Repliik

Repliik | Riigikaitse enne ja pärast valimisi (18)

Jakko Väli, kolumnist, 5. mai 2015 18:18
Foto: Teet Malsroos
Pärast valimisi on nii mõnelgi mu pagunitega tuttavatest tekkinud küsimus, kas meie riigi julgeolek on ikka Reformierakonna prioriteet, nii nagu nad seda valimiste ajal valijale presenteerisid?

Enda ridadesse värvati kaks kindralit – Ants Laaneots ja Johannes Kert. Erukindralid täitsid oma ülesande häälekogumisel eeskujulikult. Pärast seda aga visati kindralid kõrvale, sest oravate tagatuba ei vajanud neid rohkem.

Erukolonel Leo Kunnase ja erukindral Urmas Roosimäe hinnangul on äsja rakendunud kaitseväe arengukava vesi meie vaenlaste veskile, sest see ei võta arvesse mitte Eesti eripära, vaid kaitseministeerium on uut plaani tehes kopeerinud suurriikide militaarstruktuure ja käsuahelaid. Paraku ei ole Eesti suurriik.

Kui Eesti julgeolek oleks Reformierakonna prioriteet, siis jätkaksid nad praegugi, pärast valimisi, kaitsetrummi tagumist. Meil oleks kaitseministriks Ants Laaneots ja peastaabi ohvitserid võiksid kergemalt hingata, kui tsivilistid ei nurjaks nende head tahet oma riiki parimal võimalikul moel kaitsta.

Mida vähem poliitikud ja poliitilised ametnikud sekkuvad proffide tegevusse nii riigikaitses kui ka jõustruktuurides, seda parem on tulemus ja seda vähem raisatakse maksumaksjate raha.

Igatahes on Reformierakond valitsust kokku pannes ja riigikogu komisjonide juhte määrates näidanud, et kaitseteema oli mõeldud lihtsalt valija hirmutamiseks ja Ukraina olukorda ära kasutav poliittehnoloogiline trikk. Kert ja Laaneots osutusid etturiteks Rosimannuse malelaual. Tegusa ja oma ala tundva kaitseministri asemel saime aga taas Sven Mikseri.

Me oleme ühiskonnas saavutanud konsensuse kahe protsendi suhtes. Nüüd peaksime astuma veel paar sammu ja taastama esiteks kaitseväe juhataja kõrgemal seismise poliitikutest ning teiseks muutma selle kahe protsendi kasutamise otstarbekaks ja efektiivseks. Valitsus kasutab mitmete elualade proffe aga üksnes propagandistlikel eesmärkidel või erakondlikes huvides.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee