Ian Beattie Foto: Reuters / Scanpix
Sander-Ingemar Kasak 5. mai 2015 09:44
Sellenädalases "Troonide mängu" episoodis ("Sons of the Harpy") jätkub eelmisel nädalal esitletud religioonitemaatika, mis võtab uues peatükis üles vürtsikamaid tuure. Samuti üritab Cersei Lannister jätkuvalt säilitada oma võimu nii poja kui ka valitsemise üle.

Ettevaatust! Arvustus sisaldab spoilereid!

Cersei hoiab endiselt oma tegevust kursil, mis üritab kõiki, kes tema võimule mingitki ohtu kujutavad, kahjutuks teha. Sealjuures ei saa armu isegi tema poja vastse mõrsja lähikondlased. Kuid see, kas ta ka nende lõpliku kõrvaldamiseni jõuab, selgub tõenäoliselt tulevastel nädalatel.

Margaery isast Mace Tyrellist vabaneb ta viisil, mis rõhub taaskord tsiviliseerumisprotsessile ja sõltuvussuhetele, sealhulgas mainele ning häbile.

Tsiviliseeritud ja eriti kõrgemast seisusest subjektilt oodatakse teatavat käitumismaneeri. Seetõttu on ka tähtis, et tõeliselt suuri palveid esitatakse isiklikult. See tähendab enda ego mahasurumist ning alandamist, kuid laiema kasu nimel on see siiski hädavajalik.

Inimeste ärakasutamine oma poliitilise agenda nimel on "Troonide mängus" vägagi tavapärane praktika. Tänast episoodi vaadates tärkas mul mõte, et seda võiks isegi teatava ümbermängimisega vaadelda marksistlikust perspektiivist.

Täpsemalt aspektidest, mis puudutab tootmist. Märksõnaks on siinkohal "võõrandumine". Selle kohaselt on (töö)inimene võõrandatud nii tootest kui ka tootmistegevusest.

Kas ei ole poliitiliste agenda nimel ärakasutatavad subjektid "Troonide mängus" samuti "võõrandunud"? Enamik neist ei pälvi loodetavaid hüvesid ja saavad reedetud. Lisaks on nad võõrandatud üldisest laiemast pildist/poliitilisest eesmärgist inimeste poolt, kes nendega manipuleerivad.

See on aga laiem teema, mille juurde loodan ma kunagi hiljem mõnes teises kirjatükis naasta.

Lisaks manipuleerib Cersei enda teelt eest ka Margaery venna Ser Loras Tyrelli. Siinkohal tuleb taaskord mängu salapärane kultus nimega Pääsukesed. Kui eelmine nädal sai püstitatud küsimus, kas tegemist on tõesti siiralt vagade vaimumeestega või verejanuliste fundamentalistidega, siis seekordses episoodis saabus ka vastus.

Kahjuks osutus reaaluseks teine variant, kuigi esmapilgul tundus, et suudetakse vaga liini hoida – liider loobus alkoholist, sest usklik meel peab olema kaine meel.

Oma võimu tugevdamiseks annab Cersei Pääsukestele militaarse ordu staatuse. Sellistele kooslustele võib paralleele leida ka reaalsest ajaloost, näiteks kurikuulsad templirüütlid.

Fundamentalistlikele grupeeringutele ei tohiks aga taolist võimu anda. Seda ilmestatakse ka käesolevas episoodis hästi. Sellele järgneb vägivaldsete sündmuste jada, mille jooksul karistatakse "patuseid" ning "kõlvatuid".

Siinkohal ei jää puutumata ka homofoobia kontseptsioon. Arvestades seda, kuidas religioossed ekstremistid suhtuvad nimetatud nähtusesse, võib seda, et sarja tegevus toimub keskajaga sarnastes olustikes, pidada väga tugevaks sümboliks.

HBO puhul ei ole tegemist esimese korraga, kus luuakse selle teemaga seoses märkimisväärne paralleel – kogu "Tõelise vere" "„True Blood") sisu oli ülesehitatud vampiiridele kui LGBT kogukonna allegooriale.

Seksuaalsuse teemat arendatakse edasi ka Müüril, kus taaskord esitatakse sellele religioosse liidri vaatepunkt.

Melisandre, kes üritab võrgutada põhimõttekindlat Jon Snowd, sõnab, et mees ja naine on kokku loodud üheks tervikuks. Ainult neist kahest sigineda uus elu. Sellest tulenevalt saab sündida ka tõeline valgus. See on aga viide sellele, et nende poolt kummardatava Jumala puhul on ainumõistetav vaid mehe ning naise vaheline liit, mis laseb saada osa kõikvõimsa valgusest.

Sellenädalane episood lõppes aga cliffhangeriga, mida oli teataval määral ette näha, sest vaatajaga otsiti taaskord teatud tegelase puhul emotsionaalset sidet, kuid seekord ei mõjunudki see meeleheitliku võttena.

Seega ootus on piinarikas...