Maailm

Merelt toodi ära tuhandeid pagulasi (2)

Tõnis Erilaid, 4. mai 2015 07:00
TÄISKIILUTUD: Itaalia rannavalve avastas Vahemerel tillukese paadi, millesse oli kiilutud 397 inimest. Foto: AFP/Scanpix
Vahemeri oli nädalalõpul tüüne ja tuhanded inimesed pürgisid Liibüast paatidel Euroopasse. Itaalia rannavalve on merelt päästnud vähemalt 3690 pagulast laupäeval ja pühapäeval korraldatud operatsioonidel. Mõni neist on juba toodud Lampedusa saarele, kuhu on Aafrika rannikust vaid 113 kilomeetrit.

Euronews näitas eile videolõike, kuidas pagulased on Itaalia poole teel isegi tillukestes täispuhutavates kummipaatides lootusega, et neid märkab ja võtab oma pardale mõni patrull-laev.

Samal teemal

Itaalia siseministeeriumi hinnangul jõuab tänavu riiki ümmarguselt 200 000 paadipõgenikku, 30 000 rohkem kui läinud aastal. Kokku oli aga eri riikidesse saabunud paadipõgenikke mullu BBC andmeil 219 000. Rahutul Vahemerel hukkus toona vähemalt 3500 pagulast.

Üheksa miljonit eurot päevas

Pärast aprilli suurõnnetust, milles uppus vähemalt 900 paadipõgenikku, on Euroopa Liit otsustanud kolm korda suurendada päästeoperatsioonile "Triton" eraldatavat raha, mis tähendab, et järjest lähemal Liibüa rannikule tegutsevad rannavalve- ja päästelaevad võtavad pagulased peale ja toimetavad nad Itaaliasse või Maltale. Päevas kulub selleks nüüd üheksa miljonit eurot.

Juba aprillis arvati Euroopasse jõudnud pagulaste arvuks 36 930 inimest, kuid talvine Vahemeri ei ole inimsmugeldamiseks soodne – enamasti tullakse suvel.

Itaalia, Kreeka ja Malta ägavad pagulaste ülekülluse all, kuid liikmesriigid pole peale harvade erandite nagu Saksamaa või Rootsi nõus suurel arvul pagulasi enda juurde lubama. Teised riigid on enamasti nõus kümnete, äärmisel juhul sadakonna pagulase enda hoolde võtmisega.

Paate ei saa hävitada

Inimõigusorganisatsioonid on vastu vahepeal liikvel olnud ideele hävitada Liibüa rannikul enamik selliseid paate ja laevu, mida võidakse inimsmugeldamiseks kasutada. Ka oleks selleks Liibüasse Euroopa Liidu maavägede saatmine jäme rahvusvahelise õiguse rikkumine. Inim-

õiguslased on saatnud Vahemerele ka oma tillema, 40meetrise päästelaeva Phoenix, mis ainsa valitsusvälise alusena inimsmugeldamise ohvreid päästa aitab. Phoenixi operatsiooni juhi sõnul jääb laev kuueks kuuks ristlema Vahemeres. Nädalalõpul Vahemerelt päästetud inimeste rahvust ei saanud kiiresti selgitada. Nad olid merele läinud 13 alusega, peale Itaalia päästelaevade osales nende abistamisel ka Tritoni raames tegutsev Prantsusmaa patrull-laev Commandant Birot. Telekanali France24 andmeil võttis see laev pardale 217 inimest, samas kui Itaalia fregatt Bersagliere avastas ja päästis ligi 800 inimest. Kokku oli kahepäevasel operatsioonil hõivatud 16 alust. Peale Lampedusa toimetati päästetuid ka Sitsiiliasse.

Kust tulevad põgenikud?

Peamiselt Süüriast ja Liibüast. Viimases valitseb pärast Moamar Gaddafi kukutamist totaalne korratus. Riigis on kaks omavahel konkureerivat valitsust. Kummalgi pole tegelikult piisavalt autoriteeti. Süüria pagulased elavad naabrusriikides tohututes laagrites ja püüavad igal võimalusel sealt Euroopasse pääseda, kus peale ainelise abi on vastuvõttev riik kohustatud leidma hiljemalt üheksa kuu jooksul pagulasele töökoha ja korraliku elamispinna, kirjutab BBC.

Kuid pagulasi tuleb kaugemaltki Aafrika riikidest – Somaaliast, Eritreast –, kust noored mehed pagevad sõjaväeteenistuse eest, võrreldes seda orjusega, märgib BBC.

Samal teemal

08.05.2016
FOTOD | Sudaan andis Itaaliale välja eritrealase, kes on smugeldanud Euroopasse kuni 8000 migranti
08.00.2016
SUGULASTE JA SÕPRADE JUURDE: iraaklaste jõuk smugeldas Soome kümneid noori Iraagi mehi
10.11.2015
VIDEO | Süüria põgenik, kelle naine ja 7 last uppusid, soovitab kaasmaalastel koju jääda
15.05.2015
Aafrika põgenikke hukutavad nii Vahemeri kui Sahara liivatormid