Eesti uudised

TÜ kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst "Ringvaatele": arstide ringkaitse on loomulik (27)

Toimetas Kristin Aasma, 6. mai 2015 20:25
Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst.Foto: Sille Annuk / Postimees
„Ma arvan, et igal patsiendil on kogemusi, et ta ei näe kuskil purjus arste. Artiklis on tõde ja juhuslikkuse momente on meelevaldselt kokku pandud. Ma ei eitaks seda kõike, aga ma ei kinnitaks," kommenteeris Tartu Ülikooli Kliinikumi juhatuse liige Margus Ulst ETV „Ringvaates" tänases Eesti Ekspressis ilmunud artiklit „Eesti tipparstide saladus: Alkohoolikust kirurgi lõikus lõppes traagiliselt". Toome teieni Margus Ulsti „Ringvaatele" antud intervjuu.

Eesti Ekspress kirjutas arstist, kes töötas TÜ kliinikumis ja töötab ka praegu ühes väikeses haiglas. Ta opereeris üht patsienti ja kas purjusolekust või pohmellist läks midagi viltu. Operatsioon lõppes fiaskoga – patsient ei ole enam iseseisvalt võimeline elama, on vaimse puudega, refereeris artiklit „Ringvaate" saatejuht Marko Reikop.„See arst ei ole karistada saanud ja töötab ühes teises haiglas rahulikult edasi."

Margus Ulst tunnistas, et laias laastus on loo sisu selline.

Missugune osa teile ei meeldi ja te väidaks, et need asjad nii ei ole?

Samal teemal

„Esiteks ma ei saa väita, et see arst oli joobes, kui ta seda lõikust tegi, ja kuivõrd tegemist oli kopsukirurgilise tegevusega, mis on suure riskiga, kus võib verejooks tekkida, siis me ei saa öelda, kas see oli raviviga või ravitüsistus. Et see kõik niimoodi läks, on muidugi õnnetu juhus."

Samas ei või eitada ka, et ta võis joobes olla. Keegi ei kontrollinud. Te ise soovitasite tal pärast operatsiooni ära minna. Kuuldused sellest arstist, et ta armastas liigselt alkoholi, olid teile ju teada?

„Jah, kolleegid olid märgukirja kirjutanud. Suvel koduses valves olles, kolleegid tunnistasid, et tal olid lõhnad juures. Ma olen seletuskirja näinud, kus seletuseks oli see, et kodus mootorsae ketti atsetooniga puhastades kandus see lõhn üle riietele, et kolleegid võisid seda lõhna tunda."

Ja te uskusite seda?

„Mul paremat ei olnud võtta sel hetkel. Loomulikult ma ei usu. Selliseid selgitusi napsilembeste kolleegidega olen ma varemgi kuulnud. Ja seetõttu me jõudsimegi kokkuleppele, et töövahekord tuleb meil ära lõpetada. Aga kuivõrd dokumentaalset raudset tõendit ei olnud, siis me saavutasime poolte kokkuleppel tema lahkumise."

Mis ta nimi on?

Mida siis sellistel puhkudel peaks tegema? Siin on mitmed osapooled seotud ja kõige tähtsam on patsient, kes tuli mitte väga tõsise tervisehädaga. Meditsiinis kunagi ei tea, ka lihtne tervisehäda võib osutuda tõsisemaks ja tagajärg võib olla isegi letaalne. Aga praegu arvatakse, et arst oli purjus või jääknähtudega. Kuidas selliseid olukordi vältida?

„Tegelikult on probleem selles, et kirurgia ise on suure riskiga tegevus. Kui kirurg on pensioni eel, suhteliselt vana, siis on suur tõenäosus, et ta ei ole enam nii heas füüsilises vormis, käed võivad väriseda, ja siis ega kirurgil ei ole head taganemisteed, kuidas meditsiinist valutult lahkuda. Mõni proovib siis käte värinat väikse alkoholiga summutada. Näete ise, elu ei ole lihtne."

Mida ma patsiendina pean mõtlema? Ta töötab edasi ühes Eesti väikeses haiglas. Minuga võib samasugune lugu juhtuda – inimestel tekivad sellised küsimused.

„Tegelikul peaks arst ise aru saama, kuna on aeg lahkuda, kuna on aeg operatsioonidest loobuda. Selliseid raskeid otsuseid tuleb vastu võtta."

Kuidas TÜ kliinikum on ise sellises protsessis käitunud? Olete teinud kõik nii, nagu teile praegu tagantjärele meeldib?

„Patsiendi ja patsiendi omaste poolt ei ole meile mingit nõuet esitatud. Kopsukliinik on seda antud juhtumit oma konsiiliumis analüüsinud, tunnistanud selle ravitüsistuseks ja nii ongi."

Siin tekib avalikkuse mulje, et te püüate jätta endast parema mulje, kui te olete. Eriti veel juhtudel, kui te ei taha eriti rääkida. Ma hindan väga kõrgelt, et te tulite otsesaatesse ja olete valmis meie küsimustele vastama. Aga inimestel on selline mulje, et arstid on sellises ringkäenduses, et nad üldiselt varjavad lõpuni oma asju selle asemel, et välja tulla. On mul õigus või ma eksin?

Ma pean ütlema, et ega te väga avatud kaartidega te ei räägi, kui ma vaatan Ekspressis Tanel Laisaare intervjuud, mida Eesti Ekspressi ajakirjanik on teinud. Väga avatud vastuseid ta avalikkusele anda ei taha. Miks?

„Ega ta ei saagi. Patsiendi isikuandmeid ta ei saa avaldada. Praegu on ajakirjanik kolmas osapool ja tuleb küsib, ta isegi ei tea selle patsiendi nime, küsib selle kohta andmeid. Sama hästi võib Edgar Savisaare tervise kohta küsida. Me ei saa seda lihtsalt avaldada. Teisest küljest doktor Laisaarel on ka eetiline probleem. Kui lähedane kolleeg... kõiki asju... väga ilusti ja soliidselt on ta minu arvates..."

Väga kerge on rünnata ja arstid ei saa faktidega lihtsalt vastu rääkida, sest seadus ja eetika seda kõike ei luba. Aga mida teha sellistel juhtudel, kui kirurg astub operatsioonisaali ja operatsioonimeeskonnal on kahtlus, et ta võib olla pisut purjus?

„Esiteks on see väga ebatõenäoline olukord, mida te kirjeldate. Teiseks, ega ei ole asendamatuid inimesi. Kui mõne kirurgiga juhtub terviserike näiteks operatsiooni käigus, siis kutsutakse keegi teine. Ja mida patsientidele lohutuseks öelda: tervishoid põhinebki usaldusel. Ja kui neil usaldust arsti vastu ei ole, siis otsige mõni teine arst, kelle vastu usaldus on olemas. Patsiendid teavad väga hästi – on olemas jututoad, info levib väga kiiresti suust suhu."

Kui kindel võib täna olla, et ma ei satu vintis arsti peale?

„Kas ütlen protsendi? 99,9."

Mida 0,1 protsendiga peale hakata? Kui mõnel õel tekib kahtlus?

„Siis tuleks koheselt ülemust informeerida. Õel on tõesti tihti keeruline arstile otse öelda, aga siis tuleb kasutada juhtimisahelat."

Mida te ise sellest loost õppisite?

„Siin on üks alapealkiri: see on hapu lugu. Ja mul on häbi. Aga mis teha! Meil tuleb meditsiini arendada nende inimestega, kes meil on. Ja paratamatult võib meil nende seas olla ka musti lambaid."

Samal teemal

12.04.2015
Edgar Savisaar toimetati Tartust Ida-Tallinna keskhaiglasse
11.04.2015
TÜ kliinikumi endine ülemõde mõisteti süüdi pistisevõtmises
08.04.2015
Millal Savisaar haiglast pääseb?
06.04.2015
EESTI TIPPARSTIDE SALADUS: alkohoolikust kirurgi lõikus lõppes traagiliselt