Märtsi lõpus diagnoositi ühel noorel Libeeria naisel ebola. See hämmatas arste ja terviseametnikke, kuna ligemale kuu jooksul polnud riigis ühtegi haigusjuhtu avastatud. Ebola viiruse nakkusperiood arvatakse olevat 21 päeva.
Naine polnud enda väitel kokku puutunud ühegi ebolahaigega ega ka inimestega Guineast või Sierra Leonest - riikidest, kus see ohtlik tõbi ikka veel ringi liigub.
Tema ainus kokkupuude Ebola viirusega oli kaitsmata seksuaalvahekord mehega, kes põdes haigust möödunud sügisel, kuid paranes.
Bioloogidele oli teada, et Ebola viirus võib meeste seemnevedelikus püsida isegi 82 päeva. Siiani oli siiski teada ainult üks juhtum, mille puhul võis kahtlustada viiruse levimist seksi kaudu.
See juhtus Kongos 1995. aastal ja mitte kõik teadlased pole veendunud, et viiruse levimine sugulisel teel oli piisavalt hästi tõestatud.
Libeeria juhtumi puhul ei leidnud arstid viirust mehe verest, kuid tema spermas oli viiruseosakesed, mille pärilikkusaine klappis nakatunud naise verest leitud Ebola viirusega.
Seda, et mehe spermas olevad viiruseosakesed oleksid ka nakkusohtlikud, ei suudetud tõestada. Siiski tundub see kinnitavat kahtlusi, et Ebola viiruse võib külge saada ka seksides.
Siiani soovitas Maailma Terviseorganisatsioon Ebola viirushaiguse läbipõdenutel kolme kuu jooksul alates nakatumisest seksist hoiduda või kasutada kondoomi.
Libeerias juhtunu teeb arstid üsna nõutuks ja keegi ei julge enam lubada, millal üliohtlikust haigusest paranenud inimesed jälle muretult voodirõõme nautida võivad.
Lähiajal on plaanis uurida nii paljude Ebola viirushaiguse läbi põdenud meeste spermat kui võimalik. See peaks selgitama, kaua viirus meeste munandites püsib.
8 KOMMENTAARI