Juhtkiri

Juhtkiri | Reformierakonnal on aeg muutuda (54)

Õhtuleht.ee, 5. mai 2015 18:47
Reformierakonna fraktsioon.Foto: facebook.com/riigikogu
Reformierakonna sisevastuoludest võiks südamerahuga üle vaadata, kui see ei oleks meie riigi elu määrav peaministripartei. See, et erakonna aseesimees Kaja Kallas on pidanud valimiste järel juba teist korda kriitiliselt oma parteikaaslaste poole pöörduma, peaks partei juhtfiguure tähelepanelikuks ja murelikuks tegema.

Pinged partei sees mõjutavad paratamatult valitsuse ja peaministri tegemisi, parlamenditööd ning avalikku arvamust. Kas Taavi Rõivas tajub seda, kui soovib Kallasele lakooniliselt edu sisevalimistel ja ei pööra kriitikale tähelepanu? Sama kõrvulukustavalt – soovides edu uutes väljakutsetes – ignoreeris peaminister oma endise majandusnõuniku Ruta Arumäe kriitikat, illustreerides mõlemal korral oma käitumisega Kallase üht põhilist etteheidet: erakonnas ja ka avalikkusega ei olda valmis dialoogi pidama.

Samal teemal

Ent Reformirakonna juhtfiguurid tahaksid Kallase kujutatud alasti kuninga seljas vägisi rõivaid näha. Kes ütles, et ei pea vajalikuks iga kirja kommenteerida, kes põikles, et tal pole aega seda lugeda. Ja nii nagu eksnõunik Arumäed ruttas viimatise kriisi ajal kritiseerima Maris Lauri, nii hakkas nüüd Kallast süüdistama Laine Randjärv – ta ei käivat juhatuse koosolekutel.

Eurosaadiku blogipostitus käsitles igihaljaid teemasid: erakonnas pole sisediskussiooni; otsuseid langetavad need, kes nende eest ei vastuta; noorte ja vanade tasakaal on paigast ära noorte kasuks ning erakonnas on venekeelsed eestlased vähe esindatud; erakonna liikmeskonda hoitakse suurena surnud hingede abil; partei ei kogu liikmemakse ja parasiteerib nagu puuk riigi kulul.

Pole põhjust Kallasele vastu vaielda: pruugib vaid meelde tuletada paljudele arusaamatuid edutamisi, kui ministriteks tõusid Arto Aas, Kristen Michal, välisministrina jätkas ebakompetentsuse pärast nahutada saav Pentus-Rosimannus ja rahanduskomisjoni määrati juhtima Remo Holsmer.  Kui NLKPs oli hallil kardinalil Mihhail Suslovil vähemalt ideoloogiasekretäri tiitel, siis Rain Rosimannusel pole mingit ametikohta, mis annaks talle õigust ja põhjust ahjualusena riiklikest otsustusprotsessidest osa võtta.

Kas me tahame, et Eestit juhiks erakond, mis sarnaneb NLKPga? Kindlasti mitte. Järelikult vajavad ka oravad avalikustamist ja uutmist. Nagu komparteigi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee