Eesti uudised

MARJAKRÕPSUDE LEIUTAJA: aastas 22 inspektorit kaela saata on liig! (63)

Juhan Haravee, 6. mai 2015, 07:00
EDUKAS JA ISEPÄINE: Marjakrõpsude leiutaja Edgar Kolts tunnistab ausalt, et eiras VTA suunist viia surnud rott Väike-Maarjasse ning mattis mürgiga liialdanud looma kodumulda.Foto: Aldo Luud
"Mina ei tahtnud kellelegi kurjasti öelda, lihtsalt ametnikud võiksid hakata neid euronõudeid ükskord juba mõistusega võtma," ütleb Taarapõllu talu peremees Edgar Kolts, ega kahetse oma avalikkuse ette jõudnud irooniat põrmugi. 

Maipühade eel peetud Toiduliidu aastakonverentsil naerutas Eesti tuntumaid mahetootjaid ja marjakrõpsude leiutajast Võrumaa miis Edgar Kolts saalitäit kuulajaid oma meenutustega närvesöövast läbikäimisest veterinaar-ja toiduametiga (VTA).

Samal teemal

"Mina ei tahtnud kellelegi kurjasti öelda, lihtsalt ametnikud võiksid hakata neid euronõudeid ükskord juba mõistusega võtma," muheleb Kolts, tundmata enda hingel vähimatki pattu. 

Metsamustikad pole mahedad 

Konverentsil öeldust meenub Koltsile kõigepealt see, kuidas VTA talle selgeks tegi, et kõik metsamustikad ei tarvitse sugugi mahedad olla. Et ta saaks oma toodangut mahedaks pidada, sunniti Koltsi tema oma sõnul Euroopa Liidust mingit paberit hankima, mis tunnistaks metsa mahedaks. Kui mets on vaid osaliselt mahedaks tunnistatud, siis tuleb iga marjakorjajaga, keda Koltsil on 150, sõlmida eraldi leping, kus tohib korjata ja kus mitte.

"Kujutate ette seda paberipahna?" küsib Kolts. "Lisaks pidin võtma metskonnast paberi, et mets on väetamata." Kui metsaväetamine võib eestlasi kõrvu kikitama panna, siis mujal Euroopas olla see härra Koltsi sõnul üsna tavaline asi. Meilgi olevat kaevanduspiirkondades midagi sellist kasutusel.

Peremees meenutab aega, kui ta taotles oma koduköögile vajalikku tunnustust. Talu oli Eestis üks esimesi, kus kasutati koduköögi teavitamise võimalust ja mis sai koduste toodetega ka ametlikult turule tulla. Vaatamata sellele püüdnud VTA ettevõtliku Koltsi tegemistele kaikaid kodarasse pilduda. Oma toodetud mahlu Tartus turustada püüdnud Koltsile öeldi otse, et tema köök pole tunnustatud ja ähvardati isegi 18 000-kroonise trahviga.

2012. aastal käis Taarapõllu mahetootmist kontrollimas kogunisti 22 VTA inspektorit. "See oli nagu mingi õppus, mis ametnikele meie nahal korraldati," meenutab Kolts paariaastatagust lausinspekteerimist. "Huvi tunti peamiselt asjaajamise vastu, kuid kuidas need paberid liikuma peaksid, ei teadnud neist keegi."

VTA ametnikud olevat Koltsile õpetanud sedagi, mida teha mürgi tagajärjel hinge heitnud roti jäänuse ja tootmisjääkideks liigitatud munakoortega. Need tulnuks inspektorite väitel Väike-Maarjasse (loomsete jäätmete käitlemise tehas – toim) viia ja kui koolnud rott ja munakoored utiliseeritud, selle kohta ka tõend võtta. "Ei viinud ma lõpnud rotti Väike-Maarjasse, vaid tegin ikka nagu talurahval vanastigi kombeks – matsin looma maha ja munakoored viisin põllule," tunnistab Kolts, kes on oma mahetoodangut peale Soome, Rootsi, Iiri- ja Inglismaa nüüd juba eksportimas ka Prantsusmaale ja Belgiasse.

Tänavu Kangsti külas valminud Taarapõllu talu uut energiasäästlikku kaupluse- ja tootmishoonet ootab enne pidulikku avamist mais ees VTA inspektorite reid, nagu kord ette näeb. "Kui palju neid täpselt tuleb, ma ei tea, aga tulevad nad kindlasti," ütleb 70aastane marjakrõpsude leiutaja lahkelt. 

Veterinaar- ja toiduamet: ametnikud käisid koolituse raames 

VTA hinnangul on Edgar Koltsi ettekanne Toiduliidu aastakonverentsil ühepoolne. "25.-26. septembril 2012. aastal toimus põllumajandusministeeriumi rahastatud VTA ja põllumajandusameti (PMA) ühiskoolitus, kus vaadeldi mahetootmist kolmes ettevõttes, kelle hulgas oli ka OÜ Taarapõllu Talu," räägib Õhtulehele VTA toiduosakonna juhataja Heneli Lamp. "Ilmselt pidas härra Kolts silmas seda ühiskoolitust, kui tema juures käis 22 inspektorit. Koolitusel osalesid VTA keskasutuse ja maakonna veterinaarkeskuste vastava valdkonna ametnikud ja PMA maakonna keskuste ametnikud." Lamp ütleb, et ühiskoolituse planeerimise käigus räägitakse ettevõttega läbi koolituse toimumise aeg, eesmärk, osalejate arv ja palutakse ettevõttepoolset vastavasisulist nõusolekut. "Peame sellist praktilist õppevormi efektiivseks ja tõhusaks," ütleb Lamp. Küsimus, kas metsamustikad on mahedad või mitte, kuulub VTA hinnangul PMA pädevusse. Taarapõllu talu üle järelevalvet tegev Võrumaa veterinaarkeskuse ametnik pole kokku puutunud olukorraga, kus Holstile oleks antud juhis viia surnud rott Väike-Maarjasse utiliseerimisele.

2014. kontrolliti VTA andmetel nii FIE Edgar Koltsi (toidu töötlemine/valmistamine, mahetoodete ettevalmistamine) kui OÜ Taarapõllu Talu (toidu ladustamine) kolmel korral aastas. Kontrollimistel on tuvastatud probleeme puhastamis- ja desinfitseerimisplaani toimimises, toiduohutuse seisukohast kriitiliste kontrollpunktide seiresüsteemis, toidu jälgitavuse ja selle säilitamisnõuete tagamisel, toidu laboratoorsete uuringute tegemisel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee