurid, kes polevat tanki käsitsemisega hakkama saanud.

Sõjaväeekspert Aleksei Hlopotov on märkinud, et sõjaväeparaadile tuuakse "poolikud ja toored tankid" ainult ühel PR-kampaania eesmärgil – selleks, et avaldada muljet lääneriikidele. Teine ekspert Valeri Rjabõhh kinnitas samuti, et tanki peamine ülesanne on 9. mail paraadidistants enam-vähem normaalselt läbi sõita, misjärel tankid viiakse tehasesse tagasi, kus neil hakatakse vigu parandama ja neid putitama.

Seetõttu on ajakirjanduses nimetatud kõrginnovaatilist tanki ka ülisalajaseks potjomkini külaks ja mängutankiks.

Kuna tanki T-14 valmistamine pole ka odav (ametlikult pole küll hinda teatatud), siis on hakatud seda kutsuma veel ka kuldseks tankiks.

Paraadil näeb muudki uut sõjatehnikat

Peale uue tanki on venelastel veel muudki nüüdisaegset ja kõrgtehnoloogilist raskerelvastust, mida demonstreeritakse paraadilgi. Nii on lubatud, et paraadil osalevad uusimad sõjamasinad ja -seadmed – soomuk Bumerang, liikursuurtükk Koalitsija-SV, juhitav tankitõrjeraketisüsteem Kornet-D ja jalaväe lahingumasin Kurganets-25 lähevad masstootmisse 2019. aasta paiku.

Punasel väljakul toimunud paraadiproovidel jälgisid uut tanki tuhanded moskvalased. Neist mõned ei pidanud vastu ja lõugasid rõõmsalt: "Tankidega Kiievisse!"

7. mail toimunud paraadi peaproovil jäi üks Armata ootamatult keset Punast väljakut seisma. Tanki juurde sõitis eritehnika ja pärast putitamist lahkus soomusmasin väljakult omal jõul. Hiljem teatas diktor, et tanki seismajäämine oli planeeritud ning rahvale sooviti näidata, kuidas toimub sõjatehnika evakueerimine. Tõenäoliselt oli see hädavale.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee