Juhtkiri

Juhtkiri | Kas ettevõtjad hääletavad jalgadega? (3)

Õhtuleht.ee, 7. mai 2015 17:04
Foto: Andres Varustin
Eesti viinatootmise ajalooline au ja uhkus Liviko ähvardab osa tegevusest Lätti kolida. Pole just kuigi hea reklaam Eesti ettevõtlussõbralikkust kuulutavale valitsusele, kes praegu kangelaslikult üritab mehist nägu säilitada, et hirmutage-hirmutage. Aga kui Liviko kolimisplaan teoks saab ja algab eestlaste ja soomlaste viinaralli Valka ning Eesti riik jääb ilma 10-15 maksumiljonist? Ja kui Läti teed lähevad ka ülejäänud alkoholitootjad?

Miks ei peaks alkoholitööstus valitsust survestama, kui paistab, et majutusasutuste käibemaksu tõstmise osas on võimuliit juba järele andmas? Ja kui ettevõtjad saavad oma tahtmise, siis miks peaksid kõik ülejäänud olema nõus kütuseaktsiisi tõstmisega?

Näib, et valitsus on maksutõusudega flirtides mõistlikkuse piiri ületamas. Kui hotellidelt ähvardab käibemaksu ootamatu tõus ära võtta kogu kasumi ning kui tootja peab oma äri konkurentsivõime säilitamiseks välismaale kolima, siis pole tegu enam normaalse ja stabiilse majanduskeskkonnaga. Kui maksutõus seab ohtu tervete ärisektorite ellujäämise, siis jääb Eestile tegelikult rikkusi loova sektori rahustamiseks ettevõtjate päeva sisseseadmisest selgelt väheks. Kõlab talupojatarkuski, et isegi näljaajal ei minda perekonda toitva lüpsilehma kallale. Ometi valitsus seda teeb. Ettevõtjad vajavad oma tuleviku planeerimiseks stabiilsust. Kas valitsuse pressikonverentsil peaministri suust kõlanud hapust parastusest on kasu selle stabiilsuse säilitamiseks?

Protestima ajendab ka demagoogia ja silmakirjalikkus, millega kavandatavat maksu- ja aktsiisitõstmist põhjendatakse. Kuigi valitsus räägib soovist saastamist ja alkoholitarbimist vähendada, ei taha nad ju tegelikult kumbagi, sest nõnda jääksid valimislubadused täitmata. Vastupidi – mida rohkem viina ja bensiini ostetakse, seda libedamalt laekub raha koalitsioonilepingu lubaduste katteks.

Kuni valitsus pole oma juttudes aus ega alusta meile eeskuju andvat kärpimist iseendast, võivad ka ettevõtjad Kalevipoegade eeskujul Eesti majandusparadiisist lahkuda. Kas järgmiseks paneme piiri kinni?