Eesti uudised

ILVES: vastus Teise ilmasõja kurjusele on enamike ELi riikide kuulumine NATOsse (16)

Toimetas Marge Sillaots, 7. mai 2015 15:12
Foto: AFP / Scanpix
President Toomas Hendrik Ilves rõhutas Poolas Gdanskis toimuval Euroopa lahingute lõpu 70. aastapäeva rahvusvahelisel mälestusüritusel, et 8. mai ei lahuta meid võitjateks või kaotajateks – päev kannab endas mäletamise ja lepituse vaimu.

On sümboolne, et 8. mail kui kõikide Teises maailmasõjas kannatanud inimeste, rahvaste ja riikide mälestuse austamise päeval meenutatakse kõiki selle sõja ohvreid just Poolas, keda 1. septembril 1939 ründas Hitleri Saksamaa ja 17. septembril Stalini NSV Liit ning kus algasid Teise maailmasõja Euroopa-lahingud.

"Kahe diktaatori, Hitleri ja Stalini, salaleppega valla pääsenud kohutav vägivald võttis riikidelt iseseisvuse, rahvastelt nende riigi. Liitlaste ohvriterohke võit natsismi üle lõpetas sõja ning tõi vabaduse paljudele rahvastele ja riikidele, kuid mitte kõigile. See puudutas valusalt poolakaid ja teisi Ida-Euroopa rahvaid, kes jäid ka pärast sõja lõppu totalitaarse režiimi mõjusfääri ning samuti eestlasi, lätlasi ja leedulasi, kelle riike okupeeris see režiim ligi pool sajandit," ütles president Ilves.

"Vastus Teise maailmasõja kurjusele on enamuse Euroopa Liidu riikide kuulumine NATOsse ning muidugi Euroopa Liit, mille eesmärk on ühtne, rahumeelne ja demokraatlik Euroopa. Euroopa, mida ei jagata omadeks ja vaenlasteks ning kus piire ei muudeta sõjalise jõuga ja kellegi saatust ei määra enam kunagi müürid, mõjusfäärid ega salalepingud," kinnitas Eesti riigipea.

President Ilves kõneleb Gdanskis täna õhtul koos teiste riigijuhtidega rahvusvahelisel konverentsil, kus räägitakse Euroopa lõimumisest kui Teise maailmasõja järgsest õppetunnist ja selle tänasest tähendusest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee