Andreas LubitzFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 6. mai 2015 18:56
Germanwingsi surmalennuki kaaspiloot Andreas Lubitz, kes kukutas tänavu märtsis Prantsuse Alpides alla reisilennuki 150 inimesega pardal, harjutas n-ö järsku laskumist ilmselt samal saatuslikul päeval eelmise lennu ajal.

Prantsuse lennuõnnetuste uurimise büroo (BEA) uurijad selgitavad vaheraportis, et Lubitz oli viinud samal päeval, 24. märtsil, Düsseldorfist Barcelonasse teel olnud lennuki korduvalt plaanivälisesse laskumisse, kirjutas BBC.

Kui piloot oli kokpitist lahkunud, seadis Lubitz lennukõrguse mitmel korral 30 meetri peale, mis on madalaim võimalik näitaja, samas kui Bordeaux's asuva õhuliikluse kontrolli keskuse juhiste järgi pidi see olema 10,6 kilomeetri peal ning hiljem 6,4 kilomeetri peal.

Lennukõrguste muutmine toimus kuni viie minuti jooksul ning algas pool minutit pärast kapteni kokpitist väljumist.

Uurijad on vaheraportis andnud vastuse küsimusele, miks keegi lennukiga toimunut ei märganud ning Lubitzit lennukilt maha ei võtnud.

Lubitz muutis lennuki kõrgust siis, kui lennuk oli juba alustanud laskumist. Iga kord, kui ta oli valinud lennukõrguseks 30 meetrit, parandas ta end kohe ning sisestas õige lennukõrguse. Lennuk kursist kõrvale ei kaldunud.

"Ma ei saa spekuleerida selle üle, mis Lubitzi peas toimus, kuid kõik, mida ma saan öelda, on see, et ta seadis seda nuppu 30meetrise miinimumi peale ning ta tegi seda mitu korda," ütles BEA direktor Remy Jouty.

Prantsuse uurijad avaldavad lõpliku raporti aasta jooksul.

Lennukõrguse muutuste graafikut näete SIIT.