Eesti uudised

Indrek Neivelt: valitsus tahab natsionaliseerida kogu majutussektori kasumi (17)

Õhtuleht.ee, 5. mai 2015, 11:39
Indrek NeiveltFoto: Tiina Kõrtsini
Indrek Neivelti hinnangul tähendab valitsuse otsus tõsta majutusasutuste käibemaksu, sisuliselt majutusasutuste puhaskasumi natsionaliseerimist. 

"Käibemaksu tõusuga plaanitakse riigikassasse saada lisaks kakskümmend miljonit aastas. Samas oli näiteks 2013. aastal majutusasutuste summaarne puhaskasum Statistikaameti andmetel 23,7 miljonit eurot. Sisuliselt toimuks sellega ühe sektori kasumi natsionaliseerimine. Kas käibemaksu tõstetaks korraga või paari protsendi kaupa aastas, ei ole vahet. Hotellid teenivad samapalju kasumit kui koalitsioon plaanib rohkem makse võtta. Samal ajal räägitakse, et ettevõtte tulumaksu me ei saa taaskehtestada," kirjutas Neivelt oma blogis. 

Samal teemal

Neivelt lisas, et käibemaksu tõstmise asemel võiks hoopis palka tõsta.

"Hotellides on tööjõu kulud umbes kolmkümmend protsenti brutokäibest ehk nn. letihinnast. Käibemaksu tõstmine üheksalt protsendilt kahekümne protsendini on hotellide jaoks sama, mis palgakasv kolmandiku võrra. Eelmise aasta palgadiskussiooni käigus saime juhtiva reformierakondlase kaudu teada, et hotellinduses näiteks palka tõsta ei saa. Huvitav, kuidas on nüüd järsku võimalik käibemaksu tõsta? Riiklik sekkumine palkadesse on valitseva ideoloogia järgi kurjast. Kuigi palgavaesus on kõikide parteide programmide järgi probleem, eelistatakse mitte palgakasvu, vaid raha äravõtmist maksuna ja selle lastetoetustena tagasi andmist. Palgatõusu võiks hotellide töötajad järgmiseks viieks aastaks "tänu" käibemaksu tõusule ära unustada. Hea kui töökoht säilib," lisas ta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee