Kommentaar

Mailis Reps | Lasteaednikele õpetajapalk (89)

LISA KOMMENTAAR

Närija 7. mai 2015 14:54
Loen ja imestan. Tundub, et kommenteerijateks on suur hulk haritud inimesi. Tore.
Mure on ka täiesti õigustatud, ei vaidle vastu. Oleks aga äärmiselt meeldiv näha korrektselt kirjutatud postitusi, praegu kirjapandut lugedes jääb küll vägisi mulje poolelijäänud haridusteest.
Vabanda, solvata ei taha, lihtsalt kriibib silmi. Mõni üksik ainult hiilgab õigekirjaoskusega.
NII NII... 7. mai 2015 11:38
...ega siis lasteaias õpetajatel ületunnitöö tasuta jää.nagu keegi ütles.Nad saavad puhkusele siis ju päevi lisaks,aga sellest ei taha lasteaiaõpetajad nagu rääkida...Ja see on ka nagu suur saladus,et üle reedeti on ühel õpetajal vaba päev.Seega väga hull elu nagu polegi!
Õpetaja vastab 7. mai 2015 12:54
Mis lasteaia poolt näite tood? Meie lasteaias seda võimalust küll ei ole, nagu ka mitmeski teises.
aednik 7. mai 2015 11:07
jörgen`ile: Õpetajal on selle võrra lihtsam, et lasteaias on lapsele õpetatud juba tähelepanu koondamist, elementaarset distsipliini ja viisakust, ka lugemist ja arvutamist. Lasteaed selleks ongi, et anda vajalikud ALUSoskused. Algklasside õpetajad siis arendavad lapsi edasi, põhikooliks vajalikule tasemele jne... Nagu maja hakatakse ehitama vundamendist, mitte katusest.
rukkilill 7. mai 2015 10:25
Olen töötanud lasteaias üle 20 aasta. Selle aja jooksul on minu mäletamist mööda Mailis Reps olnud ainus haridusminister, kes konkreetselt LASTEAIAõpetajatele ja nende palkadele tähelepanu pöörab. Kahjuks küll ainult meist rääkides, aga teised pole sedagi teinud. Ega tal ka väga palju üksi teha pole võimalik - raha ta ju juurde ei trüki! Praegune minister Jürgen Ligi vastas 17.aprilli Õpetajate Lehes küsimusele Mis saab lasteaiaõpetaja palgast? täieliku hämamisega. Tsiteerin: "Ma ei saa omavalitsuse eest vastata ega väita, et lasteaiandust on realistlik juhtida Toompealt. Aga riik toetab seal koolitust, eesti keele õpet, EL-i eelarvega koos ka lasteaiakohtade loomist ja lastehoidu."
Kes leiab siin sõna PALK? Küsimus oli ju konkreetne!
Viimased aastad peale noorema lapse sündimist töötan õppealajuhatajana. Omandasin Tallinna Ülikoolis haridusteaduse magistri kraadi, kuna oli kuulda, et ilma selleta peatselt enam juhtkonnas töötada ei saa... Ja mis sai - kaotati ära isegi lasteaiaõpetaja erialase hariduse nõue ja nüüd võib iga mistahes kõrgharidusega inimene lasteaias töötada! Kurb, kurb, kurb...
Aga Mailis Repsile jõudu ja tahtmist tuuleveskitega võidelda!
lasteaed 7. mai 2015 09:08
Algatuseks võiks siis Tallinn oma lasteaednikele nende 1,0 koormused tagasi anda, mitte lollitada ja pidevalt ainult rääkida, kui vajalik on lasteaiaõpetaja töö. Kusjuures töö maht on ju sama, miskit pole võimalik tegemata jätta. Masu pidi ju ammu läbi olema, kuid lasteaias see ilmselt jätkub. Jääme ootele.
jah 7. mai 2015 08:01
lasteaiaõpetajalt nõutakse kõrgeimat kvalifikatsiooni oma erialal, aga see on küll üle mõistuse arulage olukord, kus magistrikraadi omav õpetaja saab lasteaias täiskoormusega töötades igal palgapäeval kätte pisut üle 400 euri. Kõik ei mahu marjamaale ja nii tulebki väikese rahvaarvuga omavalitsuses rahul olla, sest raha ei ole, palka tõsta ei ole võimalik. Ja nii ongi.
aednik 6. mai 2015 22:53
Väga erinevad kommentaarid... Nutimees tahab, et nii palju ei õpetataks (ja nimetab lapsi tattninadeks), enamus lapsevanemaid tahab, et rohkem õpetataks. Pahane vanem on kuri, et villaseid retuuse kombe alla ei pandud. Enamus normaalseid vanemaid jälle oleks pahased, et laps liiga palavalt riietati. Lapsel oli palav, sellepärast ta neid jalga panna ei tahtnudki ;-) Vastuolulisi näiteid elust on palju-palju... Õpetaja on universaal, kes jääb rahulikuks, leiab kuldse kesktee, mõistab vanemate väsimust ja ärritust. Ja alati on ikka keegi, kes pole rahul... Kujutlete üldse, kui stressirohke võib see töö olla? Ei vääri normaalset palka? Hm... Pahasele vanemale: ära muretse- tõeliselt halb/hoolimatu isik ei tööta selle koha peal kaua. Hea töö on aga näha ka aasta(kümne)te pärast. Oma suuremate laste kasvatajaid/abisid meenutame suure tänu ja austusega. Võimalusel oleksime neile kullas maksnud. Need aga, kes arvavad, et õpetajad on mõttetud tegelased mitte koostööpartnerid, peaks võtma erahoidja ning mitte tulema l-aeda oma tujusid maandama ja õpetajaid, oma lapsi ja teisi lapsi/vanemaid traumeerima.
kommenteeriks ka 6. mai 2015 20:17
olen ka kauaaegna lasteaiaõpetaja.
Kui õppisin ülikoolis, omandasin eelkooli -ja esiõpetuse õpetaja kvalifikatsiooni.See tähendab, et võin olla ka algklasside õpetaja koolis. Seoses sellega olin ka praktikal koolis. Kui võrdlen lasteaiaõpetaja ja algklasside õpetaja tööd. siis leian, et õpetaja töö algklassides on sama, mis lasteaiaõpetajal 5-7 aastaste lastega, 1, klassi programm praktiliselt on sama, mis la. vanemas rühmas. Samas- lasteaiaõpetaja vastutab LASTE ELU JA TERVISE EEST! Uskuge, see on suur vastutus ja pinge.
Jagage lasteaiaõpetaja palk laste arvuga rühmas- mis maksab lapse elu eest vastutamine Eestis?!
Ja ka lasteaiaõpetaja teeb pidevalt paberitööd. mis tähendab. et laste lõunauinaku ajal seda tehaksegi, sest muul ajal tuleb lastega tegeleda. Peale selle tuleb käia täiendkoolitustel, mida teeme OMAST AJAST ja selle eest ei maksta sentigi, kuigi see on kohustuslik.
See, et lasteaiaõpetajad töötavad vähem kui õpetajad, ei vasta tõele ja kes seda väidab, tulgu kasv
õi päevaks lasteaeda- usun, et siis arvamus muutub. See on muidugi õige, et gümnaasiumiõpetaja koormus ja vastutus on hoopis teine teema. Aga algklassiõpetaja ja lasteaiaõpetaja töötasu peaksid küll samaväärsed olema!

õpetaja abi 6. mai 2015 20:16
Õpetaja abi on aga sootuks nähtamatu. Mailisel on selle koha pealt õigus. Õpetaja abid ei ole ainult koristajad ja söögitädid. Meilt oodatatake, et rühmad oleksid korras ja puhtad, aga me peame ka lastega tegelema, õppetöös osalema, üritustest osa võtma. Lisaks veel koolitused. Meile rõhutatakse kogu aeg, et vastutame väikeste laste elude eest. Õpetaja abi ametijuhend on mitu A4 pikk. Seda kõike 5 päeva nädalas ja suvepuhkus on 28 päeva (õpetajad siinkohal küll kurta ei saa). Kui palgapäeval laekub veidi üle 350 euro arvele, siis tuleb küll tunne, et selle riigi jaoks oled sa tühi koht:(
rita 6. mai 2015 18:23
on suur vahe kas õpetaja õpetab koolis või lasteaias.ei saa võrdsustada gümnaasiumi õpetaja tööd ja lasteaedniku oma.riiklikult tuleb hakata ametinimetusi muutma.olema peaks üldhariduskooli õpetaja ja lasteaia õpetaja ja palgaarvestus peaks toimima vastavale statuudile.
kaido 6. mai 2015 19:07
õige Rita! - lasteaia õpetajad peaksid tõepoolest rohkem palka saama, sest nende tööst sõltub laste edasine areng palju rohkem.
samas ei saa aru mida peate silmas, kui väidate, et ei saa võrdsustada lasteadnike ja gümnaasiumi õpetajate tööd? - ega ometi nii, et lasteaia õpetaja töö pole nii oluline, kui gümnaasiumi õpetaja töö...
Ly 6. mai 2015 18:05
Miks, Mailis, seostate oma juttu just Keskerakonnaga, rääkige oma nimel. Olen Teiega nõus, tuleks tõesti lasteaedades palka tõsta, kas just samaväärseks kooliga, see on küsitav. Sellest on ammu juba räägitud, aga raha ei leita. Tuleb millegi arvelt võtta. Jutt jutuks, otsige võimalusi, kust raha leida, niisama ärbelda pole mõtet. Mäletan Teid haridusministrina, ka mõne sõnavõtmisega olete ämbrisse astunud. Mis viga praegu silma paista ja lasteaia õpetajatele ainult jutuga suuremat palka nõuda.
maire 6. mai 2015 17:40
Sooe tööle!!! Abiõpetaja palk algab 1800-st eurost ja õpetaja palk algab 2300-st eurost.Rühmas kolm inimest korraga tööl.
töötan juba Soomes lasteaiaopetajana 6. mai 2015 20:52
Jah, see vastab töele , on küll selline palk.
Soovitus REPSILE 6. mai 2015 16:33
OPOSITSIOONIS olles on hea kõikidele palka juurde lubada, sest ISE nad raha ei jaga... Soovitan Keskerakonna suuvoodritel iga päev kirjutada hoopis SELLEST, KUST riigikassasse raha JUURDE saada.... Kas suurendada veelgi kütuseaktsiisi? MISSUGUSEID makse veelgi suurendada? KELLE palkasid, pensione, toetusi siis VÄHENDADA kui raha rohkem ei ole? Populist REPS - riigikassasse tuleb raha ainult MAKSUDEST - kas sa seda ei tea...?
Eks keskid 6. mai 2015 16:38
kövad kisama ,aga kui ise oli ametis,miks siis ei tehtud.Lihtsalt inetu,kuidas meil pakutakse igasugu asju välja nii,et valijat petta.Kui köik oleks nii lihtne,oleks ammu ka tehtud
IRW 6. mai 2015 16:47
Lasteaiad kuuluvad ju omavalitsustele -nii et kesikud :tuld -tõstke siis tallinas need tasud sellisele kõrgusele
Lp. Mailis, 6. mai 2015 17:38
Palun, veetke üks päev lasteaias, näit. vanemas rühmas.
Üks päev algklassis, üks päev kesklassis, üks päev gümnaasiumi klassis.
Ja siis räägime edasi.
lugeja 6. mai 2015 15:33
Mainida võiks,et tänapäeval on lasteaias väga head võimalused ise tööaega sättida ja seega on õpetajatel üle nädala reedel lausa vaba päev.Ei tea eriti töökohti,kus sellised võimalused oleks.Kui reedeti suudab üks õpetaja terve päev tööd teha,siis ei tasuks rääkida,et ei jõuta oma töödega valmis,või on raske.Reedeti on siis õp.abi see,kes saab ju lisakoormuse,aga temale ju selle eest rohkem ei maksta ja vabast päevast ei saa unistadagi....Pealeselle on veel mingite imelike plusstundide süsteem,mille eest saab ka veel vabu päevi,nii et asi väga hull ei ole .
6. mai 2015 17:44
See,kui ühes lasteaias on reedeti vaba päev,on pigem erand,kui reegel!!!!Meie lasteaias on õpetajad küll 5 päeva rakkes ja ikka 7 tundi päevas.Vot sedasi.
Muna 6. mai 2015 15:24
Olen nõus, et lasteaednike palkasid tuleb tõsta, olen ise pedagoog koolis, lasteaias kunagi ka praktikal olnud. Absoluutselt nõus, et vatsutus laste ees on tohutu. Siiski päris võrdusmärki lasteaiaõpetajate ja kooliõpetajate vahele vast ei tõmbaks. Minu ämm on olnud pikaaegne lasteaiakasvataja ja nüüd üle kümne aasta ka koolis õpetaja. Tema ütleb ka, et päris neid kahte võrdsustada ei saaks. Samas, kui riiklikult otsustataks, et palgad võrdsustatakse, siis poleks meil selle vastu ka midagi.
6. mai 2015 15:49
jajah, siis hakkavad õpetajad jälle streikima, et palk väike ja tunduvalt rohkem tööd kui kasvatajal :D suletud ring
sepp 6. mai 2015 15:11
Kui juba Reps lõhverdama hakkab, näeb igaüks, kuidas puhas populism tatipritsmetena mööda ilma laiali lendab.
Lasteaias ei omandata tarkusi vaid veedetakse aega ajal, mil lapseanemad ise peavad tööl olema.
Kui keskerakond tahab kellelegi rohkem palka kaubelda, siis palun, kuid pole vaja lapsehoidja kohustusi üle hinnata.
6. mai 2015 17:49
Kullla inimene! Lasteaed pole ammugi enam laste hoidmise koht.Siin tehakse ära tohutu töö,et üks laps saaks edukalt kooli minna.Tööd tehakse õppekava alusel,seda rangelt järgides.Enne,kui sõna võtta võiks end veidi harida ja asjaga kurssi viia,mitte niisama ajaviiteks sõnu ritta seada.....
sepp 6. mai 2015 19:28
Olen haritud ja kursis - teie väide tundub sellisena lasteaednikele, kuid tegelikult ei väljendu tulemustes päriselt nii, milliseid ootab päris kooli õpetaja.
Lasteaia haridustegevus on väga vähe efektiivne. Pigem võime haridusasutuseks nimetada igat korralikku kodu, kus hooliv lapsevanem võib saavutada palju suuremaid last harivaid tulemusi. Alusharidusest aru saamine puudub üksnes probleemsetes peredes.
aednik 7. mai 2015 10:36
sepp! Kui sa vaatad koolieelsete lasteasutuste seadust, seal on selgelt kirjas: lasteaed on kodu toetav asutus. Mitte vastupidi. NB! Ametlikult ja seaduse järg ei peaks lasteaed üldse tegelema kooliks ettevalmistusega. Paraku aga nõutakse koolikatsetel lastelt ebaproportsionaalselt palju. 1 klassis õpetatav peaks neil justkui juba enne kooli selge olema(??) Heast lasteaiast võiks laps sisuliselt minna otse 2 klassi, 1-s pole midagi uut enam õppida... (Seega teevad õpetajad niigi täie auruga lisatööd, mida nad tegelikult pole kohustatudki tegema!). See on üks meie süsteemi suuremaid ebakohti, mis seadusega reguleerimata, Reps võiks sellegagi tegelda, muuuhulgas...
sepp 7. mai 2015 16:40
Professionaalne kooli pedagoog on kurtnud, et lasteaiast kaasa saadu on sageli lapsele eksitav ja toetub valele metoodilisele alusele.
Miks aednikud võtavad endale teha ülejõu käivat kui seaduski seda ei nõua. Teete ennast tähtsaks oma täie auruga rügamisel ja lastele niiviisi hoopis halba. Kui lapselt nõutakse midagi liiga palju, kuid lasteaial pole selles suhtes kohustusi, siis kes on valesti käitunud? Agarus on ogarus!

mari 6. mai 2015 14:44
Palk olgu muidugi korralik aga jutt sellest, et lasteaia kasvataja on mingilgi määral õpetaja tasemel- no ei ole. Lasteaias on põhiline, et lapsed oleksid valvatud, kõht täis, potil käidud ja ongi kõik. Pluss üksikud huvitunnid. Minu arust on raiskamine, et lasteaiakasvatajaks õpitakse ülikoolis, ilmne ülepingutus. Kutsekooli tase siiski.
6. mai 2015 17:06
mari, millise kooli tase sinu jutust kumab?
aednik 6. mai 2015 19:06
marikene
Palun tule ja pane 18 last 6x päevas potile, vii 2x päevas õue, tee õppetegevusi nii et kõik kuulaksid ja tõesti huvitav oleks. Rahusta nutvaid lapsi, lahuta tülitsevaid lapsi, manitse ja kiida lapsevanemaid, organiseeri lastele vabast ajast tugiteenuseid(sest lasteaias neid riigi poolt ette nähtud pole) jne... Arvan, et juba paari nädala pärast, kui sa siis veel stressist otsi pole andnud, jooksed tulistvalu ülikooli laste ja täiskasvanu psühholoogiat, pediaatria algteadmisi, mänguteooriaid, loodusõpetuse algtõdesid jne-jne õppima... Lapsed valvatud- tähendab pidevat huvitavat tegevust, mida tänavalt tulnud inimene pakkuda ei suuda. Kui laste juures niisama istuda, tekib 15minutiga totaalne kaos ja anarhia... Lasteaia ja kooli õpetaja töö on seoses laste ealiste iseärasustega erinev, kuid kumbagi ei tohiks eluvõõrad marid maha teha.
cyre to mari 6. mai 2015 19:12
Üks asi, mida lasteaiaõpetajad ülikoolis õpivad, on ainedidaktikad.
Esimene klass koolis ei hakka pihta nullist. Seal eeldatakse, et on läbitud alushariduse õppekava. Alushariduse riiklik õppekava on vabalt kättesaadav riigi teatajast ja seaduse mitte tundmine pole kunagi vabandanud välja selle mitte täitmist. Kui vanemad ei pane last lasteaeda (loobuvad riigi toest), siis jääb kohustus tagada lapsele alusharidus ainult vanemate õlule. Ainedidaktika õpetab, KUIDAS teadmised ja oskused lapseni kõige efektiivsemal moel edasi anda, milline oskus millele toetub jms.
Teine asi, mida nad ülikoolis õpivad, on psühholoogia.
Need teadmised annavad oskuse avastada lapse erivajadusi piisavalt varakult, et last aidata. Sellisel puhul on ajafaktor äärmiselt oluline. Lisaks õpitakse tundma lapse arengut, grupisuhteid... näiteks koolikiusamisega tegelema hakkamiseks on koolis juba natukene hiljavõitu - siis on tegu juba pigem tulekahju kustutamise, kui ennetustööga. Oeh... ja loomulikult õpib lasteaednik seal, kuidas käituda nõnda, et ta lapsi positiivselt arendab, mitte ei kahjusta. Jne jne... Mulle pigem tundub, et kõige selle jaoks oleks magistriharidus kohane, mitte kõigest kutseõppehõnguline baka.
Mul on natuke hirmutav lugeda, kuidas mõne mari arust lapse vajadused piirduvad ainult ellujäämisega. Sellistel maridel on endal ka (kunagi?) lapsed...
Minu jaoks on oluline, et ma saan oma lapsed usaldada pädevate inimeste kätte. Minu jaoks on elementaarne, et üks arenenud riik suudab selle garanteerida. Selline asi ei tohiks olla vedamise mäng. Praegu Eesti seda garanteerida ei suuda.
6. mai 2015 19:12
kui arvate nii -et kasvatajad ei teegi midagi uskumatu peale selle mis kirjutate aga ka potil käimine on öppimine
nõus 6. mai 2015 14:38
eksid 6. mai 2015 19:31
selline nõustumine on juba iseenesest 100% lahmimine.
Kui kasvataja oleks emme 6. mai 2015 14:23
asendaja siis piisaks lasteaias paarist raamatust, telekast ja kokatädist. Aga millegipärast tahavad kõik emmed, issid, et nende laps laulaks, tantsiks, teeks oma kätega midagi valmis, hingaks värsket õhku ja oleks lõpuks eliitkooli vääriline. Ja üllatus, üllatus, seda peaks veel tehtama pea tasuta. Sama kehtib nende kohta kes arendavad ja õpetavad hooldekodudes vaimuhaigeid ja vaimupuudega inimesi, nende palk ei küüni lasteaia kasvatate oma lähedalegi. Aga samuti tahab iga vanem ja sugulane, et nende puudega pereliige areneks, halvemal juhul säilitaks olemasolevad võimed, ka nendega peab jalutama, õpetama, võimlema, laulma, tantsima. Selle töö tegijad on absoluutselt kõrvale jäetud...
aednik 6. mai 2015 19:32
Kui kasvataja oleks emme- väga nõus sinuga!! Erirühmade õpetajte palk on sama mis tavaõpetajatel. Puhkus on pikem ja seega nö laadimisaega õigustatult rohkem. Töötasin 5 aastat ja olin enamvähem rahul (siiski tuli toimetulekuks ikkagi teha lisatööd...) Küll aga vajaks kindlasti kiiremas korras ülevaatamist ja tõstmist nende inimeste palgad, kes tegelevad raskema või kergema puudega kooliealiste lastega ja täiskasvanutega. Töö nendega eeldab juba füüsiliselt vingemat vastupidavust, vaimselt niikuinii. Miks ei võiks olla neile riigi poolt ka näiteks 1x aastas täispaketiga SPA-külastus? Vähemalt midagigi, et inimesed tunneks end hinnatuna?!
Kui kasvataja oleks emme 6. mai 2015 14:23
asendaja siis piisaks lasteaias paarist raamatust, telekast ja kokatädist. Aga millegipärast tahavad kõik emmed, issid, et nende laps laulaks, tantsiks, teeks oma kätega midagi valmis, hingaks värsket õhku ja oleks lõpuks eliitkooli vääriline. Ja üllatus, üllatus, seda peaks veel tehtama pea tasuta. Sama kehtib nende kohta kes arendavad ja õpetavad hooldekodudes vaimuhaigeid ja vaimupuudega inimesi, nende palk ei küüni lasteaia kasvatate oma lähedalegi. Aga samuti tahab iga vanem ja sugulane, et nende puudega pereliige areneks, halvemal juhul säilitaks olemasolevad võimed, ka nendega peab jalutama, õpetama, võimlema, laulma, tantsima. Selle töö tegijad on absoluutselt kõrvale jäetud...
aednik 6. mai 2015 19:47
Erirühma õpetaja saab tavarühma õpetajaga sama palka. Puhkus, ehk nö laadimisaeg on õigustatult pikem. Töötasin 5 aastat ja olin niivõrd-kuivõrd rahul. Loomulikult tuli ikkagi teha toimetulekuks lisatööd, see on paratamatu... Kindlasti tuleks aga üle vaadata ja tõsta kiiresti palka inimestel, kes tegelevad puudega kooliealistega ja täiskasvanutega. See töö eeldab juba füüsiliselt vingemat vastupidavust ja on väga alahinnatud. Riigi poolt võiks olla neile ka näiteks 1x aastas tasuta SPA-külastus, et inimesed tunneks end hinnatuna!! Väga nõus "kui kasvataja oleks emme"-ga...
jörgen 6. mai 2015 14:01
Tulge nüüd inimesed mõistusele ka. Õpetaja ja lasteaiaõpetaja ei ole ikka üks ja seesama küll. Mõlema palka peaks tunduvalt tõstma, aga siiski õpetajaamet on midagi muud kui lasteaedniku oma !
xxxx 6. mai 2015 15:25
Lasteaiakasvataja justkui vastutab lapse elu ja tervise eest ja juba see maksab midagi,
imestan et sellise niru palgaga on inimesi kes nõustuvad seda tööd tegema ja pealegi
kasvataja peab olema ka kõrgtasemel psühholoog.Kritiseerida tohiks ainult see kes
on ise kasvõi nädala lasteaias töötanud
uskumatu 6. mai 2015 16:26
mis jutt see siis nüüd on...2-5 eluaasta on isiksuse põhikujunemisaeg...mõelge ometi natuke....
Ükspaljudest 6. mai 2015 19:41
Loomulikult *ei ole ikka üks ja seesama küll*, nagu juuksur ja kosmeetik - ei ole üks ja seesama. aga mõlemad töötavad inimesele kaunima välimuse andmise nimel. Lasteaia- ja kooliõpetaja tegelevad laste arendamisega erinevas vanuses, seega töö sisu on sarnane aga metoodika erinev lähtudes ealistest iseärasustest! Väga vajalikud ametid ja au ning kiitus, kes seda veel teha jaksavad!
aednik 7. mai 2015 10:54
Õpetajal koolis on selle võrra lihtsam, et lasteaias on lastele juba õpetatud tähelepanu koondamist, kõige elementaarsemat distsipliini ja viisakust. Lasteaed selleks ongi,et annab elementaarsed ALUSoskused. Nagu maja hakatakse ehitama vundamendist, mitte katusest. Algklassiõpetaja ülesanne on siis tegelda laste põhikooliks vajalikule tasemele arendamisega jne...
aednik 7. mai 2015 11:04
Õpetajal on selle võrra lihtsam, et lasteaias on lapsele õpetatud juba tähelepanu koondamist, elementaarset distsipliini ja viisakust, ka lugemist ja arvutamist. Lasteaed selleks ongi, et anda vajalikud ALUSoskused. Algklasside õpetajad siis arendavad lapsi edasi, põhikooliks vajalikule tasemele jne... Nagu maja hakatakse ehitama vundamendist, mitte katusest.
Nõus 6. mai 2015 13:43
Mailisega. Lasteaednikud on alamakstud. Isegi Viimsis saavad natukene üle 400eur. puhtalt kätte. Varsti jääme nendest ilma. Tean, et mitmed mõtlevad Soome minekule, seal hakkavad nad 5x rohkem teenima, vaja ainult keelt osata. Eesti keelt rääkivad lasteaednikud on seal väga oodatud, räägin oma kogemusest. Eestis ei väärtustata nende väga tänuväärset tööd.
lasteaednik 6. mai 2015 12:37
Kallid emmed, tulge olge üks-kaks päeva lasteaias ja rääkige siis , mis töö on lasteaiaõpetajal!
Seni virisevad ainult need, kes ise ei saa oma maimukestega hakkama ja süüdistavad algul lasteaeda ning hiljem kooli. Ikka on keegi süüdi, et ta võsukesel ei ole kõik hästi! On väga toredaid vanemaid , kes võtavad aktiivselt osa lasteaia elust ja ei viska oma lapsi kui teenust osutavale kohale, "TEHKE MIDAGI, MA LÄHEN HULLUKS!" Selliseid ütlemisi kuuleme oma töös paraku üsna tihti.Me kõik käime tööl ikkagi ju raha teenimise pärast ja siia juurde tõesti armastus oma elukutse vastu.
Tõele näkku vaadates 6. mai 2015 12:27
Juba mõiste "lasteaed" kinnitab, et tegemist ei ole tegelikult haridusasutusega. Lasteaed on sotsiaalasutus, mis ei väljasta inimesehakatisele haridust tõendavat dokumenti. Tunnistusega on tõestatud põhiharidus, kesharidus jne, kuid alusharidust lapsele ei omistata. Mingi lasteaiast saadud hinnang või iseloomustus A4-l ei ole dokument ega tunnistus. Lasteaia õpetaja amet on tegelikult hooldamine, mille tase jääb heast perekonnast pärit lapse jaoks madalamaks lapsevanemate võimetest ja võimalustest. Seda tõestab kasvõi asjaolu, et kodune ema suudab oma lapse paremini kooliks ette valmistada kui mistahes alusharidust simuleeriv palgatööline, laste päevases hoiukohas.
Lisa 6. mai 2015 17:25
Kui ema kodune, võiks laps ka kodus olla ja ema käe all "areneda". Vaba lasteaiakoht läheks tõelisele abivajajale.
isa asi 6. mai 2015 19:37
Kas lasteaia kasvata peab selle pärast õpetaja nime kandma, et emad on enamasti tuutud tibid või lihtsalt alaarenguga?
6. mai 2015 20:22
Jah, looda seda. minu lasteaiaõpetajast pereliige on rääkinud, et ise kodus olevad emad toovad lapse hommikul esimesena lasteaeda ja viivad õhtul viimasel minutil sealt koju. Samuti siis kui laps on poolhaige, ei jäeta teda koju.

6. mai 2015 11:55
Kogu lugupidamise juures, lasteaedniku ja kooliõpetaja töökoormus on ikka väga erinev. Peres on pedagoog, ja see pinge on hull, erinevatele klassidesse loengud, erinevate. klasside tööde ettevalmistus ja kontroll. Kõrval majas on lasteaed, õues mängimise ajal kasvatajad lihtsalt istuvad, järgneb magamine, jälle ei arva, et intensiivsus kasvatajaid murraks.
6. mai 2015 12:33
Ei sa pea midagi lugu. Et kasvatajad muudkui istuvad ja istuvad?
Mirt 6. mai 2015 15:57
No aga see intensiivsus ei ole ju sama. Lapsed mängivad enamus aja, (ja ei ripu teineteise kõride kallal suuremat osa päevast) ja kui on käelist tegevust või mõni muu hariv tund, aga mitte 8 tundi rivitrilli. Kui on 8 tundi intensiivset tegevust, siis räägime uuesti.
on arusaamatu 6. mai 2015 11:40
kuhu need lasteaedade rahad kaovad. Näiteks Tartus on tõstetud kohatasu aastaga rohkem kui poole võrra, kuid aias on olud samad nagu varem. Küsid ruumide remondi või mänguväljaku kohta, vastatakse umbmääraselt, et näe mullu ei oli plaanis, aga raha ei antud, loodame. Samas avab linn ridamisi uusi hoide, kuhu lapsi ei jätku. Omaette teema on ka aedade juhtkonnad. TIhtipeale on tegu vanemas eas inimestega, kes aastaid koos ja ühtemoodi töötanud.
Aga õpetajate palgatõus on nii ja naa teema. Pole saladus, et lasteaiaõpetajaid on erinevaid. Noored on reeglina saanud hea koolituse, kuid vanemate olijate seas on ikka veel palju vanaaegse mentaliteediga inimesi. Mitte kõik muidugi, kuid on. Ja laps kalli raha eest taoliste kätte viia... See on mõtlemise koht, sest saadud hingehaavad võivad lapsele jääda kogu eluks.
6. mai 2015 20:23
Vaene laps, kel selline vanem.
õpetaja 6. mai 2015 09:57
Lasteaiaõpetajale kindlasti õpetajaga võrdne palk! Tema ju valmistab ka igal õhtul tunde ette ja parandab hunnikute viisi töid ja vihikuid! Peale selle käib ta lastega veel väljasõitudel ja organiseerib ka mahukaid üritusi. Mõelge ikka!!!
Liisu 6. mai 2015 10:58
Koolis õpetaja on klassi ees 45 minutit ja siis on 10 minutit vaba. Lasteaias on õpetajal heal juhul võimalik jooksujalu wc-s käia. Lasteaiaõpetajad käivad lastega ka väljaspool lasteaia territooriumit. Arvad, et neil on vaikse tunni ajal puhkus, ei ole siis tehakse ettevalmistusi järgiseks päevaks. Lasteaia lastel on kergemad tülid ja riiud tulema. Neil on omad õppekavad, teemanädalad, milleks tuleb materjale otsida jne. Mine veeda päev lasteaias varjuna.
cyre to õpetaja 6. mai 2015 11:03
Lasteaiaõpetaja valmistab oma õppetegevusi ette täpselt samamoodi nagu kooliõpetaja oma tunde. Lasteaiaõpetaja hindab laste arengut täpselt samuti, nagu seda teeb kooliõpetaja. Veerandihinde asemel koostatakse võrdlemisi mahukas analüüs iga lapse kohta. Jah, ka lasteaiaõpetaja käib väljasõitudel ja organiseerib mahukaid üritusi. Veel argumente?
minuste põhjal 6. mai 2015 11:54
nagu näed, vanemad teavad parem, millega sa tegeled ja pead tegelema, millised on kehtsetatud nõued
Ema kahele 6. mai 2015 20:05
Mõtlesin! Meie lasteaiapõnn käib iga kuu vähemalt 2X ekskursioonil: küll muuseumides, raamatukogus, tuletõrjes, politseis, botaanikaaias jne., jne. III kl õpilasel tuleb 1 kevadine väljasõit! Lasteaias on üritusi igakuiselt, ka koos vanematega. Koolis oli Jõulukontsert, nüüd tuleb Emadepäevakontsert (emadele), oli 1 teatrikülastus ja klassiõhtu. Lasteaias arenguvestluses tuli jutuks kohvipaus, õpetaja ütles, et joob kohvi laste magamise ajal arvutis nädalaplaanide tegemise ajal - neil ei ole ju muid pause ega vahetunde ning õppetegevuste ettevalmistamiseks jääb ka sageli alles kodus. Järeldus selle mõtlemise tulemusel - mõlemad on pingelised, suurt vastutust nõudvad ja alatasustatud ametid!
pahane lapsevanem 6. mai 2015 05:26
hei -kõigepealt peavad need nn õpetajad -kasvatajad oma tööd tegema.
1.Lähen oma lapsele järgi ,pargin auto ning suundun lasteaia poole ÜLE TÄNAVA- ja oh imet minu laps jookseb juba lasteaia väravast välja. 4 aastane tüdrukutirts. Võtan lapse käeotsa ja suundun rühma mänguväljakule mis asub nurga taga(lasteaia maja) Küsin nn õpetajalt et miks laps väravast omapäi mulle vastu jooksis? Vastus - aga ta oli alles siin ???????
2. Lapsed lähevad TALVEL õue- lähen lapsele õhtul järgi ja jälle imestus suur( viha) . Kuna õues on külm siis panen lapsele kombeka alla villased retuusid AGA laps on viidud õue ilma paksude retuusideta,- kombeka all ainult õhukesed toa retuusid. Vastus- laps ei tahtnud panna ??????
Seda juttu võiks jätkata ning samuti on teemasid mis häirivad koolis kus poeg õpib. Algklassides õpetaja vastus kui kurtsin et poeg räägib kiusamisest ning norimisest (õpib siiani väga hästi ja on natuke vaiksema loomuga)- lahendage nende lastevanematega ISE need probleemid????? Minge nende vanemate poole koos lapsega mõni õhtu ja vestelge.
Enne tuleb õpetada kasvatajatele näiteks et kasvatajate omad kooliskäivad lapsed ei veeda aega lasteaia rühmas ning kasvatajal tuleb õpetada oma kooliskäivaid lapsi KODUS mitte rühmas oma laua taga ning lasteaed on tema töökoht kus tuleb tegeleda nende lastega kes rühmas on. Selle eest maksab lapsevanem tasu lasteaiale.
orjapidaja 6. mai 2015 09:51
ja sinu sinine unistus- lasteaiakasvatajad peavat töötada tasuta
6. mai 2015 12:49
Praegugu juba ülemakstud need kasvatajad, aga neil ikka vähe!!
"Pahase lapsevanemaga" 100% nõus. Nii kahjuks on.
6. mai 2015 12:49
Praegugu juba ülemakstud need kasvatajad, aga neil ikka vähe!!
"Pahase lapsevanemaga" 100% nõus. Nii kahjuks on.
hautatud liha 6. mai 2015 10:35
Kombeka alla villased retuusid????????
cyre to pahane lapsevanem 6. mai 2015 11:14
Kui juba praegu sunnib hetkeseis kohati võtma tööle suvalise jobu tänavalt (sinu kommentaar kinnitab seda), siis kuidas parandab olukorda jätkuv õpetajate alandamine? See ongi üks põhjus, miks on vaja tunduvalt õpetajate töötasu tõsta, et OLEKS VALIKUT võtta tööle pädevaid teotahtelisi inimesi. Sellise olukorra jätkudes leiavad säravamad tüübid endale lihtsalt paremad kohad, heast õpetajast saab järjest haruldasem isend ning pahasel lapsevanemal on põhjust olla veel pahasem.
6. mai 2015 12:31
Ja kohe kogu aeg oledki pahane? Ei ühtegi head momenti lasteaias ega ka koolis? Teeksid oma lapsele äkki ka ise selgeks, et niimoodi ei joosta lasteaia väravast välja.
Ema kahele 6. mai 2015 20:12
Lasteaiale maksad??? Ümbrikuga või kilekotiga viid? Minu teada maksavad lapsevanemad vaid kohatasu ja söögiraha + huviringid (ei ole kohustuslikud!)
Kah lasteaiast 5. mai 2015 22:43
Vahel on lasteaias isegi keerulisem. Koolil on võimalus saata hariduslike erivajadustega või käitumishäiretega lapsed vastavasse kooli, lasteaias peab õpetaja ka nendega hakkama saama.
Kah lasteaiast 5. mai 2015 22:41
Lasteaias on töö vahel isegi keerulisem. Koolilon võimalus probleemsed lapsed hariduslike erivajadustega laste kooli saata, aga lasteaias peab õpetaja ka käitumisäiretega lastega hakkama saama.
Juuli 5. mai 2015 21:25
Oli ju minister. Miks siis ära ei teinud?
noh on küll loogika 6. mai 2015 09:52
Kui ei teinud, siis enam ei tohi!?
anla 5. mai 2015 20:48
Kas selle loo kirjutas päriselt Reps. "Eesti Lasteaednike Liitki" on väga halb, õpi kirjutama Mailis!
6. mai 2015 09:54
Kas närime tähti edasi või räägime asjalikku juttu kah?
— e 6. mai 2015 10:37
selge, asjalikku jutu ei tule, ei ole ju midagi õelda

lasteaiaõpetaja 5. mai 2015 20:34
Ok. Töö pole meelakkumine. Küll, aga ma armastan oma tööd väga. Kohe väga, väga. Ainuke töö kuhu lähen hea tuju Ja vaba südamega. Hetkel olen beebiga kodus ja kaalun mitte lasteaeda tagasi minna. See mõte on tõeliselt raske. Aga kuna selles valdkonnas on palju segaseid asjaolusid ( iga kõrgharidusega inimene võib sinna tööle minna, ilma ped. hariduseta, palk on nigel, nüüd veel jutud, et soovitakse üldse üle minna ühe õpetaja peale kelle kõrval hakkaks tööle assistent). Mis kõik kokku on lausa solvav!! Armastan seda tööd, aga mind ei armastata.
6. mai 2015 13:20
No palk nüüd kindlasti nigel ei ole!!
aednik 6. mai 2015 20:06
Defineeri kõigepealt mõisted "nigel" ja "mitte nigel" ;-)
aednik 6. mai 2015 20:06
Defineeri kõigepealt mõisted "nigel" ja "mitte nigel" ;-)
Nutimees 5. mai 2015 20:33
Lasteaias tuleb lõpetada laste närvide rikkumine. Seal pole vaja imiteerida koolielu. Lasteaias peavad olema kasvatajad, s.t emade asendajad! Tuleb lapsepõlve pidada, mängida, suhelda, sportida. Kooliõpetus jäägu kooli tarbeks.Muidugi on ka tattninadega töö vasutusrikas , pakun välja,et ministri ja riigikogulase kuupalu võiks olla 1000 jewri, õpetaja oma sama, lasteaia kasvatajal 990 jewri ! Oleks ju ilus.
mitteNutimees 6. mai 2015 08:34
Sa ajad sassi lastehoiu ja lasteaia. Sinu poolt mainitu toimub lastehoius. Lasteaias toimub siiski kooliks valmistumine. Lapsevanemad ju lastega kodus tööd ei tee, kuidas peaksid siis lapsed kooliküpseks saama?
... 6. mai 2015 08:41
Kasvataja = ema asendaja!?? Vabandust, aga NALJA TEETE VÕI?! Lasteaed ei ole hoiuasutus vaid alusHARIDUST pakkuv asutus! Lasteaia õpetajad ei pea mängima Teie lastele 2-7 eluaastani emasid. Kust selline arusaam?
Lasteaias käib pidev õppimine ja see ei tähenda sugugi, et istutakse laua taga ja lahendatakse töövihiku ülesandeid. Lasteaias õpitakse läbi mängu! Uurige enne asja, kui sõna võtate :)
kumb siis? 6. mai 2015 09:56
Kasvatajad, s.t emade asendajad
cyre to Nutimees 6. mai 2015 11:26
Ma mõtlen siin, kumb mõte on naiivsem:
Kas see, et õpetaja suudab tõepoolest asendada ema...
või see, et lapsepõlves tegemata jäetud arendustegevust saab hiljem kompenseerida.
Ja-jah 5. mai 2015 20:29
Repsidele lasteaedniku palk!
Lasteaiast samuti! 5. mai 2015 20:27
Jutt - jutt -jutt! Sisu õige, ettepanekud head, aga millal ja kes küll ükskord asja tegudeni viib? Väga väsitav ja lootusetu on olla kogu aeg tõmbetuules!!! Tahaks üskkord ka siiralt ja rõõmsalt edasi liikuda ja lihtsalt teha oma tööd ja saada selle eest ka väärilist tasu!
lasteaiast 5. mai 2015 20:08
Paluks võrdset puhkust !
SOOVIN M, REPSILE PALJU TERVIST,,, 6. mai 2015 08:05
OLEN KUULNUD ET MAILIS REPS OM ÜKS TUGEV NAINE...JA VÄGA HEA EMA ,,!
1)) KES JÕULISELT KAITSEB EESTI LASTE ELUKEST::::::
OODAKE NATUKENE VEEL JA M. REPS HAKKAB PÄRIS
TÕSISELT ,,,KOOS EKRE --MEESKONNAGA --- EESTI POLIITKAS ÜMBER -- KÕIKI SEADUSI TEGEMA,, ! SEE PÄEV ONGI KÄES,,,
KUI TAHAME ÕIGUSE RIIGIS ELADA????