Juhtkiri

Juhtkiri | Valitsus peab lõpuks tööle hakkama (43)

Õhtuleht.ee, 4. mai 2015, 17:42
Foto: facebook.com/stenbockimaja
Võimuliit on moodustatud ja koalitsioonilepe alla kirjutatud, kuid tegelikult pole uus valitsus saanud ikka veel tööd alustada. Ei saa ju tööks lugeda ainult  koalitsioonisiseseid vaidlusi selle üle, kust võtta valimislubaduste katteks raha. Kui üleöö kaela sadavat maksutõusu – olgu siis kütuseaktsiisi kasvu või majutusteenuse käibemaksuna – kritiseerivad maksumaksjad ja ettevõtjad, pole põhjust eriti imestada. Ent teiseks läheb lugu siis, kui Reformierakonnaga juba kokku lepitud katteallikaid hakkavad kritiseerima valitsuspartnerid, selle asemel et üheskoos valimislubadusi ja koalitsioonilepingut ellu viia.

Ignar Fjuk ütles reljeefselt, et kriis kestab seni, kuni valitsusel pole mune. Mitte et maksutõuse oleks pidanud toore jõuga läbi suruma, vaid rahva, kõrgema võimu kandjaga tulnuks õigel ajal dialoogi astuda. Praegune vindumine jäänuks olemata, kui juba enne valimisi oleks öeldud, et lubaduste hinnaks on kütuseaktsiisi tõus. Siis teinuks valija hääletuskasti juures informeeritud otsuse.

IRLi ja sotside seisukohalt vaadates kärbiks see oluliselt Reformierakonna tiibu ning muudaks Taavi Rõivase peaministriks ei-tea-kelle valitsuses. Samas pole ka sotside ja IRLi eneste seis kuigi roosiline: mõlemas pole selge, kes parteid edaspidi juhtima hakkab, ühtlasi valitsevad mõlemas sisevastuolud koalitsioonis jätkamise küsimuses.

IRL näeks ühe võimalusena valitsemiskulude kokkuhoidu. Kuid rahandusministrit reformipartei poolt kontrollima komandeeritud ülesanneteta minister Arto Aas tahab rahandusministri autoga võrdväärset Mercedest. Ja see armas nagin välise hiilguse nimel kustutab väiksemagi usu, et koalitsioon oleks isegi kokkuhoiuohverduseks suuteline.

Nii pole kaugel aeg, millal tuleb küsida, kas see võimuliit üleüldse midagi suudab. Suvi, puhkuste aeg on peale tulemas. Kas uus valitsus jätabki adraseadmise alles sügiseks?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee