Eesti uudised

Talguhundid pole suhkrust – vihm ei naelutanud neid koduseinte vahele (3)

Katrin Helend-Aaviku, 4. mai 2015, 07:00
KARSTIALA PUHTAKS: Kuimetsa karstiala talgutel osalesid vihma trotsides peale kohalike inimeste ka võrkpallilaagri tüdrukud. Nii mõnelegi oli see päris esimene kord üle-eestilistest talgutest osa võtta. Talgujuht Kaia Laansoo (paremal punase jopega) ei lasknud kellelgi niisama metsa all jalutada – igaüks pidi kas või paar oksarisu traktori järelkärusse viskama. Foto: Katrin Helend-Aaviku
"Tulite ka tööd tegema? Kas teil kindad on?" mõõdab vihmast märg talgujuht Kuimetsa karstialal ootamatult kohale ilmunud võõrast puuriva pilguga. Küsimused on õigustatud, sest ajakirjanik, kes hoiab kaelas rippuva fotokaamera kaitseks pea kohal roosilist vihmavarju, ei näe kohe kindlasti õige talgulise moodi välja.

Kuulnud, et olen kõigest ajakirjanik, kes talgulistega lehelugu tegema tuli ega ole end töötegemiseks ette valmistanud, ei lase konkreetse olemisega talgujuht Kaia end eksitada. "Nii see küll ei lähe. Igaüks, kes tuleb, peab vähemalt paar oksa üles korjama," ütleb ta ja kummardub maast roikaid võtma. Eemalt maantee äärest koguti kümme suurt kotitäit prahti, muu hulgas koguni lamp ja hunnik autoosasid. "Nii saame varsti terve auto kokku panna," muigab Kaia.

"Ei ole hullu midagi," ütlevad tüdrukud ja loobivad vapralt oksarisu traktori järelkärusse.

"Siin on nii põnevad koopad. Kindlasti tulen millalgi koos vanematega siia uuesti tagasi," ütleb Kiili vallas elav ja esimest korda elus talgutel osalev Triin, pidades koobaste all silmas karstialal olevaid Iida urkeid.

Mõni kilomeeter eemal Kuimetsa rahvamaja kõrval on talgutöödega ametis mehed – ehitatakse laste mängualale laudadest uued ääred. Siin juhendab töid Kaia isa, Laansoo Motokrossi Teami eestvedaja Juhan Laansoo. Mis on see, mis toob talgulised isegi sajuse ilmaga toast välja? "See on ju meie kodukoht. Karstiala hakkasime neli aastat tagasi võsast puhtaks tegema. Süda ei luba seda nüüd ju hooletusse jätta. Me oleksime need koristustalgud ette võtnud ka siis, kui üle-eestilist talgupäeva ei oleks," räägib Juhan, kelle pere on võtnud Kuimetsa piirkonna kordategemise enda südameasjaks.

Kõrval akutrelliga suristav Peep ütleb, et eks ikka on võimas tunne teada, et tuhanded inimesed on ühel ja samal ajal Eesti paljudes paikades selleks kokku tulnud, et muuta kodukoht puhtaks ja kauniks.

"Aga see jahmatas küll, kui "Reporteri" saates küsiti inimestelt, kas nad lähevad talgutele või mitte ja 75 protsenti vastas, et ei lähe," imestab Peep.

Kas vihm ei heiduta sugugi?"Oh, mis see vihm ikka teeb!" ütleb talguline Viktor labidale nõjatudes, et kui just pussnuge taevast alla ei saja, saab plaanitud töö tehtud.

Korda tehti Kuimetsa krossiradagi. Kõiki läbimärgi talgulisi ootas lõuna ajal talgusupp.

Leiti kaks paksu rästikut

Viljandimaal – viis purki kõrvitsaid.

Hiiumaal leiti metsast puu otsast suur poksikott.

Ida-Virumaal leidsid lapsed akutrelli.

Raplamaal – kolm kotitäit riideid ja vana kaheinimesesaag. Sellest tehakse külasilt.

Põlvamaal leiti kevadkorgitsaid ja kaks paksu rästikut. Kevadkorgitsad pandi pannile ja rästikud läksid ära.

Viljandis – karbitäite viisi pliiatseid ja kinnine pakk jäätist.

Viljandimaal leiti 17 purki moosi ja hunnik sammaldunud salaviinapudeleid.

Põlvamaal tuli välja palju vanu telereid.

Jõgevamaal leiti pargist seal ammu peidus olnud prügimägi.

Korrastati loomaaeda

Turvafirma G4S osales talgutel Tallinna loomaaias (nimega "Käsi peseb käppa") ja Ida-Tallinna keskhaigla hooldusravikliiniku aias, kus tegi tööd G4S rannavalve.

Tallinna loomaaias oli talguliste töölõiguks elevantide maja taga olevad alad. Loomaaia peaaednik Hannes Maripuu jagas rahva kahte rühma: mehed said ülesandeks tugevat füüsilist jõudu nõudvad tööd – ehitusmaterjalide korrastamise ja ümberpaigutuse ja naiste tööks jäi muru riisumine. Osales ligi 80 inimest, paljud tulid koos perega.

3 KOMMENTAARI

h
haha 1. mai 2016, 13:44
unustati mainida et ega muidu poleks liigutatud kui projektirahasid poleks saadud, lol
kyll ikka võib inimesi lollitada
r
Reet 12. mai 2015, 12:37
Tore lugeda, et on olemas tublisid inimesi ja noori. Ei olegi kõik vinguvad ja virisevad.
Loe kõiki (3)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee