Kuueaastane MarkusFoto: Erakogu / TÜK Lastefond
Toimetas Kristin Aasma 4. mai 2015 08:45
SA TÜ Kliinikumi Lastefond toetas ambuteeritud labakäega kuueaastasele Markusele müoelektrilise käeproteesi ostu, tasudes riikliku toetuse juures pere omaosaluse summa.

Müoelektrilise käeproteesi puhul on tegemist lihasimpulsside abil juhitava proteesiga, millel on haarav kolme sõrme funktsioon: müoelektrilised sensorid võtavad vastu patsiendi olemasoleva käeosa lihastes tekkinud elektriimpulsid, mis saadakse kätte nahapinnal asetsevate elektroodide kaudu. Neid võimendatud impulsse kasutatakse jäsemeproteesi elektrooniliste komponentide juhtimiseks. See võimaldab tehiskäega asjadest kinni haarata ning näha oma sõrmi liikumas nagu päris käel.

Seesugune igale patsiendile personaalselt valmistatud protees on aga väga kallis. Markuse tehiskäsi maksis 17 130 eurot. Sellest summast katab 90 protsenti Eesti Haigekassa, 10 protsenti tuleb tasuda perel omaosalusena.

Antud juhul jäi üksinda kahte last kasvatava ema kanda märkimisväärne summa – 1713 eurot. Toetuse saamiseks pöördus pere nii kohaliku omavalitsuse kui ka Lastefondi poole, kes otsustasid Markust aidata. Tallinna linnavalitsus tasus viis protsenti omaosaluse summast ning Lastefond samuti viis protsenti ehk 857 eurot.

Markusel on diagnoositud kaasasündinud suurte südameveresoonte anomaalia, mistõttu vajas ta peale sündi abistavat lõikust ja üheksakuuselt operatsiooni. Oma labakäest jäi ta ilma kümnekuuselt operatsioonijärgse tüsistusena, mille puhul osutus vältimatuks selle amputeerimine.

Ema sõnul on Markus täna igati eakohaselt arenenud ning igapäevaselt heas üldsesundis poiss. "Ta käib eelkoolis ja lasteias, kus tema üheks suureks hobiks on lauatennis. Nii selle mängimisel kui muudes igapäevategevustes kasutab ta vasakut kätt, aidates teise käe köndiga kaasa nii palju kui võimalik. Samas vajab ta aga pidevalt kõrvalabi," rääkis Markuse ema.

"Markuse jaoks on proteesi saamine oluline edasiminek, kuna nüüd saab ta rohkemaid asju teha ja seda kindlasti mugavamalt kui varem," on ta fondile ja headele annetajatele südamest tänulik. "Teie toetus on meile väga-väga suureks abiks!"

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi vahendusel on võimalik haigeid lapsi aidata hakates püsiannetajaks aadressil http://lastefond.ee/annetajale/pusiannetus.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

Kurb 5. mai 2015 00:04
Meie valitsus eelistab eesti lastele rikkaid kreeklasi, ESM fondi, pagulasi, aitab kaasa Ukraina sõjale. Meie riigi lapsed on tähelepanuta jäetud. Milles selle lapse ema on süüdi kui haiglas sai beebi infektsiooni ja jäi käest ilma? Alatu oli nõuda emalt käeproteesi eest omaosalust. Hoopis riik peab maksma sellele lapsele tema sandistamise eest vähemalt paar miljonit eurot kompensatsiooni.
Arne 4. mai 2015 15:38
Lokile olex ka vaja selliseid käeproteese
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS