Eesti uudised

Hinnalanguse aeg on läbi (8)

Õhtuleht.ee, 9. mai 2015 21:15
Naftahinnad on aasta alguse madaltasemelt tõusnud ligi poole võrra,Foto: Stanislav Moškov
Statistikaameti andmetel tõusid hinnad aprillis eelmise kuuga võrreldes 0,5 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus hindade langus 0,1 protsendini. Euroalas sai hinnalangus toiduainete kallinemise tõttu läbi, hinnad jäid aprillis aastatagusele tasemele.

Ligi aasta kestnud hindade languse periood on läbi saamas, tõdes rahandusministeerium oma pressiteates.

Samal teemal

Naftahinnad on aasta alguse madaltasemelt tõusnud ligi poole võrra, lisaks on aiasaaduste hinnad tõusule pöördunud, mistõttu on hinnalangus nii Eestis kui ka euroalal taandumas. Võrreldes aastataguse perioodiga on kütus meil siiski kümnendiku võrra odavam. Samas pole madalamate naftahindade mõju veel täielikult jõudnud toasooja hindadesse.

Kuigi mitmed toiduained on odavnemas, mõjutas aprillis toiduainete hindu värske köögivilja kallinemine. Hea saagikuse tõttu olid aiasaaduste hinnad möödunud aastal madalal tasemel.

Venemaa sanktsioonide ja madalate toorainehindade tõttu on suuremal määral odavnenud piimatooted, aastaga 5 protsenti. Aasta alguses toimunud alkoholiaktsiisi tõstmise tulemusena on alkohoolsed joogid 6,7 protsenti kallimad kui aasta tagasi.

Viimaste kuude arengud tooraineturgudel viitavad sellele, et välistegurite inflatsiooni vähendav mõju on vähenemas. Hiljutine naftahindade tõus on seotud eelkõige pakkumispoolsete teguritega, nagu konflikti süvenemine Araabiamaades ning märgid nafta ületootmise vähenemisest.

Rahandusministeeriumi kevadise majandusprognoosi kohaselt pöörduvad hinnad välistegurite mõjul suvekuudel kergele tõusule ning aasta kokkuvõttes ootame 0,2-protsendilist tarbijahindade tõusu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee