KODANIKUD: Liberlandi isehakanud president Vit Jedlicka (keskel) on kogunud esimesed aukodanikud esitlemaks mikroriigi lippu Serbia Vojvodina autonoomse piirkonna Backi Monostori külas. Foto: Reuters
Õhtuleht.ee 4. mai 2015 07:00
Esimesed kodanikud saabusid Liberlandi, end iseseisvaks kuulutanud tillukesele maalapile vaidlustatud alal Horvaatia ja Serbia vahel Doonau serval, kirjutab Sunday Mirror.

Wikipedia andmeil on see seitsmeruutkilomeetrine metsane maatükk Doonau paremkaldal, mille iseseisvuse kuulutas välja Tšehhi poliitaktivist Vit Jedlička. Juurdepääsuteed on kehvas seisus ja kogu sellel alal on vaid üks hoone, mis seisab juba mitukümmend aastat hüljatuna. Jedlička ongi soovitanud, et riigi tulevased kodanikud sõidaksid Liberlandi paatidel. Mikroriigil (sellest väiksemad on vaid Vatikan ja Monaco) pole loomulikult rahvusvahelist tunnustust, on aga oma lipp ja vapp ning tunnuslause "Ela ise ja lase teistel elada". Põhiseadusesse sai kirja, et iga tulevane Liberlandi kodanik on iseseisev oma otsustes ja poliitikud ei tohi neid ülemäära ahistada. Makse tasub iga kodanik parajasti nii palju, kui ise soovib. Oma raha mikroriigil ei ole, käibel on ükskõik millised rahatähed – peaasjalikult aga Ühendriikide dollar.

"Riikide valitsusaparaat on kasvanud tohutult suureks. Riigisüsteem on moraalitu, seda on raske, kui mitte võimatu seestpoolt muuta, seetõttu oleme otsustanud teha seda väljastpoolt," ütles Jedlička intervjuus ajalehele The Telegraph, miks ta uue riigi asutas. Tema sõnul on see maatükk, mille seadustamise vastu pole huvi tundnud ei Serbia ega Horvaatia. Jedlička sõnul saatis ta Liberlandi asutamise kohta noodi mõlema riigi välisministeeriumile ja plaanib pöörduda ÜRO poole rahvusvahelist tunnustust otsides. Serbia pole kuidagi reageerinud, Horvaatia välisministeeriumi esindaja sõnul on see rumal nali.

Esimest vabaduse võidu päeva tähistati üleeile, kirjutab Sunday Mirror. Sel puhul kohale sõitnud tulevased riigikodanikud pidid ise hoolitsema selle eest, et neil oleks süüa ja juua ning magamiskott kaasas. Sajale kiiremale saabujale lubati aukodakondsust. Kuid internetis on juba 300 000 inimest kuulutanud, et tahab saada Liberlandi aukodanikuks. Seda saab igaüks, kes pole olnud kommunist või natsipartei liige, ka ei tohi tulevane kodanik olla süüdi mõistetud kriminaalkuriteos.

Liberlandi asutajad näevad oma kujutelmis maalapile kerkimas pilvelõhkujaid.