Eesti uudised

Rahandusministeeriumi hoone lammutamine algab katuselt (20)

Mattias Tammet, 8. mai 2015 07:00
NÄTAKI: Hoone väliskülg on veel enam-vähem terve, kuid aknaid juba eemaldatakse. Alati ei õnnestu see just perfektselt. Foto: MATTIAS TAMMET
Rahandusministeeriumi vana hoone juba väriseb lammutajate hoopide all. Esialgu hekseldatakse veel mitte väga kauges minevikus põhjaliku remondi läbi teinud maja seestpoolt ja möödakäijatele hakkavad silma vaid mõned eest ära tõstetud aknad.

Pilvelõhkujaks nimetati Tallinnas kunagi isegi seitsmekorruselisi hooneid, näiteks nn Laste Maailma maja, nii et 14korruseline, 52meetrine endise rahandusministeeriumi hoone Liivalaia tänaval on seda Eesti mõistes kindlasti. Aga mitte kauaks, sest korrus korruse haaval hakatakse hoonet lühemaks tegema, kuni järele ei jää midagi.

Samal teemal

"Südalinnas, olulises liiklussõlmes on lõhkamistööd välistatud," ütleb lammutava ettevõtte Fund Ehitus tegevjuht Eiki Rump. Suuresti käib see käsitsi, sest suured masinad nii kõrgele ei ulatu.

Säärase kõrghoone lammutamine näib olevat pigem teadus kui kunst. Improviseerimiseks, ütleb Rump, eriti ruumi ei ole. "Enne konkreetset konstruktsiooni ei demonteerita, kui demonteerimise tehnoloogia ja järjekord on kooskõlastatud protsessi kaasatud spetsialistidega," selgitab ta. Abiks on kõikvõimalik tehnika.

Rump loetleb: "Harjad, kopad, autod, kraanad, tõstukid, piigid, ketaslõikurid, gaasilõikurid, frontaaltõstukid… Siin seab piirid fantaasia. Mis on vajalik tööde õigeks ja ohutuks tegemiseks teha, seda ka rakendatakse. Et elemente on hoones palju, siis võib öelda, et konstruktsioone demonteeritakse ja lammutatakse erinevalt. Näiteks tellisseinu lammutame osade kaupa. Suuremaid elemente kas terviklikult või siis samuti osade kaupa. Kõik sõltub sellest, millises karkassi osas töötatakse."

Lammutus ei lõpe sellega, et Liivalaia tänava ja Pärnu maantee nurgale jääb kivihunnik. See tähendab, et majast alles jäänud ehituspraht tuleb kesklinnast ära viia. Välja arvatud see osa, mis jääb vundamendi täiteks. Mis siis, et need tellised võivad olla peaaegu liivaks pudenenud.

Rump ütleb, et maja kaalub umbes 15 000 tonni, mis tuleb veo-autodega linnast ära vedada. Nii palju kui võimalik, püütakse taaskasutada. Näiteks tõstmisega terveks jäänud aknaid. Purustatud betoon kõlbab aga teetäiteks.

Muide, projekti tellija AS Riigi Kinnisvara tunnistab pressiesindaja vahendusel, et vana maja lammutamise järel sinna kerkiva nii-öelda superministeeriumi lõplikku projekti pole endiselt olemas.

Samal teemal

26.07.2017
VAATA VIDEOID | Kui super on Tallinnasse kerkinud uus superministeerium?
15.09.2015
Valga häbiplekiks saanud hruštšovkad tehakse maatasa
28.07.2015
GALERII | Vaata, mis on jäänud järgi rahandusministeeriumi hoonest!
12.05.2015
FOTOD | Rahandusministeeriumi hoone juba kahaneb