Eesti uudised

ANALÜÜS: Tallinnas on laenuga ostetud korteri kulud peaaegu võrdsed üürikorteri kuludega (14)

Õhtuleht.ee, 5. mai 2015 17:35
Foto: PantherMedia / Scanpix
Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse Balti riikide pealinnade elanike toidu- ja eluasemekulude analüüsist ilmnes, et siinsete kõrgete kinnisvarahindade tõttu on Tallinnas laenuga ostetud korteri kulud peaaegu võrdsed üürikorteri kuludega.

Analüüsi kohaselt on kulutused endale kuuluval eluasemel märkimisväärselt väiksemad kui kulu üürikodule või laenuga ostetud korterile.

Neljaliikmeline perekond, kes elab endale kuuluvas 70 m² korteris, kulutab sellele Tallinnas 200, Riias 179 ja Vilniuses 158 eurot kuus. Kõige rohkem kulutatakse küttele ja kinnisvarahaldusele, kuigi kõigis Balti riikide pealinnades on küttekulud aastatagusega vähenenud 6,5–9 protsenti ning tänu sellele säästetakse kuni 8 eurot kuus.

Kõigis Balti riikide pealinnades kaasneb kõige rohkem kulutusi üürikoduga, kusjuures üürihinnad on tõusnud Riias (15 protsenti) ja Vilniuses (5 protsenti).

Võttes arvesse igakuiseid laenumakseid, on Riias ja Vilniuses laenuga ostetud korterite eluasemekulud peaaegu kolmandiku võrra (28 protsenti Riias ja 35 protsenti Vilniuses) odavamad kui üürikorterite puhul.

Tallinnas on laenuga ostetud korteri kulud peaaegu võrdsed üürikorteri kuludega, mis tuleneb Tallinna kõrgematest kinnisvarahindadest.

Praegused rekordmadalad intressid soosivad küll isikliku eluaseme soetamist, kuid paljudel peredel puuduvad piisavad säästud omafinantseeringu tasumiseks ning sissemakse jaoks säästmine on keeruline eelkõige neile, kes eluaset üürivad, tõdeti analüüsis.