Juhtkiri

Juhtkiri | Rohkem makse! (4)

Õhtuleht.ee, 8. mai 2015, 17:05
Foto: Arno Saar
Valitsus on otsustanud makse ennaktempos kergitada. Aga kui kõrged maksud majanduse jõevee tõepoolest tagurpidi voolama panevad, siis pole sugugi tore vaadata, kuidas villavabrik seisma jääb. Alkoholi aktsiisitõus 10 protsendi asemel 15 protsenti on pannud tootjad mõtlema alkoholimüügi korraldamisele Läti kaudu. Sama mõttega flirditakse ka Eesti kütusemüüjate seas. Majutusasutuste käibemaksu tõus üheksalt protsendilt 14-le ülejärgmisel aastal annab hotelliärimeestele lihtsalt veidi aega harjuda kasumita elama, et oma äri koomale tõmmata.

Kui kütuse- ja alkoholimüük väheneb, aktsiisiraha hakkab laekuma Läti riigieelarvesse ning hotelli pidamine ei tasu enam ära, siis suudab ainult nime poolest liberaalne Reformierakond selles olukorras näha eeldust majanduse kasvuks.

Samal teemal

On raske uskuda, et praeguste meeleheiteotsuste taga on mingigi analüüs maksutõusu majanduslike mõjude kohta. Kui majutusasutuste käibemaksu tõus oli vähemalt arutluse all, siis alkoholiaktsiisi lisatõus tuli vaid paaripäevase etteteatamisega ning trahvide päevamäära tervelt 2,5kordne tõus täiesti ootamatult. Pole kuulda olnud, et mõni palgavaesuses vaevlev riik oleks trahve kolmekordistades jõudnud viie rikkaima hulka: jaga vaesust ümber kuidas tahad, majandus sellest ei edene.

Valitsuse sammud mitte ei elavda majandust, vaid pigistavad iga hinna eest maksuraha kas või kivi seest välja. Mõnes mõttes on selline darvinism Eestile ehk isegi kasulik, sest loob soodsa pinnase, et Reformierakonnalt vaip jalge alt ära tõmmata. Vajame valitsust, kes hoogustaks majanduse kasvamist, mitte bolševistlikku ümberjagamist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee